První test staví Radeon R9 380X nad silně přetaktovaný R9 280X
Na náhradu čipu Tahiti (Radeon HD 7970, R9 280X) v plně aktivní konfiguraci už se čeká poměrně dlouho. V případě čipu Tonga alias R9 285(X) nepřišla a v první vlně Radeonů R9 300 rovněž ne. V diskusích se často objevuje otázka, na co AMD tak dlouho čeká. Odpověď se hledá těžko, ale s největší pravděpodobností bude situace souviset s totálně přestřeleným odhadem poptávky v loňském roce a přezásobením skladů. Společnost pak omezila uvádění nových produktů, aby neodepsala skladové zásoby distributorů a nezpůsobila jim finanční ztráty. Konkrétně GPU Tonga v plné konfiguraci má potenciál skončit výkonnostně mezi plně aktivním čipem Tahiti a osekaným čipem Hawaii., čímž by mohlo zpomalit až zastavit (do)prodeje karet Radeon R9 280X a Radeon R9 290 (bez X).
Přesto již nějakou dobu prosakují zprávy o existenci Radeonu R9 380X s čipem Antigua (~Tonga s mírně vylepšeným výrobním procesem), který by se měl tento podzim objevit. Kupodivu se asi opravdu něco blíží, internetem začal kolovat fotografie Radeonu R9 380X od společnosti ColorFire a výsledek ze 3D Marku.
Radeon R9 380X od ColorFire
Pokud byste hledali původ těchto materiálů, není to úplně jednoduché. První zpráva, která je obsahovala, vyšla na polském webu Benchmark, který ale zmiňuje jejich převzetí z britského fóra Overclockers, ovšem bez odkazu. Příspěvek na Overclockers, který materiály obsahuje, se odkazuje na diskusi pod článkem na webu WCCFTech. Po otevření příslušné diskuse snadno najdete příspěvek, ve kterém jsou materiály uvedené, ovšem s odkazem na polský web Benchmark. Kruh se uzavírá(? :-) Ne úplně. Diskuse na WCCFTech je opravdu dlouhá (téměř 1800 příspěvků) a téměř na jejím dně je ještě jeden příspěvek, který pochází od jednoho z tamních redaktorů a který patrně bude skutečným zdrojem. Tolik k původu informace.
Karta dosáhla ve 3D Marku 2011 Extreme skóre X4024. Toto číslo si můžeme zasadit do určitého kontextu; mějte ale na paměti, že ať budeme srovnávat s jakýmkoli zdrojem, nesrovnáváme pouze různé karty, ale také různé ovladače a různé procesory (výsledek R9 380X byla naměřen na slabším procesoru, než používá většina recenzí, ale zároveň s novějšími ovladači, než jsou použity v recenzích R9 280X a R9 290).
Prozatím si půjčíme graf webu TweakTown, kde vidíme (úplně dole) výsledek Radeonu HD 7970 GHz Edition a úplně dole i extrémně přetaktovaný Radeon R9 280X od Asusu běžící na 1225 MHz pro jádro a 6800 MHz na GDDR5 pamětech. Přesto, že Radeon R9 380X byl testovaný na slabším procesoru, dosahuje mírně vyššího skóre (X4024 oproti X4001) a svým výkonem se blíží referenčnímu Radeonu R9 290 (X4254). Novinka od ColorFire je ale na první pohled nereferenčně provedená, takže je třeba připustit, že nemusí běžet na základních taktech, ale může být z výroby mírně přetaktovaná (půjde ale maximálně o pár procent navíc, rozhodně ne 20 % navíc jako u extrémně přetaktovaného Asusu v grafu TweakTown).
Další informace o Radeonu R9 380X najdete ve článku: Radeon R9 380X: datum vydání, otazníky kolem sběrnice