Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k RECENZE: Framework Laptop 13 (AMD) - aneb nejlepší 13,5" notebook na trhu?

Pekna recenzia, urcite zvazim ak by som niekedy kupoval laptop.

Avsak bud som to prehliadol alebo sa v texte neobjavilo - kolko vlastne stoji recenzovany laptop?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Můžeš se kouknout sám na stránkách... mají tam rovnou ceny i v CZK. Tenhle DIY stojí cca 34 tisíc s EU nabíječkou. Samozřejmě je bez RAM a disků...

Pokud zvolíš ten stejný procesor + 2,8K display, 32GB jejich RAM a 2TB SSD disk, tak ti cena skočí na 52,2 tisíc... to už je dost no... Ale tak je dobré, že si tam můžeš vyměnit co chceš... to se možná vyplatí do budoucna.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

IMHO mi přijde výhodnější jít do DIY edice a vzít to bez RAM a SSD, protože to výhodněji pořídím u nás, navíc u těch SSD má Framework na výběr jen WD SSD, jelikož s WD spolupracují.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Škoda, že nešli do LPCAMM2 slotu. Díky SO-DIMM DDR5 zastropovaným na 5600MHz se možná přichází o část již tak omezeného výkonu iGPU.

Je to stejně zvláštní, zatímco standardní DIMM DDR5 jsou frekvenčně podstatně výše, rozměrově omezenější SO-DIMM se drží nízko.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

U SODIMM to bude nejspíš tím konektorem, jsou tam delší cesty jak je to zahnuté o 90° a v notebooku není žádoucí rvát nějaká vyšší napětí do pamětí, v desktopu se nějaké stovky mW ztratí, možná i jednotky Wattů. Ale u notebooků by to bylo nežádoucí.

LPCAMM2 by bylo super v kombinaci s novějším Strix Point. Bohužel třeba Ryzen 9 AI HX 370 je prý výrazně dražší, než Ryzen 7 7840U, takže nová deska bude mít vyšší cenu, LPCAMM2 to zdraží celé ještě více, přičemž nárůst výkonu bude menší, než to zdražení.

I tak bych Strix Point s LPCAMM2 ve FW13 bral, aktuálně nic potvrzené není, nebylo by to ani špatné ve větším FW16, tam by to mohlo existovat s vyšším napájecím limitem.

Strix Halo by se mi líbil ještě víc, ale to by znamenalo větší předělávku chlazení, takže by uživatelé přišli o ten zadní modul, kam jde dát třeba dGPU, nebo další dvě M.2 SSD.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Strix Halo má mít velký rozptyl cílového TDP, akorát jde o to aby z toho v případě přílišného přiškrcení nebyla 890M+ za dvojnásobek ceny. ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No snad nikdo nevydá notebook se Strix Halo a 45W limitem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Někteří výrobci neměli v minulosti problém dát do tenkých notebooků highend dGPUm na méně než polovině využitelného TDP (ve snaze dosáhnout max. efektivity). Výsledný celkový výkon a poměr cena/výkon již tak zářivými nebyly.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Dtto platí pro zdroj.
16ku jsem kupoval pro syna, RAM a SSD tu stojí polovinu, a když slevíš na výkonových nárocích, dá se dostat i na třetinu.
Akorát bacha na RAMky, mrkni napřed na HCL Frameworku a radši vem validovaný; nechceš řešit metodou pokus-omyl, jaký konkrétní ti budou fungovat. Já vzal Kingston Fury Impact 2x32GB, protože jsou aspoň "partially validated", zatímco certifikovaný ADATA tady v nabídce nebyly a musel bych je vzít podstatně dráž z Německa.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Začíná na 34k Kč s DPH, se všemi moduly co jsem pořídil to bylo 36k Kč s DPH jako barebone bez nabíječky, RAM, SSD a OS.

