RECENZE: Amptron GeForce GTX 980 4GB – aneb padělek z Číny v akci
Kapitoly článků
Provozní vlastnosti a problémy
Výkonnostní testy máme za sebou a můžeme se tedy podívat na provozní vlastnosti falešné GeForce GTX 980.
Ventilátory na této kartě jsou připojeny přes dvoupinový konektor a nejsou nijak regulované, točí se tedy pořád na maximální otáčky a karta je tak zbytečně hlučná, samozřejmě žádné zastavování při nízké zátěži se nekoná. Chladič samotný má velmi jednoduchou konstrukci, jedná se o kus hliníku, který má žebra. Žádné heatpipes či měděné jádro zde nenajdeme.
Co se týče teplot, v zátěži se teplota GPU pohybuje okolo 57-62°C.
Jako další věc, mě zajímala spotřeba karty, protože jsem neměl mnoho času, měřil jsem zásuvkovým wattmetrem spotřebu celé sestavy pouze v idle a v Unigine Superposition s Custom 1080p presetem. Za zmínku stojí, že s RX 550 se dá spotřebou dostat i lehce přes 100 Wattů a s GTX 1030 občas i jen okolo 80W v zátěži, ale ne vždy.
Jak můžeme vidět z grafu, falešná GTX 980 je pěkný jedlík energie, hlavně tedy v IDLE, tam je to skoro až šokující. Nicméně vzhledem ke starému GPU založeném na 40nm procesu se nejedná o nic moc překvapivého.
Byl jsem také poněkud nepříjemně překvapen rozdílem mezi integrovanou Vegou 11 a všemi ostatními kartami, hlavně v idle. Čekal jsem rozdíl okolo tří až pěti Wattů navíc, ale téměř 15 Wattů navíc se mi jeví jako poměrně hodně velký rozdíl. Aktuálně nemám přesné vysvětlení, napadá mě ale, že při použití karty v PCI-E a v kombinaci s Ryzen Balanced napájecím profilem se PCI-E nepřepíná do úsporných stavů L1/L0S a je možné, že i některé další uncore části procesoru nespí. Takto mohu pouze tvrdit, jak je platforma Raven Ridge efektivní a má skvělé provozní vlastnosti, pokud vezmeme v potaz výkon a spotřebu.
Problémy
Falešná GTX 980 ale není bez svých problémů a není jich zrovna málo. Velmi jednoduše je možné vyjmenovat je následovně:
- Karta má reálně 1GB VRAM, 4GB VRAM je lež
- Chlazení je levné a hlučné
- Nefungují výpočty skrze CUDA
- Některé hry a aplikace padají, nebo dokonce restartují počítač
Některé hry a benchmarky padají, pokud použijeme více jak 1GB VRAM, zkusil jsem tedy Video Memory Stress Test v1.7.116, jehož chybové hlášky jsou k popukání díky špatnému překladu. Jakmile se využilo více než 1GB paměti, počítač spadl do black screenu a Memtest pro GPU spadl také.
Dále jsem zkusil GPGPU benchmark zabudovaný v AIDA64 Engineer, po testu zápisu a čtení VRAM se počítač restartuje. Zkusil jsem tedy testovací nástroj s názvem „Test Cuda Memory Bandwith Performance version 0.05“. I v tomto případě aplikace spadla, nebo se počítač restartoval, CUDA tedy na této kartě použít out of the box nelze.