Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Vzhled, ovládání a přehrávání

MP3 přehrávač Emgeton SIGN Si-300
Pokud se vám vzhled přenosných přehrávačů jeví unifikovaný a fádní, pak vězte, že výjimky se najdou a jednou z nich je i Emgeton SIGN Si-300. Působí spíše jako šperk a tak není divu, že se chlubí oceněním za design. Vás bude asi hlavně zajímat, co se skrývá uvnitř a do jaké míry je SIGN schopen plnit požadavky náročného uživatele. Pojďme na to!

Vzhled, ovládací prvky a konektory

Vzhled je první a hlavní věcí, která Vás na přehrávači zaujme. Je to nejzajímavější a nejhezčí kousek, s jakým jsem se dosud setkal. Když TOHLE někde vytáhnete z kapsy, úspěch je zaručen.

Pokud si při pohledu zepředu odmyslím nápis a zkosení hran, připomíná mi černý monolit z Vesmírné odysey od A. C. Clarka :-). Jednolitý černý přední panel z organického skla má dokonale zrcadlový povrch a jako zrcátko by se dal nouzově použít. Design je strohý, až minimalistický. Tělo přístroje i tlačítka mají přísně pravoúhlý tvar, materiálem je kartáčovaný hliník. Jistě nebudu přehánět, když přístroj označím vzhledově za přímo luxusní.

SIGN Si-300 se zapalovačem Sluchátkový výstup a kombinovaný USB konektor/linkový vstup

Na pravém straně najdeme jediné 2 konektory: minijack 2,5 mm (běžná sluchátka s jackem 3,5 mm lze připojit přes dodávanou redukci) a speciální konektor, který kombinuje USB port a linkový vstup. Pod nimi je ještě očko pro zavěšení na krk, jediný výčnělek na celém přehrávači. Na spodní straně se ještě nachází otvor s tlačítkem reset a vzadu vestavěný mikrofon. Použití minijacku u sluchátek moc nechápu, když se klasický 3,5mm jack vejde i na takového prcka, jakým je Enox EMX-830. Pro kombinovaný USB port/linkový vstup platí to samé.

Pohled zepředu Pohled zezadu

Ovládací prvky

Veškeré ovládací prvky jsou realizovány dvěma řadami po pěti tlačítkách symetricky umístěných na bocích přístroje. Na horní straně tak najdeme v řadě tlačítka, z nichž každé má alespoň dvě funkce: RECORD pro nahrávání a vstup do navigátoru, MENU pro změnu módu (hudba, diktafon, FM rádio) nebo pro vstup do menu nastavení, následuje tlačítko EQ pro přímou změnu typu ekvalizéru a způsob opakování skladeb a zbylá dvě jsou STOP a PLAY, jejichž funkce jsou zřejmé, mimo to slouží dlouhým stiskem také k vypnutí, resp. zapnutí přehrávače. Poslední tři tlačítka slouží také k ovládání rádia. Spodní řada obsahuje tlačítka - a + sloužící primárně pro ovládání hlasitosti, sekundárně pro pohyb v menu a mezi soubory v navigátoru, další dvě tlačítka > (neboli FF a REW) pak jsou pro pohyb mezi jednotlivými skladbami a rychloposuv. Poslední tlačítko je vlastně přepínač HOLD, který blokuje klávesy.

Horní řada tlačítek Spodní řada tlačítek

Displej

K elegantnímu designu patří i efektní displej. Je zamaskován pod zrcadlovým předním panelem a objeví se až po zapnutí přehrávače. Oproti LCD má použitý OLED výhodu v lepším kontrastu a vysokém pozorovacím úhlu, znaky na černém pozadí také samy svítí a není potřeba dalšího podsvícení (z toho vyplývá i úspora energie). Nevýhodou je naopak nečitelnost displeje na přímém slunci. První řádek má barvu žlutou a zbývající tři modrou, kontrast (nebo spíše jas) displeje je nastavitelný v 11 krocích.

Displej

Hlavní displej zobrazuje v prvním řádku pořadové číslo skladby, odehraný (nebo zbývající) čas, způsob opakování a indikátor stavu baterie, ve druhém a třetím jméno interpreta a název skladby z ID3 tagu (případně název souboru, pokud není tag k dispozici) a v posledním řádku je vzorkovací frekvence, datový tok a typ ekvalizéru. Název alba se z displeje nedozvíte. Po levé straně svisle je ještě typ souboru (MP3, WMA, WAV). Potěšil mě fakt, že i název interpreta ve druhém řádku roluje, pokud se nevejde na displej (to často chybí i u lepších přístrojů). Použití žluté barvy v první řádku také zlepšuje celkovou přehlednost.

Hlavní displej Hlavní displej se zobrazením volume

Displej sice neumí zobrazovat odstíny jako třeba Emgeton IOPS F4, nijak zvlášť mi to však nechybí. Skroling je plynulý, ale nedá se nastavit jeho rychlost, takže u delších názvů si musíte chvilku počkat. Kromě kontrastu lze nastavit už jen prodlevu před zapnutím spořiče displeje a zobrazení uplynulého/zbývajícího času skladby.