 

RAM a SSD je IMHO výhodnější koupit lokálně, Framework primárně spolupracuje s ADATA ohledně RAM a WD ohledně SSD.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Tip na framework som uz dostal a tato recenzia sa celkom hodi. Dokonca je to aj v cenovej hladine a rozmeroch, ktore som chcel kupovat.

Na frameworku je tak trocha vtipne, ze boli doby, kedy zasadne nedorucovali do krajin, ktore oficialne nemali vylistovane a ked clovek na fore hoc spomenul, ze by si ho nechal dorucit a potom preposlat do inej krajiny, tak mu zmazali ucet a zabanovali e-mailovu adresu.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

No jo, nikdo není dokonalý...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To je vyloženě zvláštní, vždyť to sami uvádějí jako možnost, ovšem s upozorněním že eventuální záruku musí uplatňovat ten, komu doručovali ONI, nikoli koncák.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Fireware modul k tomu asi neni, co? :-(

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokud vím tak ne, ale můžete si ho vyrobit!

https://github.com/FrameworkComputer/ExpansionCards

 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A funguje? Podle mne to nema sanci fungovat, ale nezkousel jsem to. A i kdyby to fungovalo, tak to asi nebude fungovat dobre....

Az snad z USB4 by to mozna mohlo jit, pokud to tedy neni nejak nedovarene.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

1394 je mnohem modernější než sériový port nebo VGA, takže redukce neřeší historické věci naplácané na původní standard.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No, kvalitni zvukovka tim asi pripojit nepujde vubec, nebo bude fungovat hodne mizerne, pripadne obcas ano a obcas ne. Bych tak odhadoval.

Ale mozna, ze pretahnout data z kamery tim pujdou, kdyz to nebude v realnem case pri filmovani.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Do běžného PC asi půjde využít PCIe IEEE1394 řadič, pro notebooky vybavené USB4/TB3(4) bude asi možná cesta PCIe IEEE1394 řadič a USB4(TB)_PCIe docking station.
https://www.suntech.cz/digitus-3-portovy-firewire-radic-ieee-1394a-low-p...
https://wiki.dfrobot.com/Thunderbolt_4_Graphics_Card_Docking_Station_SKU...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To je asi taky možnost, ale věřím, že by šlo vyrobit modul co by měl USB-PCIe převodník + opravdový FireWire řadič, aby to jelo alespoň jako FireWire 800. Jen by to bylo minimálně stejně velké jako ten RJ45 modul, což by nemuselo vadit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Možná vzhledem k tomu, že patenty související s IEEE 1394x (kdo ví zda všechny) vypršely teprve nedávno, jeho komplexnosti a minimální roli v současnosti, není div že neexistuje alternativní řešení vůči oficiálním řešením. Výkřiky po FPGA řešení starší než dekádu to jen potvrzují.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/IEEE_1394

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

No, uvidime.... Mne by stacil i nejaky opravdu funkcni konvertor z USB4 na FW. Ale zda se, ze z USB4 to konecne ma sanci opravdu fungovat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Spíš se obávám, že ovladače IEEE-1394 byly z Windows už někdy 2022 vyřazeny, takže už nejsou součástí systému. A jestli se nepletu, linuch už je taky má vypárané, takže jako větší problém vidím ovladače.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ovladac doda vyrobce karty, ne?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To je otázka. Může to klidně být vyrobeno v době,kdy součástí systému byly, a pak to bude fungovat jen příslušně starých verzích systému, nebo si budeš muset ovladače vypreparovat a přenést a doufat že v novější verzi pojedou.
Pokud si to postavíš sám, jsi dodavatelem karty ty.
Jinými slovy, je to "stát se může cokoli čtvrtek", protože IEEE-1394 je obsolete.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Kdyz to bude nova karta, tak tam ten ovladac bude ne? Kdyz ve Win uz roky neni. FW je mozna obsolete, ale stale existuje HW s FW a stale se prodavaji FW karty.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Proč by to mělo nefungoval?
Vždyť máš do šuplíku s chlazením vyvedených 8 linek PCIex 4.0, takže by mělo stačit navrhnout a vyrobit riser,kam se ta karta bez záslepky zacvakne a vyvedou se konektory.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To me "a funguje?" bylo na ten USB2->FW konvertor z Aliexpresu.....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To by asi stalo za to zkusit. Propustnost má USB2 dostatečnou (480Mbps vs 400Mbps).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Propustnost ano, a co protokoly, casovani a tak? Neco by mozna fungovalo, treba pretazeni dat z kamery, ale ne realtime prenosy dat, tak aby fungovaly spolehlive.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To špatně chápeš. USB i FW jsou asynchronní, latence a propustnost závisí jen na velikosti bufferů a správnosti implementace. Se zařízením (kamerou) se nebaví to PCčko po USB, nýbrž ten FW kontrolér v konvertoru a PCčko pak s ním. A závisí jen na vhodnosti implementace, jestli to bude plynulý nebo jestli to bude koktat.
A jestli bude docházet ke ztrátě dat záleží jen u ŽIVĚ přenášených dat; u čtených z disku je to úplně jedno, ta nikam neutečou. Jen si je možná budeš muset v PC napřed uložit a přehrát až po dokončení přenosu, that's all.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

