Raptor Lake může zdvojnásobit počet malých jader na 16, velkých zůstane 8
Letošní Alder Lake přijde jako první desktopové řešení od Intelu s kombinací dvou x86 architektur. Velká jádra Golden Cove přinesou ~20% zvýšení IPC a tedy i ~20% zvýšení jednojádrového výkonu. Malá jádra (Atomy) Gracemont zvýší výkon vícejádrový. Velkých bude až 8, malých až 8, celkem až 16.
Generace Raptor Lake, která se až doposud tvářila pouze jako Alder Lake-refresh, tedy půgenerační vylepšení, nakonec přinese i jedno větší zlepšení. Krom očekávaných a očekávatelných prvků jako jsou mírné zvýšení dosažitelných taktů, IPC a podpora DDR5-5600(+), se zdvojnásobí počet malých jader. Zůstává architektura Gracemont, ale namísto osmi jich Intel osadí šestnácti. Z 8+8 se tak stane 8+16.
Protože malá jádra dosahují asi polovičního IPC oproti velkým, dá se od konfigurace 8+16 očekávat vícejádrový výkon odpovídající asi 16 velkým jádrům. To nám dává tušit, proč AMD zvažuje s generací Zen 4 výrobu více než šestnáctijádrových procesorů pro desktop. Není známo, že by se s Raptor Lake mělo něco měnit na výrobním procesu, podle všeho zůstane 10nm jako u Alder Lake (a Tiger Lake).
Konfigurace Raptor Lake je zjevně přímou odpovědí na Zen 4. Pokud by Intel zůstal u 8+8, pak by oproti 16 jádrům Zen 4 sice nejspíš nezaostával v jednojádrovém výkonu, ale s polovičním výkonem druhé poloviny jader by konkuroval nanejvýš dvanáctijádrovému Zen 4, takže by se pozice Intelu moc zásadně nezlepšila oproti Comet Lake a Rocket Lake. Takto má Intel šanci poprvé od uvedení šestnáctijádrových procesorů AMD vyzvat konkurenci i v tomto segmentu.
Vydání Raptor Lake se očekává na podzim 2022.