První 100jádrový procesor
Hned v úvodu musíme zopakovat, že na Windows můžete rovnou zapomenout, tyto procesory jsou určeny pro servery, architektura x86 je jim cizí. Sami dodávají řešení pro servery, v nabídce mají i jeden 1U kompletní server a co se softwarové podpory týče, chodí na nich například SMP Linux nebo Zero Overhead Linux (ZOL), firma ale dodává potřebné knihovny a vývojářské nástroje, takže není problém si i kdeco přihnout podle potřeb, s jejich Multicore Development Environment (MDE) také značně zjednodušují programování pro mnoho jader, v každém případě je to profesionální řešení pro firmy a velké korporace požadující velký výkon. Sama Tilera uvádí, že procesor je vhodný pro nasazení ve Web serverech zpracovávající obrovské objemy dat, jako je indexování, Weby a video vyhledávání (má zrovna takovéto servery třeba Google?).
Schéma multicore serveru TILEmpower, zde s 64jádrovým CPU
Asi nikdo nepochybuje, že je to v současnosti nejvýkonnější procesor, oni ale ještě uvádí i desetkrát vyšší efektivitu v porovnání s intelovou platformou Westmere. Svým partnerům nyní v řadě TILE-Gx nabízejí procesory s 16, 36, 64 a nyní nově i 100 jádry. Ještě připomene, že používají iMesh sběrnici, což je ale trošku něco jiného, něž známe ze současných procesorů, v TILE-Gx spolu jednotlivá jádra komunikují přes jakýsi „switch“ a každé jádro může provozovat nezávisle vlastní operační systém, případně je možné jedním systémem zaměstnat více jader. Systém zvaný Dynamic Distributed Cache (DDC) pak dovoluje každou lokální cache jádra sdílet v celém čipu (označují jí L3). Integrovány jsou i čtyři řadiče DDR3 pamětí.
TILE-Gx procesory jsou nyní vyráběny 40nm technologií a pracují na frekvenci 1,5 GHz s příkonem mezi 10 a 55 watty, Oproti předchozím modelům je tu ale ještě několik novinek.
Každé jádro má 32 kB L1 I-cache, 32 kB L1 D-cache, 256 kB L2 cache a až 26 MB sdílené cache od ostatních jader v celém čipu (zde pro 64 jádrový), rozšířil se počet SIMD instrukcí, především byl zvednut výkon pro signální processing a tak nyní zvládne až 600 miliard MAC/s, což je 12× více než nejvýkonnější komerční DSP současnosti. Čtyři DDR2 řadiče byla vystřídány dvěma nebo čtyřmi novějšími 72bitovými pro DDR3 ECC s frekvencí až 21300 MHz a celkovou kapacitou až 1 TB. Hardwarovou akceleraci přímo na čipu zajišťuje MiCA (Multi iMesh Crypto Accelerator) s rychlostí kódování až 40 Gbit/s a 20 Gbit/s při full duplexní kompresi. Akcelerátor paketového zpracování mPIPE (multicore Programmable Intelligent Packet Engine) se stará o klasifikaci paketů, rovnoměrné vytížení při zpracování a spravuje vyrovnávací paměť, to vše s rychlostí 80 Gbit/s nebo jinak 120 miliónů paketů za sekundu.
Vzorky TILE-Gx36 procesoru budou k dispozici ve čtvrtém kvartálu 2010, další pak budou dostupné do dvou kvartálů po něm.