No prave, jenze pro provozovani zvukovky potrebujes ta data prenest vcas. Tam nic nepocka.

Cip pro FW ma primy pristup k PCI, kdezto Cip pro FW naveseny na USB ma pristup jen k tomu, co poskytuje USB.

Pristup k PCI umoznuje az USB4.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To se řeší dostatečně velkým jitter bufferem, ale samozřejmě to zvyšuje latenci. Prostě to nebude mít v reálném čase, nýbrž se zpožděním. Proč myslíš, že na mobilu má hovor běžně zpoždění 200-300ms? Práce proto, že doslova každý aktivní prvek na trase přenosu má buffery, a kodeky na koncích mají jitter buffer kolem 50-100ms, aby se vyrovnalo kolísání rychlosti přenosu. Je to úplně totéž, jako když na silnici udržuješ rozestup.
A právě proto,že PCI umí přenášet až USB4, bys to na starších specifikacích musel řešit vložením kontroléru,který ti to mezi protokoly překlopí.
Není to neřešitelné, jen to nedává ekonomický smysl.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jenze clovek potrebuje, aby vse fungovalo s latenci v radu ms, vcetne A/D a D/A prevodu. Cokoliv nad cca 15 ms je na mnohe pripady pouziti zcela nevyhovujici.

O tom to je. Pracuje se s buffery 32-64 vzorku a vse musi perfektne svihat. Ani jeden vypadek za tisice hodin.

Jaky kontroler chces povesit na USB1/2/3, aby vykouzlil dobre fungujici PCI? A i pokud by to slo, tak rikas, ze by to bylo drahe, takze tedy neprimo rikas, ze FW na USB1/2/3 neni realne dostupne.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jak odpálit počítač za 9,99US$.
https://youtu.be/jpZQZHAuIxE?t=137

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Tak to jsem ani nevěděl, že tohle existuje, to je nepříjemný trolling.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jezis!!!! Tak to je jeste horsi, nez jsem si myslel..... :-(

IMHO, ono by to stejne nefungovalo, i kdyby tam nejake cipy byly. Z principu to nemuze z USB1/2/3 fungovat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Proč myslíš, že to z principu fungovat nemůže? Záleží jen na tom,jestli to kontrolér za USBčkem implementuje správně. Vždyť tvrdíš úplně totéž, jako že to nemůže fungovat na PCI, protože PCI není IEEE-1394, což je evidentní nesmysl.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ja netvrdim, ze to nemuze fungovat z PCI. Ukaz mi nejaky funkcni USB1 nebo USB2 nebo USB3 baznek, na kterem bude bez vypadku fungovat profi FW zvukova karta.

Ja hledal a nenasel. Z TB to vsak jde. A, zda se, ze i z USB4.

