RECENZE: RECENZE: ASUS Pro WS X570-ACE - ECC, BMC a žádné RGB
Kapitoly článků
Na závěr je třeba říci, že ASUS Pro WS X570-ACE je parádní deska pro AMD platformu s X570 chipsetem. Výbava je navíc lehce atypická, najdeme zde BMC pro vzdálenou správnu, U.2 konektor, oficiální podporu ECC pamětí a také třetí PCIe slot nabídne atypicky osm linek namísto běžných čtyř. Deska navíc postrádá různá RGB blikátka a plastové krytky, které spíše zhoršují airflow chladičů napájecí kaskády.
Deska navíc neutrpěla na další výbavě, ta je nadále hi-endová, přetaktování je podporováno, PCIe sloty posílené, PCB je kvalitní včetně použitých součástek, nijak zásadně se nešetřilo a to je pozitivní. Během testování jsem nenarazil na nějaké problémy, které jsem si nezpůsobil sám(přetaktování a nepřečtení ACCE manuálu), takže stabilitu hodnotím pozitivně, byť jsem neměl možnost vyzkoušet ECC paměti.
To, že je AMD X570 chipset aktivně chlazený za mínus nepokládám, chlazení je velmi tiché a věřím, že ventilátor bez problémů vydrží. K desce navíc ASUS přibalil užitečné příslušenství ve formě držáku na ventilátory, kterým můžeme chladit přídavné PCIe karty, což se může hodit v případě použití různých SAS řadičů, 10Gb síťovek, SDI karet a tak podobně.
ACCE a vzdálená správa je tak trochu mixovaná záležitost, osobně bych uvítal použití ASPEED AST2500, nicméně chápu, že ASUS chce primárně tlačit toto řešení pro nějakou hromadnější vzdálenou správu a předpokládám, že RTL8117 čip bude levnější než AST2500. Asi by se navíc hodila nějaká lepší podpora Linuxu, ale to třeba přijde časem.
Na desce mi trochu chybí diagnostický POST displej, nicméně tímto problémem trpí více základních desek a alespoň zde najdeme diagnostické LEDky. Také bych uvítal, kdyby ASUS přikládal chladič i pro druhý M.2 slot, ale to je celkem drobnost. Další drobnost je použitý síťový chipset od Intelu, na desce tohoto zaměření by možná lépe vypadalo nějaké dvouportové 10GbE řešení + třetí port pro BMC, což by desku zase zdražilo, ale nebylo by pak třeba osazovat takovou kartu extra. Nicméně chápu, že je to opět levnější řešení a mainstream platforma má počet PCIe linek poměrně omezený.
Kdo chce hodně linek, jader a paměti, ten si připlatí za AMD ThreadRipper TRX40 platformu, nebo může jít do Intel X299 platformy. Možná bych uvítal delší záruku u takové profi zaměřené desky, ASUS kdysi dával některým deskám řady Sabertooth pětiletou záruku a Pro WS X570-ACE si dle mého názoru delší záruku zaslouží, resp. dávalo by to smysl oproti standardní tříleté.
To je asi tak vše, co bych desce mohl vytknout, jedná se o poměrně zajímavý board z plejády X570 desek a vybočuje tak z relativně zajetých kolejí, ale jen trochu, určitě by to šlo udělat ještě více profi za enterprise cenu.
ASUS Pro WS X570-ACE si tak odnáší zlaté hodnocení.
Hodnocení tedy vidím následovně:
klady | + nemá zbytečné plastové krytky blokující airflow + vzdálená správa (ACCE + RTL8117) + výborná napájecí kaskáda + vysoká kvalita zpracování + připravenost na extrémní přetaktování (voda,LN2) + držák na 120x120mm ventilátor pro chlazení PCIe karet + oficiální podpora ECC RAM + třetí PCIe slot má osm linek k dispozici + U.2 konektor + nemá žádná RGB blikátka, funkční design |
zápory | - Druhý M.2 slot nemá chladič a nabízí maximálně dvě linky Gen4 - Pouze 1Gb/s ethernet - Chybí diagnostický POST displej |
pohlídejte si | ? RTL8117 nefunguje jako klasické BMC/IPMI, na které můžete být zvyklí ze serverů |
Poděkování
Za zapůjčení základní desky ASUS Pro WS X570-ACE děkuji společnosti ASUS.
Za zapůjčení ADATA Spectrix D41 2x8GB DDR4-3600 CL17 děkuji společnosti ADATA.
Za zapůjčení Gigabyte AORUS GeForce RTX 2080 Ti XTREME děkuji společnosti Gigabyte.