RECENZE: ASUS ZenBook Duo UX482 - dva displeje v menším balení
Kapitoly článků
Závěr je poněkud komplikovanější, než obyvkle. Hlavním problémem je to, že aktuálně není známo jaké všechny konfigurace ZenBooku Duo 14 se budou v ČR prodávat a hlavně za jaké ceny. Navíc nevíme, zda se bude prodávat i testovaná konfigurace, nebo dojde na nějaké modifikace(méně RAM, menší SSD, horší CPU, atd.), takže nedovedu nějakým způsobem posoudit výhodnost notebooku.
ASUS ZenBook Duo 14 UX482 je v podstatě zmenšený malý brácha velkého Duo Pro 15, bohužel mi přijde, že větší model je lepší a pohodlnější na používání. Tento zmenšený model má více klaustrofobní klávesnici i touchpad, chybí numerický blok v touchpadu a dostaneme nižší výkon oproti 15,6" modelu, což není vyloženě problém, řekl bych, že pro mnoho lidí bude výkon Core i7-1165G7 zcela dostatečný.
Jelikož jsou tyto notebooky zaměřeny spíše na tvůrce obsahu, neměla by dle mého názoru existovat konfigurace s 8GB RAM, u takto hi-endového notebooku, který se může chlubit vysokou kvalitou zpracování a kvalitními displeji mi 8GB RAM nedává smysl. Nevýhodou je také fakt, že RAM je připájená, pokud si pořídíte model s 16GB, na upgrade paměti můžete zapomenout. Tento problém může lehce řešit verze s GeForce MX450, která má 2GB GDDR6 VRAM a nabízí vyšší výkon, než Tiger Lake iGPU, ale dovedu si představit, že 2GB VRAM poměrně rychle dojde a bude potřeba cachovat z RAM.
Portová výbava je relativně omezená, byť pro většinu běžných uživatelů bude asi dostatečná, určitě bych ocenil ještě jeden USB-A port a čtečku velkých SD karet, jelikož SD kartu do microSD slotu nenacpete(nebo se musíte hodně snažit). Intel grafické karty pořád trápí různé potíže s ovladači a to nejen v hrách, ale je to něco na co jsme více jak deset let zvyklí. Také mne netěší fakt, že notebook má pouze HDMI 1.4, u stroje zaměřeného na tvůrce bych čekal modernější HDMI 2.0, nicméně můžeme použít i USB-C výstupy a DisplayPort skrze ně.
Podpora v Linuxu oficiálně neexistuje, ale minimálně ubuntu 20.10 je schopné fungovat, nicméně na první dobrou nefunguje WiFi, což se předpokládám vyřeší časem, nebo jsem hlupák a něco jsem přehlédl.
ZenBook Duo 14 má parádní displeje, ASUS použil kvalitní panely s dobrým podsvícením, oba jsou navíc dotykové a je radost na ně pohledět. Stejně tak se mi líbí nové vychytávky ScreenPadu+, jsem zvědavý, zda se tento typ panelu rozšíří do nějakých dalších modelů a jak dopadne jejich custom ovládací panel pro programy třetích stran, což je něco co dost možná ocení různí Adobisté a tak podobně.
Výdrž baterie je velmi dobrá, ale musíme vypnout ScreenPad+, jelikož Tiger Lake není úplně nejúspornější platforma a má tendence odebírat hodně energie při provozu na baterie za účelem vyššího výkonu.
Jsem tedy poněkud rozpolcen a ZenBook Duo 14 si žádné ocenění neodnáší.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Vysoká kvalita zpracování + Kvalitní displeje + Vysoká výdrž při provozu na baterie - s jedním LCD + Nejvyšší jednovláknový výkon CPU + ScreenPad+ + Tichý provoz + obal na notebook, stojan a kreslící pero jsou součástí balení |
zápory | - Připájená RAM - Omezená portová výbava - Touchpad nemá numerický blok jako to má 15,6" varianta - Zmenšená klávesnice posunutá vpřed není velmi ergonomická, není zde opora pro dlaně - Neznámá dostupnost a cena (platí k 22.01.2021) - HDMI 1.4 - Bugy v Intel grafických ovladačích |
pohlídejte si | ? Zaklapnutím notebooku přijde chlazení o přístup k čerstvému vzduchu a bude se přehřívat ? Zvažte 15,6" model, který nabízí vyšší výkon a větší displeje |
Poděkování
Za zapůjčení notebooků a počítačů ASUS ZenBook Duo 14 UX482, ASUS ZenBook Flip S UX371E, ASUS ROG STRIX SCAR 17, ASUS Mini PC PN50, ASUS ROG Zephyrus G15 GA502IU, ASUS ZenBook Pro Duo UX581GV, ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IU a ASUS TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T Bonfire Black děkuji společnosti ASUS.
Za zapůjčení notebooků Lenovo Yoga Slim 7 14ARE05, Lenovo Legion 5 15ARH05 a Lenovo IdeaPad L340-15IRH Gaming děkuji společnosti Lenovo.
Za zapůjčení notebooků HP ZBook Firefly 15 G7, HP ENVY 17-cg0005nc, HP ProBook 440 G7 a HP OMEN X 2S 15-dg003nc děkuji společnosti HP.
Za zapůjčení notebooku MSI GF65 Thin 9SD děkuji společnosti Cat In The Box.
Za zapůjčení notebooků MSI GE75 Raider 10SFS a MSI Alpha 15 A3DDK děkuji společnosti MSI.
Za zapůjčení grafické karty XFX Radeon RX 5600 XT THICC II PRO děkuji společnosti AMD.