EDIT. A abych odpovedel, proc si myslim, ze na USB1/2/3 to nejde. Co vim, chybi tam implementace nejakych protokolu, bez kterych to nejde.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Problém je, že FireWire používá DMA, což jaksi přes USB úplně nepůjde.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Proč by to nešlo?
Po DMA to budeš ukládat do RAM na převodníku a z ní pak po USB dál.
Nikde není dáno, za ta DMA linka musí končit v RAM PC, u kterýho sedí člověk. Prostě tam bude o počítač víc. Nebo snad máš pocit,že když po FW čteš data z kamery a ukládáš je na síťovej disk, že ti to DMA vede až do RAM serveru nebo dokonce do cache disků? Asi ne, viď?
Jen to bude komplikovaný a drahý a nikdy si to na vývojový náklady nevydělá, protože toho prodáš tak dva kusy a ještě oba sám sobě.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na Macku to údajně je řešitelné zapojením IEEE 1394 (ve videu je prezentován FW ext.HDD) zařízení do redukce Thunderbolt 2 na Firefire a následně pomocí redukce TB3(USB-C konektor) na TB2 připojit k počítači.
https://www.youtube.com/watch?v=fojCIdB-WQs

Asi půjde o tyto
https://www.thomann.de/cz/apple_thunderbolt_3_auf_tb2_adapter.htm
https://eoe.works/products/original-apple-thunderbolt-2-male-to-firewire...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Thunderbolt FW umi, ma implementovan protokol pro PCIe, USB1/2/3 FW neumi, jezto protokol pro PCIe nema implementovan. To ma implementovano az USB4, ktere tedy asi FW umi.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Dost často se v Internetu zmiňuje , že jedinou cestou jak docílit FW na TB3 a vyšším je přes PCIe enclosure (FW řadič), FW udajně není na moderních TB3(USB4) podporován. Proto taky možná ta Apple redukce FW_TB2+TB2_TB3.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mozne je vse. Osobne mi pripada, ze proste jen nikdo nedela TB3/4 ->FW prevodnik, ze technicky by to slo, ale "nejsou lidi", pripadne neni dost zakazniku. Protoze, pokud to funguje cestou TB3/4->PCIe->FW, tak to vse muze byt realizovano v jednom "kabelu", staci jen chtit.

Jinou otazkou je, ze treba se zvukovkami urciteho vyrobce otimalne funguji urcite cipy urcite revize jednoho vyrobce.

No, uvidime, jestli bude nejaky FW konvertor pro USB4. Docela by se mi hodil, posledni muj notebook, co umel FW mi nedavno chcipl.

EDIT. Jeste mne napadlo. Nema nahodou TB2 a TB3 rozdlny konektor? Mozna, ze ta redukce TB2-TB3 v sobe ani zadnou elektroniku nema, jen "preklopi" fyzicke formaty TB2 a TB3.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokud se podíváme jak malý footprint má miniPCie FW řadič nepřekvapilo by mne kdyby v tom velkém konektoru redukce TB_FW bylo něco takového schováno.
https://www.ampltd.com/products/mini-pcie-firewire-nanoflame/

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jasne, mozne to je. Ale ten PCIe FW radic by mel byt v te snure TB2-FW. Ja mluvil o snure TB3/4-TB2. Ale mozna i tam musi byt nejaka elektronika. Ja jen nahodil, ze tam mozna ani neni, stejne jako ve vetsine kabelu USB-c - USB2/3, nebo u ruznych redukci USB mini, mikro, .....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Samozřejmě že je to řešitelné, jen to nemá ekonomický smysl, that's all.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tady někdo použil patrně stejný postup na Win11.
https://youtu.be/yT0oDYbqwwk?si=6srg661oYw4hm_Zq

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Diky. Jasne, co funguje na TB portu na Macu, by melo fungovat i na TB portu pod Win, nebo Linuxem.

Mluvci tam vsak jasne rika, ze musi jit o TB port a ne o USB-c, ktere fyzicky vypadaji stejne a lisi se jen popiskem vedle konektoru.