Ovládání, přehrávání a zvuk

  • Použitá verze firmware: F033
  • Referenční sluchátka: Koss Porta Pro

Dostáváme se k části, která si dle mého soudu již tolik chvály nezaslouží. Tvar a především rozmístění tlačítek, jakkoliv je to hezké, mi nepřijde moc šťastné. Tlačítka přecházejí jedno v druhé bez předělů a po hmatu se těžko nalézá to správné. Jejich nízký zdvih a tužší odpor sice vylučují nechtěný stisk, ale postrádám lepší hmatovou odezvu (i když přeci jen je to lepší, než kdyby byla příliš volná). Ergonomie ovládání také značně utrpěla designem - obvyklý pohyb joysticku do čtyř stran je nahrazen stejným počtem tlačítek, která jsou ovšem umístěna v řadě za sebou. Pokud však vezmete v úvahu design přístroje, je Vám jasné, že použití joysticku v tomto případě prostě nepřicházelo v úvahu. Snad by pomohlo alespoň umístit tlačítka +,- a > na opačné strany přehrávače, aby se každá dvojice dala ovládat jiným prstem ...

Navigace v souborech

Do navigátoru se dá rychle vstoupit stiskem tlačítka Record. Vždy se zobrazí nejdříve kořenový adresář, preferoval bych však skok přímo do adresáře, z něhož se právě hraje. Ušetřilo by to mnohdy nešikovné prolézání na požadované místo. SIGN správně dodržuje stromovou strukturu adresářů. Řazení složek a souborů je abecední, zobrazují jen podporované hudební. Ty je možné buď přehrát, jednotlivě mazat (celé adresáře mazat nejdou) nebo přidat do vlastního playlistu. Názvy adresářů i souborů rolují, pokud se nevejdou na displej. Není ale moc hezké, že v prvním řádku přehrávač umí používat jen krátké názvy adresářů (do 8 znaků) a delší si do takového formátu upraví (jak to pak vypadá vidíte na přiložených obrázcích), přitom ve zbylých 3 řádcích s tím problém není.

Zobrazení adresářů v navigátoru Kontextové menu při mazání souboru

Přehrávání

V těsném sousedství tlačítka PLAY (slouží zároveň jako pauza) je tlačítko STOP, které mi přijde celkem zbytečné. Na rozdíl od pauzy totiž zresetuje místo, které jste právě poslouchali, což při přehmatu znamená znovu ručně hledat ztracenou pozici. Jestli zrovna hraje skladba poznáte vizuálně jen podle ubíhajícího času. Malý znáček trojúhelníčku a čtverečku by se na displej ještě vešel a přispěl by k lepší přehlednosti. Dále bych uvítal i možnost přehrát ukázky jednotlivých skladeb, ta zde také chybí.

Způsoby opakování lze nastavit buď na jedno přehrání všech skladeb v náhodném pořadí, opakované přehrávání skladeb v náhodném pořadí, opakované přehrávání jedné skladby a opakované přehrávání všech skladeb. Dále je možné nastavit opakované přehrávání vybrané sekce (funkce A-B repeat). Náhodný výběr nebo opakování pouze z 1 adresáře tu není, škoda. Poslední dvě možnosti jsou zvolit jednorázové nebo opakované přehrávání vytvořeného seznamu skladeb (playlist), který si vytvoříte přímo v přehrávači. Playlisty m3u z počítače podporovány nejsou, ale to je bohužel nedostatkem většiny paměťových přehrávačů. Navázání poslechu od místa, kde byl naposledy přerušen (funkce Resume) funguje i po připojení k PC, ale poslech začíná vždy znovu od začátku skladby (hledejte si pak to správné místo, když je hodinu dlouhá ...).

Informace o verzi firmware a o volné/celkové kapacitě paměti podává přehrávač hned po zapnutí.

Úpravy playlistu Zobrazení informací o přehrávači

Diskuse ke článku Emgeton SIGN Si-300 (paměťový MP3 přehrávač)

Středa, 1 Březen 2006 - 18:38 | Anonym | potreboval bych sehnat redukci na sluchatka na...
Čtvrtek, 19 Leden 2006 - 22:11 | Anonym | koupil jsem si ten krám SiGN Si-300, furt se to...
Sobota, 6 Srpen 2005 - 17:01 | Anonym | jsem v pytli a nemuzu sehnat ten debilni firmware...
Neděle, 1 Květen 2005 - 19:45 | Anonym | Shuffle jen kvuli designu? To snad ne, vydrzi to...
Pátek, 29 Duben 2005 - 14:57 | Anonym | jT > sorry, ale spetl jsem se, Creative...
Úterý, 26 Duben 2005 - 10:28 | Anonym | kdo nechce tahat po kapsach milionjednu vec tak...
Pondělí, 25 Duben 2005 - 01:00 | micker | pro Johannus: no, uz si tolik nefrlal na apple, a...
Sobota, 23 Duben 2005 - 17:01 | Jan Unknown | To Micker: Nikdy bych si nekoupil jakoukoli...
Sobota, 23 Duben 2005 - 14:16 | micker | pro Johannus: jeden o koze druhej o voze, ja...
Sobota, 23 Duben 2005 - 12:45 | Michal Vavrousek | Já jsem svojí drahé polovičce koupil loni v&...

Zobrazit diskusi