Rádio, nahrávání, firmware, napájení a výdrž
Kapitoly článků
FM rádio
Integrované rádio má docela slušný zvuk, kvalita příjmu je pak závislá na síle signálu v konkrétní lokalitě a také na použité šňůře od sluchátek, která slouží jako anténa. K dispozici je 20 předvoleb, ladění ruční, automatické nebo plně automatické (Autoscan), které projede celé pásmo a uloží nalezené stanice. Stanicím nelze přiřadit názvy, RDS tradičně také není. Přepínání mono/stereo je ruční. Trošku nepřehledně na displeji působí zobrazení čísla předvolby těsně před údajem o frekvenci, navíc stejnou velikostí písma.
Nahrávání
Nahrávat je možné z vestavěného mikrofonu, FM rádia i linkového vstupu. Kvalitu nahrávání lze nastavit ve 3 stupních (High, Medium a Low) a to zvlášť pro linkový vstup, kde probíhá přímá komprese do MP3 a pro mikrofon/FM rádio, ze kterých se nahrávka ukládá do WAV (ADPCM). Datové toky nahrávek jsou následující:
|
Nahrávku lze i pozastavit a poté pokračovat v tom samém souboru. Pouze při nahrávání z hlasu a z FM rádia (do formátu WAV) displej ukazuje i zbývající možný čas nahrávky odhadnutý podle volné paměti a zvolená kvalita nahrávání (to písmenko ve čtverečku za časem na 2. řádku). Při nahrávání z linkového vstupu do MP3 se zobrazuje jen uplynulá doba nahrávky. Regulovat citlivost linkového vstupu nebo mikrofonu není možné (jistá opatrnost musí být tedy na místě kvůli přebuzení) a také automatickou synchronizaci byste zde hledali marně.
Kvalita nahrávky odpovídá zvolenému datovému toku, nejvyšší MP3 ve 128 kb/s je poslouchatelná, ale oproti skladbě se stejnými parametry vytvořené v počítači je slyšitelný posun k horšímu (především na výškách je znát komprese). Nahrávka hlasu sice trpí menším ruchem, ale jinak je hlas při vyšší kvalitě nahrávky zachycen také dosti slušně.
Připojení k PC
Připojení k PC je přeš USB 2.0 rozhraní (zpětně kompatibilní s USB 1.1), menší výhradu bych měl k použitému konektoru, který je dost atypický, přeci jen mám raději řešení, u kterých se nemusím v každém směru spoléhat pouze na originální příslušenství. Propojovací kabel také mohl být delší, máte-li počítač pod stolem a USB porty pouze na jeho zadní straně, nemusel by stačit.
Ovladač je potřeba pouze pro Windows 98, pro Windows 2000/ME/XP již ne. Připojen k počítači se přehrávač chová stejně jako USB flash disk, tedy tváří se jako další disk v systému a lze ho plnit libovolnými daty a adresářovou strukturou, omezenou pouze použitým souborovým systémem (FAT nebo FAT 32).
Přenosová rychlost
Naměřené přenosové rychlosti z programu Sisoft Sandra 2005.2.10.50:
|
Rychlost přenosu patří mezi MP3 přehrávači k těm nejlepším, i když současné rychlé USB flashdisky dosahují hodnot ještě vyšších. Použitý sytém souborů byl FAT 32.
Upgrade firmware
Přehrávač podporuje upgrade firmware, bohužel musím konstatovat, že v tomto případě se k updatu výrobce nestaví moc chlapsky a nový firmware, který by něco přidával nebo opravoval, dosud nevydal. I tak jsem si ale proceduru nahrávání firmwaru důkladně vyzkoušel poté, co jsem pravděpodobně nahráním nekompatibilního souboru (což mohly být i nějaké znaky v názvu, které zrovna nezkousl) rozhodil strukturu flash paměti a přehrávač po startu odmítal pracovat (fungovalo pouze rádio). Podobné selhání se bohužel nevyhnulo ani jiným uživatelům a firmware bylo nutné nahrát přes speciální hmat, kterým se v případě problémů oživují přehrávače s čipem Sigmatel (pokud byste to někdy potřebovali, najdete návod v diskusním fóru na stránkách značky Emgeton). Pro úplnost musím dodat, že po úspěšném nahrání firmwaru již přehrávač pracoval bez problémů a stejný zásek se mi už znovu nepovedl ani nasimulovat.
Napájení a výdrž
Napájení obstarává vestavěná lithium-polymerová baterie s kapacitou 290 mAh, která by podle výrobce měla postačit na 12 hodin poslechu MP3 při datovém toku 128 kb/s (předpokládám při hlasitosti na úrovní 1/2 maxima). V reálu jsem při přehrávání MP3 souborů s datovým tokem 160, 192 kb/s a VBR dosáhl výdrže lehce přes 10 hodin, přičemž téměř 2 hodiny byl stále zapnutý displej (bez spořiče) a hlasitost byla cca na 2/3 maxima. Vzhledem k poměrně nízké kapacitě baterie to považuji za ucházející výkon, přestože srovnatelné přehrávače dosahují i více než o 50% lepšího výsledku. Oblíbeným strašákem bývá otázka: "Co s vestavěnou baterií, až mi odejde?". V autorizovaném servisu je výměna baterie standardní úkon a její životnost by měla být alespoň 2 roky, stejně jako u mobilu.
Dobíjení baterie probíhá automaticky přes USB port z počítače, na cestách přijde vhod přiložená nabíječka. Zabere málo místa, protože je skládací (díky odnímatelné vidlici) a je také poměrně lehká. Průběh dobíjení není indikován, ale po 2 hodinách se již baterie tvářila jako plná.