Ale USB-c ve verzi USB4 by to snad jiz umet melo....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To tvrdis Ty, ze to je resitelne. Ale jak by to bylo resitelne, pokud bys nepredelal USB1/2/3 na Thunderbolt, to uz nereknes.

Kdyby to na USB1/2/3 technicky slo, tak by urcite nekdo s resenim prisel. Vlastnici FW HW za vyssi tisice EUR by urcite radi za neco takoveho slusne zaplatili, aby mohli sve "milacky" bezproblemove pouzivat i na soucasnych strojich.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Proč předělávat USB na FireWire, když Thunderbolt (vyvedená PCIe sběrnice) tu je už tak dlouho?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Protoze mnoho pocitacu nema Thunderbolt. Dokonce ani nektere z tech, co maji Intel CPU. Pocitace s AMD TB nemaji, nebo vetsinou nemivaji. A ted by si novy vykonny Intel koupil jen masochista.

A USB4 uz tu PCIe sbernici vyvedenou ma. Konecne!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Sis měl stěžovat AMD, PC a celému světu. Ale zas stará PC šunka měla ten FireWire, když jsi hledal. Jakmile ho přestal Apple používat, tak pustil licenci a byl chvíli všude.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

USB4 nebo TB je relativně běžné na hi-endovém HW + na to existují přídavné PCIe karty. Kdysi platilo, že TB řadič znamená pro výrobce asi $50 extra náklad, ale to snad už neplatí, tuším to bylo v době, kdy TB3 byla novinka.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Sam, nad Frameworkem 13 uvazuji (byt v te levnejsi 7640U verzi)

Hlavni motivaci je pro me klavesnice, protoze ISO klavesnice je pro me peklo a u jinych vyrobcu HP/Lenovo/Dell je ziskat ANSI klavesnici docela opruz (Apple nechci, protoze chci pouzivat Linux). To ze Framwrok nabizi i klavesnici bez Windows loga je uz jen tresnicka na dortu. :)

No pokud se nic nepredvidatelneho nestane tak si ho asi pristi mesic poridim. :)

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Dokonce mají možnost mít ty klávesnice i zcela nepotištěné a průhledné :D

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Přesně tak, ISO rozložení je normální pomsta. Kam jen zmizely všechny ty krásné klávesnice s vysokým entrem a dlouhými shifty. Logo na mod4 je opravdu třešnička, ale ukousnutý levý shift no go.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Fun fact: vysoký enter má právě ISO.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Co to bylo vlastně za verze které byly dřív zcela běžné a teď jsou naprosto nesehnatelné, jedna měla krátký backspace druhá dlouhý, podle polohy |\ň ale obě měly plnohodnotný shift.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Myslíš třeba něco takovéhleho?
https://www.suntech.cz/genius-kb-117-cz_d667854.html

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ještě si z dětství pamatuju verzi, kde zpětné lomítko neukouslo z Enter, ale z BackSpace. Enter byl pak obrovský.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na takový geniusce právě píšu.
V zásadě stačí koupit si 104-key US QWERTY klávesnici

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Drátová klasika mě netrápí, mám zásobu Chicony ps/2+adaptér ty jsou skoro nezničitelné :) Kámen úrazu jsou nové kousky pokud se k tomu přidají požadavky jako tiché, nízkozdvihové, bezdrátové/podsvícené… Ale dobře vědět že Genius ještě tohle dělá i když ti jsou zase experti v překopávání všech kláves okolo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já jsem ale nepsal, že to Genius ještě dělá, tahle klávesnice bude mít nejmíň deset let.

Popravdě řečeno, zapochyboval jsem, že vůbec něco takového dneska půjde sehnat, ale nakonec jsem alespoň jeden obskurní kousek našel ;)
https://www.mironet.cz/marvo-kb005-us-cerna-klavesnice-membranova-usba-1...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Potvrzuji, ze stare Chicony s PS/2 konektorem jsou drzaky. Do jedne uz busim pres 25 let a dobry. Popisky drzi, jen A a E jsou pobledlejsi a vsechny klavesy funguji jak za mlada.

