Přelomový ovladač Radeon Software Crimson ReLive nejen snižuje spotřebu
Když došlo před rokem na vydání Radeon Software Crimson, zaměřila AMD z tradiční trojice cílů výkon-stabilita-funkce těžiště na stabilitu a výrazně rozšířila automatizovaný i lidský proces testování ovladačů. Tentokrát zaměřila pozornost více k novým funkcím, ale ani ostatní cíle neopomněla.
Co se stability a kvality ovladačů týče, opět si stanovila prioritu vyřešit s novou edicí všech deset do té doby nejčastěji hlášených problémů a oproti Radeon Software Crimson ještě o 25 % zvýšila množství automatizovaných i lidmi prováděných testů.
Přibyly i testy zaměřené na virtuální realitu. Co se výkonu týče, došlo na 4-8 % nárůsty výkonu v Ashes of the Singularity, Batman Arkham Knight, Deus Ex: Mankind Divided, Shadow of Mordor a Overwatch oproti okamžiku vydání Radeonů RX 480. Hlavní novinkou jsou ale nové funkce.
Automatická detekce vadných HDMI kabelů
Trochu zvláštní funkce vyplynula ze situace, kterou zažilo softwarové oddělení společnosti. Šéf grafické divize, Raja Koduri, si chtěl vyzkoušet propojení notebooku se svojí novou 4k televizí, a tak si před cestou domů vzal v práci HDMI kabel, po příjezdu zařízení propojil a ono se nic nestalo, obrazovka televize zůstala černá, nedetekovala žádný signál. Poslal proto email třem osobám ze softwarového oddělení s žádostí o radu, nicméně ty během hledání možné chyby v softwaru oslovily další, až problém nejvyššího nadřízeného řešilo kolem padesáti osob. Nakonec se přišlo na to, že kabel, který Raja Koduri použil, pocházel z hromady vadného hardwaru určeného k likvidaci.
Tato událost inspirovala softwarové oddělení k vytvoření rozšířené detekce propojení. Pokud má po připojení kabelu grafická karta potíže komunikovat se zařízení, začne snižovat rozlišení a obnovovací frekvence, aby se vyloučily problémy s kompatibilitou a když ani poté nezačne televize zobrazovat, oznámí uživateli, že problém je pravděpodobně v kabelu.
Akcelerace VP9 4k 60Hz, podpora HDR
Nový ovladač přináší podporu hardwarové akcelerace VP9 až do 4k rozlišení a 60Hz pro streamované video. Funguje v Google Chrome a cílí na YouTube. Podporovány jsou grafické karty z generace Polaris a APU Stoney Ridge. Nově byla doplněna podpora pro HDR hry.
Ovladač umí pracovat se standardy Dolby Vision a HDR10, takže pokud aplikace tuto možnost nabízí a v systému je přítomna kompatibilní grafická karta (Polaris, tzn. Radeon RX 400, případě z minulé generace Radeon R9 380 / 390 a Fury), bude HDR fungovat.
Novinky pro FreeSync
FreeSync dokáže nově fungovat i v tzv. Borderless Fullscreen Mode (doposud byl podporovaný i Exclusive Fullscreen).
V praxi to znamená, že bude fungovat i ve hrách připravených pro Universal Windows Platform (UWP), které Microsoft nabízí prostřednictvím Windows Store a s nimiž byly zpočátku četné problémy, z nichž některé souvisely s omezením platformy právě na režim borderless fullscreen. I s tím je nyní FreeSync kompatibilní a umožňuje i přepínání mezi aplikacemi přes alt-tab. FreeSync dále v tomto režimu zkracuje odezvy zhruba o čtvrtinu.
Další novinkou pro FreeSync je plynulý přechod mezi minimální a maximální obnovovací frekvencí.
DisplayPort HBR3
Aktivována byla podpora pro režim HBR3, což v praxi znamená možnost připojit jedním DisplayPort kabelem až 120Hz 4k displej, 60Hz 5k displej a 30Hz 8k displej.
V tuto chvíli jde o podporu cílenou především na výrobce displejů, kteří teprve novinky podporující HBR3 budou uvádět a potřebují je mít jak otestovat. Podle AMD ale nebude trvat dlouho, než projdou testovací fází a dojde k jejich ohlášení.
Snížení energetických nároků pro Skype
Pokud máte systém s APU Carrizo, Bristol Ridge nebo Stoney Ridge a používáte Skype, pak dojde k významnému poklesu zátěže. Hlavně u mobilních zařízení by to mělo prodloužit dobu, po kterou lze po Skypu volat na baterie.
Ovladač převádí kompresi odesílaného a dekompresi přijatého videa z procesorové části na video-akcelerátory, které zvládají kodeky používané Skypem hardwarově, takže grafická i procesorová jádra mohou trávit více času v klidovém režimu.
Radeon CHILL - snížení spotřeby ve hrách
AMD uvádí novou technologii, která zároveň snižuje spotřebu grafické karty v herní zátěži a přitom zkracuje odezvy. Chill vychází z principu, že čím je pohyb ve hře rychlejší, tím více FPS je třeba pro subjektivně plynulé zobrazení a čím je naopak pomalejší, tím méně FPS pro dojem plynulého obrazu stačí. Podle rychlosti pohybu proto dynamicky reguluje FPS, což má dva dopady. Aby systém vůbec mohl takto fungovat, musí procesor a grafická karta pracovat synchronně. To má za následek kratší odezvy, podle AMD až zhruba o třetinu (jako příklad uvádí zkrácení ze 7,1 na 4,8 ms).
Na Radeonu RX 480 naměřila AMD snížení spotřeby jádra ze 107,7 wattu na 74,7 wattu, tedy o 33 wattů či 31 %. Teplota zároveň klesla z 88,4 na 77,3 °C a adekvátně tomu se samozřejmě mohou snížit i otáčky chladiče.
Chill v současnosti funguje jen u podporovaných DX9/DX11 aplikací. To znamená, že v základu je vypnutá a pokud ji povolíte, zapne se v podporovaných hrách, kterých je v této verzi ovladače zahrnuto 18 (seznam níže).
AMD plánuje počet podporovaných her rozšiřovat a implementaci prohlubovat takovým způsobem, aby se po uživatelském povolení technologie zapnula u všech her s výjimkou těch, které budou z důvodu nekompatibility uvedení v black-listu.
Radeon WattMan
Rozhraní pro uživatelské řízení spotřeby uvedené s generací Polaris se dočkalo rozšířené podpory a krom čtvrté generace GCN je s novým ovladačem podporované i na druhé a třetí generaci GCN.
Jmenovitě funguje navíc i na Radeonech R7 260, 360, R9 260, R9 285, R9 290, R9 380, R9 390 a řadě Fury.
ReLive
Název Radeon Software Crimson ReLive dostaly nové ovladače z důvodu technologie nazvané ReLive, která slouží jakožto rozhraní pro zachycení videa.
Bez ohledu na to, zda jde o streaming herních zážitků nebo pracovního obsahu. Základem je využití hardwarových obvodů pro zpracování videa, díky čemuž se při aktivním streamingu v hrách sníží výkon (FPS) nejvýše o 3-4 %, dále integrovaná lišta ovládací nástrojů a uživatelsky nastavitelné overlay funkce.
Ke všemu uvedenému přibyla řada dílčích či drobnější změn, například nový instalátor ovladačů, podpora AMD XConnect pro laptopy s certifikací Thunderbolt, prvotní podpora FreeSync v Linuxu, výkonnostní optimalizace pro profi segment a další.
AMD