RECENZE: ASUS ROG Zephyrus G15 GA502IU, aneb G14 s ethernetem a lepší klávesnicí
Kapitoly článků
Tentokráte jsem mimo měření teplot za pomoci HWiNFO využil i zásuvkový wattmetr, protože může být zajímavé vědět, kolik energie notebooky spotřebují při různých činnostech. V testovací místnosti bylo cca 24°C.
Znovu připomenu, že testuji v Performance a Silent režimu. Nicméně v obou módech se ventilátory v idle nezastavují, toho lze docílit pouze manuálním profilem. V idle se ventilátory točí na nějakých 2500 RPM. Ve standardním Performance režimu, kdy je dlouhodobý napájecí limit CPU 35 Wattů je všech osm jader ochotných tikat na 3GHz. V Silent režimu se takt všech jader sníží na cca 2,7GHz. Ventilátory se v Silent režimu točí na nějakých 3100-3300 RPM v zátěži, v Performance módu se zrychlí na nějakých 4300-4400 RPM.
Pokud použijeme USB-C adaptér, napájecí limit procesoru nepřesáhne 32 Wattů, většinou se pohybuje okolo 25-27 Wattů, frekvence všech jader se pak pohybuje okolo 2,8-2,9GHz. Samozřejmě záleží i na tom, zda nedobíjíme baterii, ta něco málo z 65W dostupných přes USB-C uzme. 45W USB-C adaptér jsem s notebookem nezkoušel, ale předpokládám, že se bude chovat podobně, jen bude ještě nižší napájecí limit CPU a baterie se bude dobíjet ještě pomaleji. Pokud tedy neplánujete hrát hry a používat GeForce GTX 1660 Ti Max-Q, vystačíte si i s kompaktním USB-C adaptérem.
Teplota procesoru ve ffmpegu je překvapivě nízká a to i v 25W tichém režimu. Nicméně ventilátory v Performance režimu nejsou zrovna tiché, točí se na nějakých 4000+ RPM, naštěstí ale nedochází k vyluzování nějakých pískavých zvuků. V tichém režimu se točí na nějakých 3000RPM a notebook není moc slyšet.
V AIDA64 stress testu se CPU jádra podtaktují na 2,5GHz, jelikož se používá i integrovaná Vega 7, která ukousne kousek napájecího limitu pro celé CPU. Ventilátory běží na nějakých 4400 RPM a hlučnost notebooku je dle ASUS Armoury Crate prý 38dB.
Ve Furmarku se GTX 1660 Ti Max-Q nijak extra nezapotí, GPU boost dosahuje až 1380MHz v tichém režimu a 735MHz v Performance režimu.
Vyzkoušel jsem také, jak moc notebook spotřebovává energii při hraní DOOM Eternal v 1080p na vysoké detaily.
Neposledně jsem vyzkoušel i výdrž baterie, což je činnost, kterou dělám poměrně nerad, nemusím totiž moc metodiky, kdy se notebook nechá idlit do vybití, nebo se opakuje nějaká konkrétní činnost, typicky notebook používám tak, že píšu třeba tento článek, mám na pozadí puštěný prohlížeč s nějakým podcastem. Výsledky tedy berte velmi hrubě orientačně, pokud na notebooku kompilujete software během cesty vlakem, bude výsledek zcela odlišný, stejně tak pokud použijete Linux, nebo nějaké jiné nastavení a není v mých silách pokrýt vše, zabralo by to extrémní množství času.
Tentokrát jsem výdrž baterie testoval ve dvou nastaveních, v tom prvním mám jas displeje na 50% a displej běží na 240Hz. Zkusil jsem tedy, zda se mi podaří vytáhnout trochu více času, pokud snížím obnovovací frekvenci LCD na 60Hz a snížím jas displeje na 30%. Notebook jsem také trochu méně akčně používal a výdrž je takto excelentní.