No, ale do open space by to nebylo. Klavesnice dava prijemnou akustickou zpetnou vazbu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ona je nepříjemná jen pro okolí ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Chicony KU-2971 nebo podobná? :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Skvělá myšlenka, bohužel zabitá tím, že stojí podle konfigurace o 60-100% víc než srovnatelnej normální notebook.
Dokud opravitelnost nenařídí všechny největší ekonomiky zákonem, tak se omezení odpadu konat nebude, nějaký 0.1% nadšenců nic nespasí.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

A co je na Frameworku opravitelného a jinde ne?

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Je to hračka pro geeky. Malovýroba. Exkluzivní cena.

Pro mě naprosto k ničemu, právě kvůli tomu že je to stavebnice z mnoha dílků, třeba když vezmeš ten velký a dáš tam klávesnici bez numerického bloku, tak po bocích budeš mít na krytu lajnu, jak tam jsou ty modulární záslepky. Steně tak porty, máš tam prostě viditelnou skulinu na zásuvný modul. Dřív byl i problém v tragických displejích, teď tam už jde koupit trošku rozumnější displeje.

A opravitelnost tam je minimální, ano, když si vyšoupeš třeba thunderbolt port, tak to nahradíš novým modulem, ale to někteří výrobci řeší tím že konektory jsou samostatně a k mainboardu jsou připojené nějakým flex kabelem,, když ti chcípne něco na desce, stejně vyměníš celou desku, CPUčko na tom taky neupgraduješ, po nějaké době budeš stejně měnit klávesnici případně touchpad, když se ti ošoupou, to jde měnit i jinde, stejně jako případně křáplé šasi. Jediné co na tom je že je vše snadno dostupné/vyměnitelné i nepříliš zručnému uživateli.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Sehnat jde spousta veci, ale nekdy jak moc snadno to je, to muze byt to rozhodujici.

Jako bezny clovek co chce jeden kus neceho, tak to nemusi byt nekdy tak snadne. Ne neresitelne, ale ne tak jednoduche jako navstiveni stranky vyrobce a naklikani v eshopu.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

"tak po bocích budeš mít na krytu lajnu, jak tam jsou ty modulární záslepky"

Tohle asi nechápu, jsou tam vedle klávesnice spacery, aby tam nebyla "díra"

"Steně tak porty, máš tam prostě viditelnou skulinu na zásuvný modul."

To je myšleno tak, že když neosadím žádný modul, tak tam je díra?

 

Bohužel samostatné USB-C porty na malém PCB s flex kabelem nejsou tak časté a každý model to má jiné, takže je obtížnější je sehnat, s ostatními porty, které jsou onboard je to ještě horší.

Ano, pokud chcípne něco na desce, tak jí celou vyměním, ale pokud je to zařízení pár let staré, tak musím typicky navštívit eBay a nemusím sehnat to samé co mám.

Výměna klávesnice nebo touchpadu je třeba právě na macbooku docela peklíčko :)

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

"Tohle asi nechápu, jsou tam vedle klávesnice spacery, aby tam nebyla "díra"!

Právě ty vytvoří viditelnou lajnu protože ten kryt je složený z více kusů. https://ctrlv.cz/WGkm je to hodně rušivé

"To je myšleno tak, že když neosadím žádný modul, tak tam je díra?"
Pokud to neosadíš, díra tam bude, ale já narážím na osazené, jak ty spacery u klávesnice, dělá to viditelnou lajnu. https://images.prismic.io/frameworkmarketplace/d86d1a15-27e1-4d50-9820-8...

Ano vyměnitelné porty nejsou úplně běžné, ale pokud by výrobce chtěl, může to tak udělat. A až chcípne deska, koukneš na ebay, stejně jako u kteréhokoli jiného zařízení, koupíš "nové" použité nebo jen nějaký konkrétní díl.

