Vzhled, ovládání a přehrávání
Kapitoly článků
Vzhled, ovládací prvky a konektory
iAudio 5 nepatří k nejmenším, ale o to lépe se drží (kdo máte problém s prťavými mobily, jistě víte, o čem mluvím). Bez baterie váží jen 28 g, tělo je z plastu a ovládací prvky jsou kovové. Přední straně, překryté průhledným plexisklem, dominuje rozměrný displej s barevným rámečkem (barvy se liší podle kapacity paměti a stejnou barvu má i zadní část přístroje), mimo něj zde našel místo také otvor vestavěného mikrofonu. Ovládací prvky jsou zakomponovány do stříbrného proužku, táhnoucího se kolem boků přístroje. Na levé straně jsou umístěny konektory jack 3,5 mm pro sluchátka a linkový vstup, na pravé se pod krytkami nachází prostor pro 1 baterii AAA a USB konektor. Jedná se o standardní miniUSB konektor, jaký používá nejen spousta MP3 přehrávačů, ale např. i některé digitální fotoaparáty. Jeho kryt visí na tenkém, pružném umělohmotném proužku, kryt baterie je uchycen na kovovém pantu.
Rozmístění a typ ovládacích prvků je mírně netradiční a vychází ze svého předchůdce - iAudio 4. Místo joysticku jsou zde dvě výkyvná tlačítka - jedno na spodu přístoje ovládá hlasitost a menu, druhé, umístěné proti němu na horní straně, ovládá přehrávání (Play, FF a Rew). Vedle něj se vešly ještě MODE pro přepínání módů, REC pro nahrávání a nezbytný přepínač HOLD pro blokování tlačítek.
Dodávané pouzdro ponechává dobrý přístup k ovládacím prvkům i běžně používaným konektorům, displej je přes něj dobře čitelný a díky průhlednému materiálu není nijak nápadné. Zapíná se zezadu na pant a tamtéž najdeme i poutko pro opasek.
Ovládání, přehrávání a zvuk
- Použitá verze firmware: 5.1.15 beta
- Referenční sluchátka: Koss Porta Pro
Displej
V době rozmachu OLED a barevných displejů by se mohl zdát "obyčejný" LCD displej u nového přístroje jako anachronismus, nicméně už jen jeho výborná čitelnost i na přímém slunci
je stále nedostižná. Poměrně rozměrný displej iAudia 5 má dvě části - levá polovina je bodový LCD s rozlišením 128×64 bodů a 4 řádky, pravá je segmentový LCD displej se symboly. Z levé části se dozvíme po řádcích název interpreta a alba (pokud se vejde), název skladby, stav přehrávání (graficky) a ve spodním stavovém řádku datový tok, vzorkovací frekvenci, zvukové efekty a nastavený ekvalizér. V pravé části se zobrazuje zvolený režim, hlasitost, stav baterie, číslo skladby, doba přehrávání, zaplnění paměti (kruhový diagram), ukazatel úrovně hlasitosti kanálů, aktivovaná funkce Hold, opakování úseku (A-B) a rozsah přehrávání včetně opakování a náhodného výběru.
Zobrazení hodin a data je možné zapnout v prvním řádku místo jména interpreta:
Co však především odlišuje iAudio 5 od jiných jsou barvy podsvícení displeje. Uživatel má možnost nastavovat si separátně červenou, modrou a zelenou složku podsvícení, každou v 10 stupních, dohromady tedy až 1000 různých kombinací. Barvy se dají nastavit zvlášť pro režimy přehrávání, rádia, nahrávání, menu, navigace v souborech a pro změnu skladby. Je zcela pochopitelné, že ne všech 1000 možných barev bude dokonale sytých a od sebe odlišných. Nicméně kdo si pohrajete s nastavením, může vykouzlit barvy podle svého gusta.
Navigace v souborech
Práce s obsahem paměti přehrávače je u iAudia příkladná a osobně tento parametr považuji za jednu z nejdůležitějších funkcí každého přehrávače. Pohyb v integrovaném navigátoru je pohodlný a intuitivní. Nemusím snad zdůrazňovat, že přehrávač správně dodržuje stromovou strukturu adresářů, případná omezení jsou dána pouze použitým systémem souborů FAT32. Zobrazují se jen podporované hudební soubory (uložit je samozřejmě možné jakékoliv a užívat tak přehrávač jako flashdisk), řazení souborů a adresářů se děje volitelně podle jména nebo času.
Názvy souborů a adresářů rolují, pokud se nevejdou na displej, před jmény souborů je ikonka označující typ souboru (MP3, OGG, WMA, ...). Orientaci usnadňuje posuvník a číslo skladby/počet všech skladeb v adresáři. Se soubory i adresáři lze též pracovat pomocí kontextového menu, lze tak provádět např. mazání jednotlivých souborů (celé adresáře mazat nejdou), přidávání souborů nebo adresářů do vlastního playlistu, či přehrání ukázky zvolené skladby - právě probíhající reprodukce se přeruší, přehraje se ukázka a pokračuje původní skladba. Je také možné spouštět skladby bez opuštění navigátoru a dále si listovat obsahem paměti ... spousta jiných výrobců by si z toho mohla vzít příklad.
Přehrávání
K dispozici je, na co si jen vzpomenete: lze nastavit přehrávání jednoho souboru, adresáře, všech skladeb v paměti nebo vlastního playlistu (bohužel podpora m3u playlistů z počítače zatím stále není), vše je možno dále kombinovat s náhodným a opakovaným přehráváním. Dále je tu opakování vybraného úseku alias A-B repeat a dokonce systém až 20 vlastních záložek (Bookmark), kterými si můžete označit ve skladbě jedno místo a kdykoliv na něj pak přímo skočit (hodí se obzvlášť při poslechu mluveného slova nebo při výuce jazyků). Nesmím zapomenout ani na dosti důležitou funkci Resume, která naváže přehrávání přesně v místě, kde naposledy skončilo. Ta spolehlivě funguje i po připojení k počítači. Chybí snad jen funkce fade-in pro postupný náběh zvuku po spuštění.