První Blu-ray rekordér Pioneer BDR-101A
Ještě než začnu, musím říct, že na zmíněném serveru už informace o této mechanice nehledejte, zmizela. Proč, to opravdu nevíme. Potvrzení specifikace se nyní snažíme získat přímo od firmy Pioneer. Ale k věci. Nejprve pár obrázků.
Jak sami vidíte, moc to nevypadá, že by byla schopná pozřít Blu-ray média v cartridge, identifikovat se také nedá chipset. Japonsky neznaje, odhaduji, že samolepka na výrobním štítku bude říkat něco o testovací verzi. Celkem bych i čekal SATA, ale fotografie ukazuje na obyčejné IDE. V diskuzi na cdfreak přispěl i Erik Deppe, autor známého testovacího nástroje InfoTool a CDspeed. Zde jsou jeho obrázky.
A ještě přidám specifikaci.
|
1× CD=150 kB/s, 1× DVD=1 385 kB/s, 1× BD=4 500 kB/s
Zcela chybí podpora pro CD a DVD-RAM. Celkem to chápu, výrobce se snaží ušetřit. A to nejen na materiálu, ale především asi na vývoji, protože takto nemusí řešit otázku tří laserů (CD, DVD, BD), ale jen dvou. Navíc dnes si za pár korun CD vypalovačku může koupit každý, dá se čekat, že ten co kupuje BDR-101A už na 99% CD vypalovačku vlastní. Zklamáním jsou rychlosti. Mimo BD tuto mechaniku strčí do kapsy kdejaká současná DVD vypalovačka. Zde si myslím, že firmwary ledasco vylepší. Povšimněte si také, že specifikace udává možnost vypalovat na BD-R, ale Nero InfoTool o takové možnosti mlčí. CDspeed pak zase ukazuje, že takové téměř 24 GB BD-RE nahrajete za 45 minut, a to je celkem slušné. Vzpomínáte? První CD vypalovačky pálily taky takovou dobu, stejně jako DVD rekordéry poté. Dostane se i Blu-ray na čas několika minut? Vzhledem k datovému toku si budeme muset ale asi zatím chvíli počkat.