"Výměna klávesnice nebo touchpadu je třeba právě na macbooku docela peklíčko :)"

Je to úplně stejné jako každá jiná klávesnice - buď zajdu, nebo vzhledem k pohodlí, objednám kurýra a pošlu do servisu, přijde mi zpět zařízení s novou klávesnicí :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Bohužel jseš dost mimo.
Konektory na daughterboardech už v mainytreamu nedělá nikdo s výjimkou snad Getacu, a ten stojí násobně víc než framework.
16ku jsem teď o vánocích kupoval synovi, protože se mu jeho rozsypal a neměl na čem dělat ročníkovou práci. Doslovato jediný, co s displejem (a to je tam ten levnější) snese srovnání,je MBpro.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Tak pokud ti přijde konstrukce, použité materiály, slícování bez viditelných skulin, kvalita kamery, kvalita zvuku, kvalita touchpadu, výkon, výdrž, provozní hluk srovnatelný s 16" MBP, pak asi není prostor k diskuzi. Ale ano na obou jistě ročníkovou práci napíše, tu by ale napsal ve finále i na mobilu připojeném k monitoru s periferiemi, vlastně by to mohl napsat i na tom monitoru bez připojeného zařízení, takové Smart M monitory od samsungu mají podporu webových office.

A o ceně bych taky pochyboval, mám tedy jen 14" MBP, stál mě nový od prémiového apple partnera 40k s daní, 16" jsem mohl mít za 48k, ale na mě už moc velké a těžké. TO je v podstatě stejná cena jako za ten 16" Framework, složený.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Stojí to podobně jako třeba právě onen ThinkPad T14 Gen5, ale ano, ten v sobě bude mít nějaké náhodné SSD a nějakou paměť + OS.

Ono to není jen o té opravitelnosti, ale je zajímavé měnit ty porty podle potřeby + upgrade do budoucna.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

IMHO, dulezita je prave ta moznost upgradu, telo ma casto delsi zivotnost, jak technickou, tak moralni, nez deska. Vymeni se deska a jede se dal.

A take moznost rozmisteni portu, nebo volba portu se muze hodit. Nemusi to nastat, ale teoreticky mohou byt k dispozici porty, ktere se uz proste do notebooku nedavaji.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Jenže při tom upgrade vesměs vyměníš všechno jen ne to tělo. Takže jediná variabilita jsou ty porty, ale kolik portů je potřeba když dnes vesměs stačí jedno céčko a připojíš tím celý office ancábl. A rozmístění je dost limitované, sice můžeš vybrat zda vlevo nebo vpravo, vše ale dost vepředu těla, ne v horní části, nebo co za mě úplně nejlepší, vzadu aby to zbytečně nepřekáželo.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

A zrovna to céčko nějakou dobu Apple dával na samostatnou destičku, než získal statistiky, že céčko vydrží dost, takže levněji mu vyjde těch pár desek vyměnit celých.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Takže podle tebe "normální" noťas je plastová žvejkačka. No tak hodně štěstí s tým pertinaxem.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

AMD dnes asi prvý raz naštvalo AMD-čkarov

AMD says Intel's 'horrible product' is causing Ryzen 7 9800X3D shortages
By Paul Alcorn
published 18 hours ago

AMD chalked it up to unprecedented demand and noted that Intel's "horrible" product, also known as Arrow Lake, has led to wildly increased demand that has pushed far beyond initial projections

"Building a traditional semiconductor, it's basically 12 to 13 weeks from when you start a wafer to when you get a product out the other end of the machine," McAfee explained. "The [3D V-Cache] stacking process adds time to that, and so it's longer than a quarter horizon [three months] to really ramp output of those products
https://www.tomshardware.com/pc-components/cpus/amd-says-intels-horrible...

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Řečeno bylo toto: "Věděli jsme, že jsme vytvořili skvělý produkt. Nevěděli jsme ale, že konkurent vyrobil takovou hrůzu. Takže poptávka byla o něco vyšší, než jsme původně předpokládali."

Nijak mě to nenaštvalo, naopak, pobavilo.

