Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

RECENZE: ASUS ROG Crosshair VIII IMPACT - návrat mini-DTX formátu

ASUS s novým AMD X570 chipsetem uvedl na trh mnoho základních desek. Dnes se podíváme na jednu poměrně zvláštní, využívá totiž staronový standard mini-DTX.

ASUS ROG Crooshair VIII IMPACT patří mezi poměrně zvláštní desky a má tak trochu podobnou pozici jako ASRock X570M Pro4 v tom smyslu, že se jedná aktuálně o jediný model na trhu v tomto formátu. Řeč je však tentokráte o standardu mini-DTX, se kterým přišel v roce 2007 na trh Intel. Je tak trochu ironické, že tento Intelův standard nyní ožil ve společných rukách ASUSu a AMD. Mini-DTX se mnoho neliší od mini-ITX formátu, v podstatě desku lehce prodlužuje dolů a rozměr desky tak činí 203x170mm, zatímco mini-ITX je 170x170mm čtverec.

Díky tomuto prodloužení se na desku vleze více komponent, nicméně to snižuje kompatibilitu malých skříní, jelikož velká většina podporuje pouze menší mini-ITX formát. Bude zajímavé sledovat, zda se do mini-DTX formátu pustí i další výrobci, nebo třeba i samotný ASUS s dalšími modely, klidně levnějšími.

Nyní se podíváme na samotnou desku, deska je v tradičním ASUS ROG balení, kde nás uvítá nápis „Welcome to the republic“ po otevření. Najdeme zde samotnou desku a také hromadu příslušenství. Konkrétně zde najdeme CD s ovladači, ROG nálepky, instrukční manuál, poděkování ke koupi desky, podtácek pod hrníček, slevu na opletení kabelů, WiFi antény, M.2 šroubky, čtyři SATA 6Gb/s kabely a také RGB LED prodlužováky. A neposledně zde najdeme i ROG SO-DIMM.2 kartu, na kterou se vzápětí podíváme.

Samotná deska vypadá opravdu jako prodlouženina mini-ITX a najdeme zde opravdu hodně…komponent! Začnu tedy dříve zmíněnou ROG SO-DIMM.2 kartou, která se připojuje do SO-DIMM slotu, který bydlí hned pod procesorem. Do tohoto slotu je přivedeno celkem osm PCIe Gen4 linek, na kartu lze totiž umístit dva M.2 disky a každý může mít až čtyři linky.

Jedno SSD je pověšeno přímo na procesor, druhé je připojeno do AMD X570 chipsetu. Na kartě dále najdeme přídavné PWM 4piny pro ventilátory označené jako RAID1A a RAID1B. Vedle těchto čtyřpinů najdeme ještě třípin pro připojení RGB LED zařízení a také samotná karta je podsvětlená RGB LEDkami. Karty pojmou maximálně 80mm dlouhá M.2 SSD, což je víceméně standard.

Také zde najdeme chladiče ve formě plechů, které kartu kryjí a odvádí teplo od obou disků, já jsem pro test osadil Samsung 970 EVO 500GB a také starší a teplejší Samsung 960 EVO 500GB. I přes horší průtok vzduchu v testovací NZXT H500i skříni(oproti jiným modelům) se disky nepřehřívají ani v zátěži, což je pozitivní. Na desce bohužel žádné další M.2 sloty nejsou, což je možná trochu škoda, díky mini-DTX formátu by mohlo být zajímavé někam vměstnat ještě třetí slot, jelikož dva M.2 disky umí i menší mini-ITX desky.

Zadní strana desky zaujme plechovým krytem, který slouží jako chladič. Ano, má v sobě dokonce heatpipe a teplovodivé podložky, heatpipe přenáší teplo z prostoru SO-DIMM.2 karty do prostoru chladiče napájecí kaskády a X570 chipsetu. V horní části můžeme vidět ještě jednu podložku, která má za úkol chladit dva důležité čipy. Jedná se o dva Infineon IR TDA21472 čipy, které v sobě integrují low-side a high-side MOSFETy, schottkyho diodu a DC-DC měnič. Jedna tato „smart power stage“ zvládne protlačit až 70A, dva tyto kousky pak slouží pro napájení VSOC části procesoru.

