Průvodce vypalováním SecurDisc
Kapitoly článků
Tvorba SecurDisc média s digitálním podpisem
Oba způsoby ochrany obsahu lze aplikovat jednotlivě, nebo použít ochranu heslem i digitálním podpisem současně. Pokud je zvoleno pouze Protect data by password, nelze obsah souborů použít bez správně zadaného hesla. Pokud je na disk zapsán pouze digitální podpis, jsou veškerá zapsaná data volně přístupná i bez autorizace pomocí tzv. Public Key. Ten je vygenerován současně s Private key.
Generování Private a Public key
Během generování digitálního klíče je nutné pohybovat myší nebo zadávat libovolné znaky klávesnicí. Každá akce se projeví poskočením ukazatele průběhu generování o jedno políčko. Po vygenerování klíče následuje dialog pro jeho pojmenování a uložení. Rovněž je nabídnuta možnost na odeslání Public key do databáze:
Private Key
Public Key
Takto vypadají klíče.
Nyní lze běžným způsobem vytvořit požadovanou kompilaci a zapsat disk.
Čtení média s Digitaly sign disc
PC bez InCD Reader 5.5
Automaticky se spustí informace o vloženém disku s odkazem na download InCD Reader 5.5 (zatím nefunkčním odkazem). Průzkumník, či jiný manažer dokáže obsah disku zpřístupnit i bez autorizace pomocí Public key, ten lze zadat jen pokud je nainstalován InCD Reader a ověřit jím pravost obsahu (či důvěryhodnost zdroje).
PC s InCD Reader 5.5
Přítomnost InCD lze zjistit pohledem na lištu, nebo v kontextové nabídce možností mechaniky:
Po vložení disku s SecurDisc nabíhá dialog opět automaticky, nehledí se na nastavení autorun mechanik. Pokud je médium chráněno také heslem, nejprve je nutné správné heslo zadat. Pokud má jen digitální podpis, je požadován tzv. Public key. Ten lze oprávněné osobě udělit pouze elektronicky.
Vyžádání Public key
Teprve po verifikaci pomocí Public key se digitální podpis představí v plné parádě. Disk sice není nijak hmatatelně chráněn proti neautorizovanému přístupu, jeho digitální podpis (každého uloženého souboru) však neomylným způsobem (jedinečný Private key) chrání autorství. Pomocí digitálního klíče lze rovněž ověřit autentičnost dat.
Verifikace obsahu
Pokud je zjištěno porušení konzistence, program na to upozorní:
Technologie SecurDisc teprv nesměle nastupuje, redakce neměla možnost čerpat informace a poznatky jiných průzkumníků. Nikde na internetu zatím praktická ukázka není, pionýři jsme tedy my. Letmé seznámení s novou technologií máme za sebou, nyní budeme sledovat její expanzi.
Na závěr jeden zajímavý poznatek. Pokud je načten SecurDisc, je obsah média použitelný i po jeho mechanickém vysunutí z mechaniky. Dokonce i po vložení jiného CD, nebo DVD s naprosto jiným obsahem je stále mechanikou zobrazováno médium se SecurDisc s nezměněným obsahem. Pokud byly obsahem MP3, lze je přehrávat, i když původní disk v mechanice dávno není. Pokud byl zapsán program, lze jej bez problémů instalovat, třebaže je v mechanice založen např. DVD-Video. Systém načte obsah SecurDiscu do paměti a nehodlá ho pustit. Uvolní se jedině softwarovým vysunutím, nebo restartem OS. Na první pohled se to jeví jako chybička, ale vzhledem k funkčnosti obsahu z „cache“ to asi bude opravdu vlastnost. Nesoudíme tedy, je-li to dobře, nebo špatně, v každém případě je to neobvyklý jev.