Puma, Shrike, Eagle aneb Plán mobilních platforem AMD
Plány AMD na poli mobilních procesorů a platforem jsme naposledy probírali v době, kdy jsme se v této souvislosti bavili o chystaném 45nm procesu. Po platformě „Puma“, která už se pomalu chystá na svůj vstup na trh a která bude předzvěstí koncepce „Fusion“ neboli procesoru a grafického jádra v jednom, přijde příští rok „Shrike“ s procesory „Swift“, které již budou právě grafiku obsahovat (bude to zřejmě takový slepenec dvoujádrové varianty 45nm Phenomu a integrovaného Radeonu HD) a v roce 2010 pak „ťuhýk“ trošku povyroste a stane se z něj „orel“ neboli platforma „Eagle“. Té bude vévodit stále 45nm procesem vyráběný, avšak už čtyřjádrový procesor „Falcon“.
Ještě krátce k onomu „ťuhýkovi“ neboli platformě „Shrike“. Zatímco se původně předpokládalo, že se u ní dočkáme jižního můstku „nové generace“ (s blíže neupřesněným označením), nové plány odhalují, že vlastně o nic nového nepůjde. SB710 bude mít oproti současnému SB700 navíc prakticky jen vlastní hodiny a řadič pro „Consumer IR“ (infraport nepodobný dřívějšímu IR přes COM, který by měl být určený k ovládání PC dálkovým ovladačem, vhodné zejména pro obývákové HTPC, nalézá to poslední dobou uplatnění i v noteboocích).
O jižních můstcích SB800 a SB900 z platformy „Eagle“ si zatím nic nepovíme, protože o nich nic bližšího nevíme. Ostatně co by se tak ještě dalo na jižním můstku vylepšit? U AMD by šlo snad jen zvyšovat počet SATA portů, což je v případě notebooků tak trochu o ničem (i šest je pro notebook až až). Ale oni v AMD jistě na něco přijdou.