RECENZE: AMD Ryzen 5 8600G - aneb konečně veselejší iGPU pro AM5
Kapitoly článků
Než se podíváme na testy spotřeby, musím upozornit, že všechny dříve testované procesory byly spárovány s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 4090, pouze AMD Ryzen 5 8600G byl testován s aktivním iGPU. To má samozřejmě pozitivní vliv na snížení spotřeby v klidu.
Spotřeba celé sestavy v idle je celkem nízká, vzhledem k tomu, že počítač napájí 1kW zdroj. Po celou dobu jsem měl připojen pouze jeden UHD 60 Hz monitor a na počítači úřadují Windows 11 Pro.
Malý Wraith Stealth si s Ryzenem 5 8600G poradí celkem bez potíží, ale nestíhá v momentě, kdy CPU běží v 88W režimu, což trvá několik minut, poté dojde na snížení do rozpětí 76-80 Wattů a po celkových cca deseti minutách od začátku velké zátěže se napájecí limit sníží na finálních 65 Wattů. Z tohoto důvodu může být spotřeba vyšší v kratších testech, které zde aktuálně nefigurují.
Modernější ffmpeg s SVT-AV1 je drsnější a využije víceméně všechna dostupná CPU vlákna, nicméně nedochází k 100% využití po celou dobu testu. Nestihl jsem zatím změřit více procesorů, proto tak málo výsledků. AMD Ryzen 5 8600G zde po snížení limitu na 65 Wattů dosahuje taktovacích frekvencí všech šesti jader přibližně na 4400-4500 MHz, což je velmi podobné Ryzenu 5 5600X s vyšším 76W napájecím limitem.
Nově jsem se rozhodl začít testovat i Cinebench R23, benchmark nechávám běžet opakovaně po dobu třiceti minut a hodnoty si zapíšu během necelé poslední minuty.
Procesor i napájecí kaskáda má tak příležitost se pořádně zahřát, AMD Ryzen 5 8600G nijak zvlášť netopí a ventilátor na chladiči procesoru ofukuje okolní komponenty, takže se vlastně nic moc v okolí nezvládne nijak moc zahřát. Taktovací frekvence všech jader se pohybuje blízko 4600 MHz.