Deska také zaujme tím, že kondenzátory napájecí části nejsou oblíbené polymerové kondenzátory, ale menší tantalové kondenzátory, které mají výhodu v menším odporu, ale jsou dražší na výrobu, nicméně na desce není zrovna mnoho místa a tak se menší součástky hodí. Na zadní straně desky ještě najdeme řídící šváb AURA, který ovládá vše co je RGB na desce. Také zde najdeme malou díru v socketu, do které můžeme prostrčit tepelné čidlo, což se hodí hlavně na extrémní přetaktování s použitím tekutého dusíku. I na to je deska velmi dobře vybavena.

Vrátíme se nyní na horní stranu desky, je na čase podívat se na I/O zadního panelu. Na zadním panelu najdeme celkem osm USB portů(dva typu A s rychlostí 5Gb/s, pět typu A s rychlostí 10Gb/s a jeden typ C s rychlostí 10Gb/s), digitální audio výstup(SPDIF OUT), gigabitový RJ45 konektor pověšený na Intel I211-AT čip, dva anténní RSMA konektory připojené k Intel Wi-Fi 6 AX200 chipsetu, tlačítko pro restart desky, displej na POST kódy, tlačítka pro smazání CMOS a BIOS Flashback a neposledně ještě tři 3,5mm audio jacky. Umístění POST displeje je poměrně chytré, pokud deska bude v nějaké malé skříni, není třeba odklápět bočnici a displej hledat, takto v zadním panelu je velmi snadno dostupný.

Nyní se konečně podíváme na zbylé detaily desky, začnu v pravém spodním rohu. Zde na nás vybafne hromada různých konektorů. Konkrétně zde najdeme dva pravoúhlé SATA 6Gb/s porty, tlačítka pro safe boot a retry button. Dále je zde slow mode přepínač, LN2 jumper, čtyřpin pro ventilátor, třípin pro vodní pumpu, dvoupin pro externí teplotní senzor, NODE konektor, konektor pro přední panel skříně a také devítipin s dvěma USB2.0 porty. A samozřejmě nechybí třípin pro RGB zařízení.

V levé spodní části najdeme poměrně neobvykle řešenou zvukovou kartu nazvanou „ASUS ROG SupremeFX 8-Channel High Definition Audio CODEC“. Ano tato deska má audio vyřešeno za pomoci vyměnitelného PCB, na kterém bydlí čip Realtek S1220 a ESS ES9023P. Nad kartičkou je jakýsi chladič, ale jedná se v podstatě jen o designový a ochranný prvek, reálně nic nechladí. ASUS aktuálně nenabízí žádnou jinou zvukovou kartu pro tuto desku a trochu se obávám, že se neobjeví ani žádné karty výrobců třetích stran. Na kartě samotné najdeme i piny pro připojení audio konektorů ve skříni.

Nad zvukovou částí bydlí hlavní PCIe x16 Gen4 slot, který je i vyztužený a je samozřejmě připojený přímo do procesoru.

 

V pravé části desky směrem nahoru najdeme další dva SATA 6Gb/s porty, jeden USB-C 10Gb/s port pro přední panel, 19pin konektor s dvěma USB3.0 5Gb/s porty a také tlačítko Start, kterým můžeme počítač dokonce i vypnout.

Nad tímto tlačítkem se nachází standardní 24pin ATX napájení a přídavný osmipin pro procesor. Nad napájením najdeme ještě čtyři LEDky, které slouží pro rychlou diagnostiku, zda není nějaký problém s CPU, RAM, grafickou kartou nebo s bootováním systému. Pro detailnější diagnostiku je lepší displej na zadním panelu, ale i toto se cení.

