RECENZE: AMD Ryzen 7 7700X a ASUS ROG STRIX B650-A GAMING WIFI
Kapitoly článků
AMD Ryzen 7 7700X papírově nijak zvlášť netopí(alespoň na dnešní poměry, kdy 250W+ TDP je běžné), PPT limit je nastaven na 142 Wattů, ale typicky není situace, kdy na takový odběr dojde. Tím, že má procesor plně aktivní osmijádrový čiplet a velmi vysoké taktovací frekvence, dochází skoro až k přehřívání jader a není problém, aby se jednotlivá jádra téměř okamžitě vyšplhala na 95°C v továrním nastavení, jelikož procesor je ochotný boostovat na frekvence přes 5,6 GHz.
V závislosti na nastavení mohou nastat situace, kdy všech osm jader tiká na nějakých 5450-5500 MHz. Z tohoto důvodu jsem využil funkci zabudovanou v BIOSu/UEFI, která sníží teplotní limit na 90°C, tím se lehce sníží frekvence a CPU se i lehce podvoltuje, napájecí limit se tak efektivně sníží na nějakých 125 Wattů, což je celkem rozumné a dost podobné předchůdci ve formě Ryzenu 7 5800X.
Bohužel i tak měla vzduchová Noctua NH-D15 SE-AM4 dost práce a je možné, že nějaké 280/360 AIO by udělalo více parády.
Se sníženým limitem tak procesor tiká na 5200-5250 MHz v AVX2 zátěži, v ne-AVX zátěži přidá klidně 200-250 MHz.
Co se spotřeby v klidu týče, měřím odběr celé sestavy zásuvkovým Wattmetrem Voltcraft Energy Check 3000. Počítač sedí na desktopu v klidu bez připojení k Internetu, připojen mám do RTX 2080 Ti jen jeden FullHD 60Hz monitor a pak ještě USB klávesnici Logitech K120 for business a USB myš Logitech B100. Jediné ventilátory k dispozici jsou typicky na chladiči procesoru, pokud není uvedeno jinak. V systému je navíc typicky jen jedno PCIe NVMe SSD, takže nehrozí nějaký trolling ze strany kupy plotnových disků, disketových, optických či páskových mechanik.
Spotřeba celé sestavy v idle je podobná sestavě s Ryzenem 9 7950X, tedy pokud použijeme jen iGPU, s dGPU se pár Wattů přidá a sestava je pak o něco žravější.
S moderními procesory jsem při testování ffmpegu narazil na drobný problém, verze, kterou používám nedokáže využít více jak 16 CPU vláken, takže některé procesory se tím nevytíží naplno a i tento typ zátěže nezatíží všechna jádra vždy na 100%.
Nově jsem se rozhodl začít testovat i Cinebench R23, benchmark nechávám běžet opakovaně po dobu třiceti minut a hodnoty si zapíšu během necelé poslední minuty.
Procesor i napájecí kaskáda má tak příležitost se pořádně zahřát, nicméně v případě testovaného Ryzenu 7 7700X nám Noctua ofukuje i chladiče napájecí kaskády a tak se VRM nijak extra nezahřeje. Bohužel jsem nestihl takto otestovat nějaké další procesory, ale zapracuji na tom.