Rádio, nahrávání, firmware, napájení a výdrž
Kapitoly článků
FM rádio
FM rádio disponuje funkcí Autoscan, takže umí samo naladit všech 24 předvoleb, k dispozici je ruční přepínání mono/stereo (při slabším signálu se automaticky přepíná ze stereo na mono kvůli zachování co nejlepší kvality poslechu) a stanice jdou pojmenovat pomocí přiloženého programu JetShell. I práce s rádiem je stejně povedená jako navigace v souborech - stanice nemusíte jen krokovat sekvenčně jednu po druhé, ale vybíráte je i ze seznamu předvoleb. Funkci RDS nemá a ani ji u těchto přehrávačů nečekám, v současné době vím snad o jediné výjimce, která RDS nabízí (M-Cody, prodávaný u nás pod značkou Emgeton).
Nahrávání
Nahrávat je možné z linkového vstupu, mikrofonu i FM rádia do formátu WAVE nebo MP3. Při záznamu se na displeji zobrazuje kromě zvolené kvality a doby trvání aktuálního záznamu také zbývající využitelná kapacita paměti a tomu odpovídající délka ještě možné nahrávky podle nastaveného datového toku. Datové toky pro nahrávání se dají nastavit pro každý zdroj zvlášť a jsou následující:
|
FM rádio nabízí dokonce možnost časovaného nahrávání v délce 10, 20, 30, 40, 50, 60, 90, 120 a 180 minut nebo nepřetržitě (až do zaplnění paměti), takže nepřijdete o svůj oblíbený rozhlasový pořad.
Kvalita záznamu hlasu odpovídá stájovým kolegům iAudio U2 a iAudio G3 a je na přenosný přehrávač velmi dobrá, hlas je překvapivě čistý a srozumitelný, nahrávka netrpí nadměrným šumem. Citlivost mikrofonu je nastavitelná v 10 stupních, automatická aktivace nahrávky hlasem šetří místo v paměti a eliminuje pauzy v nahrávce (její citlivost lze volit též v 10 krocích).
I linkový vstup má desetistupňovou regulaci citlivosti a možnost nastavit automatickou synchronizaci s 8 úrovněmi. Automatická synchronizace rozdělí podle mezer mezi skladbami nahrávku do jednotlivých souborů a pokud hudba neobsahuje zvlášť tiché pasáže nebo provázané skladby, funguje docela obstojně. Kvalita nahrávky je poslouchatelná, ale i při nejvyšším datovém toku je znát vliv komprese více než v počítači, hlavně na vyšších frekvencích. Pro srovnání si můžete zde stáhnout ukázky nahrávky v MP3 z iAudia a z počítače (vytvořené v programu CDex) při stejném datovém toku 128 kb/s. Použil jsem úryvek skladby Vítr v mracích od skupiny Pluto z alba Tři (vydavatelství Indies Records, 1998).
Připojení k PC
Připojení k počítači i s vyjmutou baterií je dnes už samozřejmostí nejen u iAudia. Jako u všech přehrávačů podporujících USB Mass Storage (UMS) je potřeba doinstalovat ovladač pouze pro Windows 98, ve Windows 2000/ME/XP se obejdete bez něj. Do paměti lze ukládat libovolná data a pracovat s ní jinak jako s obyčejným flashdiskem. Podpora Linuxu a MAC OS je pouze pro přenos dat.
Přenosová rychlost
Naměřené přenosové rychlosti z programu Sisoft Sandra 2005.2.10.50:
|
Přenos dat z a do přehrávače dosahuje velmi dobrých výsledků, sice pokulhává za rychlostí dnešních rychlých flashdisků, ale mezi paměťovými přehrávači to je hodnota výborná a pro běžné použití dostačující.
Upgrade firmware a logo
Program pro upgrade firmware je k dispozici s instalátorem pouze pro Windows (to je však obvyklé i u mnoha jiných značek a modelů). Více než dost to ovšem v tomto případě vynahrazuje velmi dobrá podpora ze strany výrobce, protože nové verze firmware vycházejí často, opravují chyby a případně přidávají funkce, takhle nějak by to mělo vypadat i u ostatních značek.
Úvodní animované logo, zobrazované po startu přístroje, je možné jednoduše vyměnit a není k tomu ani potřeba originální software Jetshell pro Windows - stačí soubor s logem správně pojmenovat a nahrát jej do systémového adresáře v paměti. Komu by nestačila loga stažitelná z internetu, může si stáhnout prográmek na tvorbu loga vlastního a udělat si ho třeba z gifu.
Napájení a výdrž
Diskuse o tom, je-li lepším způsobem napájení vestavěný akumulátor nebo suchý či dobíjecí výměnný článek (většinou velikosti AA nebo AAA), nemohou mít jasného vítěze, protože obě řešení mají své přednosti a nedostatky. iAudio 5 používá jednu AAA baterii, se níž je přehrávač ještě pořád dostatečně lehký a přitom si jich můžete vzít s sebou do zásoby celou sadu a vypustit starosti, kde si budete moci svého miláčka dobít. V případě nutnosti jednorázovou baterii koupíte na každém rohu. Z dlouhodobějšího hlediska je samozřejmě výhodné používat články dobíjecí, v tom případě musíte počítat ještě s menší investicí do nabíječky a sady akumulátorů, pokud je již nevlastníte (zde se naskýtá velká výhoda těm, kteří mají stejné napájení i v jiném přístroji). Přehrávač samotný dobíjení vložené AAA baterie neumožňuje, ale to je běžný jev u většiny ostatních přehrávačů i jiných přístrojů (např. digitální fotoaparáty).
Doba hraní, udávaná výrobcem, je měřena podle interních parametrů, kterými bývají: přehrávání MP3 s datovým tokem 128 kb/s, hlasitost na polovině maxima, vypnuté podsvícení displeje a vypnuté zvukové efekty. V reálu ale přeci jen přehráváte i jiné formáty např. OGG, který více zatěžuje procesor a zvyšuje tak spotřebu, podsvícení displeje je ve většině případů také potřeba o vyšší hlasitosti a zvukových efektech nemluvě. Nahrávání pak spotřebu zvyšuje opravdu rapidně, FM rádio ji naopak snižuje. Uváděná výdrž iAudia je až 20 hodin s alkalickou baterií, mě se povedlo dosáhnout 14 hodin s dobíjecím článkem o kapacitě 800 mAh při přehrávání MP3 souborů s datovým tokem většinou 192 kb/s a hlasitostí na úrovni 25-30 ze 40.