Než se podíváme na konstrukci chladiče chipsetu a napájecí kaskády, zmíním ještě několik drobností, nad SO-DIMM.2 slotem nalezneme další dva čtyřpinové konektory pro ventilátory a vodní pumpu. Deska tak celkově nabídne šest konektorů pro připojení ventilátorů, což je pro tuto velikost poměrně nezvyklé. Vedle těchto čtyřpinů pak leží další RGB header. Také zde najdeme brouk obsahující BIOS označný jako Winbond 25Q256JWEQ, což značí 256 Mbit čip. Kousek od tohoto čipu bydlí ještě čip označený jako BIOS AI1315-A0, ten má na starosti funkci BIOS Flashback v případě, že budeme potřebovat nouzově přeflashovat BIOS desky.

Chlazení napájecí kaskády a AMD X570 chipsetu je i na této desce a mnoha dalších aktivní. Zde jsou však použity rovnou dva ventilátory a poměrně robustní kus hliníku, který obsahuje i malé perforované pasivy, které ofukují ventilátory. Použité ventilátory jsou označeny jako Delta Superflo ASB0312HP-00. Tyto 35x35mm ventilátory mají údajně životnost asi 60 000 hodin a jsou velmi tiché i při maximálních otáčkách. Horní ventilátor ofukuje pasiv, ze kterého může vzduch proudit ven ze skříně zadním panelem a trochu dovnitř.

Druhý ventilátor pak ofukuje pasiv, který fouká pouze dovnitř počítače. Pasivy jsou připájené na masivní kus černého hliníku, který nasává teplo z napájecí kaskády a AMD X570 chipsetu. Jedná se o poměrně účinné řešení, ASUSu se toto řekl bych celkem povedlo. Je mi jasné, že se najde mnoho uživatelů, kterým budou ventilátory vadit, ale u těchto modelů bych opravdu strach neměl, nejedná se totiž o nějaké superlevné bazmeky, které někdo poskládal na koleni v Rusku, ale o kvalitní Delty.

Pokud budete chladič demontovat, doporučuji velkou dávku opatrnosti, čtyřpinové konektory vedoucí do ventilátorů jsou poměrně krátké a je třeba je opatrně odpojit před demontáží chladiče.

Zbývá ještě prohlédnout napájecí kaskádu, ta je možná dokonce nejlepší, nebo spíše nejefektivnější oproti jakékoliv jiné AM4 desce. Pro VCore část procesoru zde máme celkem osm fází složených opět ze skvělých TDA21472, přičemž každá fáze může protlačit až 70A. Část pro VCore se navenek tváří jako čtyřfázová, jsou zde totiž použity zdvojovače, protože kontrolér ASP1405I nepodporuje konfiguraci 8+2, maximálně 8+0. Kaskáda tak běží v režimu 4+2. Maximální frekvence VRM činí 500kHz. Tato kaskáda by mohla v klidu napájet rovnou dva Ryzeny 9 3900X a ještě by měla nejspíše nějakou rezervu, deska je tedy předurčena pro lámání rekordů na tekutém dusíku. Pokud Vás zajímá detailnější pohled na VRM této desky, skvělý rozbor provedl Buildzoid.

Desku jsem opět testoval s procesorem AMD Ryzen 7 3700X, tato recenze je poslední, kde používám toto CPU, jelikož mi nedávno dorazil Ryzen 9 3900X, další testy a recenze desek na AM4 socket tedy budou obsahovat primárně výkonnější Ryzen 9 3900X. Jako chladič jsem použil poměrně levné AIO CoolerMaster MasterLiquid ML240L RGB, na nepřetaktovaný Ryzen 9 3900X je to zcela adekvátní chladič, byť nejsem nadšený z relativně vysoké hlučnosti ventilátorů. Samozřejmě mě zajímalo, jak si teplotně vede napájecí kaskáda a AMD X570 chipset. Spustil jsem tedy Blender Open Benchmark, který procesor vytěžuje na 100% po dobu necelé jedné hodiny. Maximální teplota procesoru se vyšplhala na 72°C, CPU package pak na 70°C. AMD X570 chipset se pohyboval v rozpětí 63-69°C, což je naprosto v normě, při nižší zátěži se logicky hřeje o něco méně. Napájecí kaskáda měla opravdu nízké teploty, HWiNFO reportovalo rozpětí 31-41°C, povrchová teplota chladiče v sekci, kde jsou MOSFETy dosáhla maximálně 40°C. Ventilátory v chladiči jsou dva, jeden označený jako COV, ten se točil v rozpětí 5301-5930 RPM, zatímco spodní ventilátor, který je označen jako PCH FAN se točí v rozpětí 3395-4820 RPM. Oba dva jsou velmi tiché a přes zavřenou skříň je nelze slyšet. Zkoušel jsem také vystresovat oba NVMe disky, zde jsem byl opět příjemně překvapen, maximální teplota jejich řadičů dosahovala 68°C u 960 EVO a 66°C u 970 EVO. Teplota NAND čipů pak nepřesáhla 50°C. Na desce je také „Motherboard“ teplotní senzor a ten se typicky pohyboval v rozmezí 34-39°C. Teplota v místnosti během testování dosahovala 24°C.

Deska se aktuálně prodává za Baťovských 9999 Kč včetně DPH, což je poměrně vysoká cena, nicméně toto je opravdu speciální board, který dle mého názoru nadchne jen opravdové nadšence a overclockery. Pokud chcete jen X570 mini-ITX board, jsou zde dle mého názoru vhodnější a levnější boardy. To neznamená, že je deska špatná, výbava je v této velikosti doslova kulervoucí, konkurence prakticky neexistuje. Záruka je pak tradiční tříletá.

Tradičně jsem do testů využil Gigabyte AORUS GeForce RTX 2080 Ti XTREME 11GB společně s Windows 10 Pro v1903 a aktuálními updaty. Testy samotné proběhly několik dní před vydáním nejaktuálnějšího BIOSu verze 1001, který přidal novější mikrokód 1.0.0.3 ABBA. Já jsem testoval se starším BIOSem 0402, který obsahuje starší mikrokód 1.0.0.3, nová verze vyšla v době, kdy jsem desku vrátil. Výkon by tak měl být s novějším BIOSem lepší, než v testu. Celá sestava pak bydlela ve skříni NZXT H500i a o napájení se postaral Corsair GS700 zdroj. Ovladače NVIDIA byly ve verzi 436.15 a v systémovém logu se neobjevovaly žádné WHEA PCIe chyby, což je pozitivní.

Karel "Karáš Svorka" Svoboda (Google+)

Pesíci dělají chro. Je potřeba vysumýšovat chrochták.

VGA Legacy MKIII

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku RECENZE: ASUS ROG Crosshair VIII IMPACT - návrat mini-DTX formátu

Čtvrtek, 31 Říjen 2019 - 00:03 | Karáš Svorka | Naopak vodník může mít negativní dopady, protože...
Středa, 30 Říjen 2019 - 19:53 | Kazaxx | nevěřím, že ty nízké teploty budou stabilní i v...
Středa, 30 Říjen 2019 - 12:29 | Karáš Svorka | To s tím payloadem je zajímavé, zkusím se na to...
Středa, 30 Říjen 2019 - 09:01 | Maor | MPS - člověk se v diskuzi dozví zajímavější věci...
Úterý, 29 Říjen 2019 - 22:34 | danieel | Podivej se jake problemy melo X299 na pocatku, a...
Úterý, 29 Říjen 2019 - 22:29 | danieel | Ja si to spletl, promrhali to na zvukovku (ten...
Úterý, 29 Říjen 2019 - 22:20 | Karáš Svorka | Mě se ta SODIMM.2 karta celkem líbí, protože to...
Úterý, 29 Říjen 2019 - 22:16 | Karáš Svorka | Právěže tady moc teploučko na té kaskádě není...
Úterý, 29 Říjen 2019 - 22:15 | Karáš Svorka | Fotka celé desky je v úvodu a pak také ke konci...
Úterý, 29 Říjen 2019 - 21:49 | He3lix | To je mini-DTX deska, ta je takhle celá XD. Si...

Zobrazit diskusi