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Ale v podtón tam je: "Keby sme vedeli, že máme náskok, nedodáme zákazníkom to najlepšie, čo máme" a to ma štve.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V jednom filmu (název není podstatný) se jedné postavě vždycky převrací kufr, když někdo jiný řekne „chudina“.

A Karáš mi dá u takhle zajímavého produktu hned do perexu slovo „udržitelnost“. Z toho se mně dělá husí kůže i na patě, o rotujícím kufru ani nemluvě.

Naštěstí to nemá numpad, takže tomu tu udržitelnost odpustím :). Ale jinak vskutku zajímavý počin. Mít to numpad, možná bych poslal svůj 16ACH6H do oběhu :).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Tak kolik existuje <=14" laptopu s numpadem? Zase tak moc ne.
Framework 16 ma moznost mit numpad.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Tak i na 16" strojích je numpad zkriplený, nevejde se tam v plné velikosti, navíc to pak leckdy omezuje i hlavní blok klávesnice, nejhorší je že ho posouvá neergonomicky na stranu a díky tomu se pak neergonomicky a neesteticky posouvá touchpad, protože jinak by si člověk mohl opírat pravé zápěstí o něj a výrobci nebudou utrácet za složité řešení palm rejection. Osobně jsem 14" stroj s numpadem vůbec neviděl. A 16" s numpadem bych už nekoupil, ale to je prostě individální.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Je zvláštní, že dřív se na 15,6" stroje vešel numpad v pohodě, dnes se nevejde a musí se zkriplit...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Dřív s dovnitř vešla i současně disketovka a optická mechanika.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Protože US zákaznictvo numpad nepotřebuje, má ho jednorozměrně nad QWERTY.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Myslím, že existuje české rozložení (programátorské?), kde jsou čísla přímo a české znaky se Shift.

Škoda že už není zástupný numerický blok - kruh na písmenkách:

https://notebookblog.cz/technika/navody/psani-cislic-na-numerickem-bloku...

https://notebookblog.cz/technika/navody/soft-padlock-%E2%80%93-psani-na-...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

>> zástupný numerický blok - kruh na písmenkách

Autora toho nápadu pověsit za palec levé nohy někam do průvanu.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Vždyť klávesnice má jako kontrolér RP2040 a kompletní dokumentaci, takže si firmware implementující numblok na alfanum klávesách můžeš napsat! Kromě toho bych se vůbec nedivil, kdyby na Gitu dávno byl.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jasně, nějaký tool,.který v dalším update Windows přestane fungovat a Fn nejde použít, takže budu blbnout např s CapsLockem.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Čemu přesně nerozumíš na tom, že to definuješ jako chování klávesnice v jejím firmwaru? Máš aspoň přibližnou představu o čem je řeč?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jakože všechny PC notebooky mají stejně udělaný firmawre klávesnice?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jseš při vědomí? Bavíme se v kontextu kompletně dokumentovaného firmwaru klávesnice Frameworku.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

I kdyby, to už nemůže mít příští verze jiný?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jistěže může,ale nějak k tomu není důvod 😁 Teda nejspíš bude mít RP2350 nebo jak se značí ta nová verze,ale FW bude stačit znovu přeložit a nahrát.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

15.6" dříve jsou větší než dnešní 16" :) Ale ano vešly se tam, a měly přesně ty neduhy, posun hlavní části klávesnice doleva, zkriplený numpad nebo zkriplená celá klávesnice, když tam byl plnohodnotný numpad, posunutý touchpad doleva, jako by někdo chlastal a netrefil střed, když to designoval.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Aky vplyv na funkcnost/pouzivanie/ergonomiu ma ten posun touchpadu a klavesnice?
Tych 4-5cm nerobi taky rozdiel aby to bolo citelne.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Pokud máš notebook na stole, tak bez problému (kromě koukání víc na levou část displeje). Na klíně ("laptop") to ale drží blbě (písmena před sebe a notebook sjíždí z levé nohy) nebo mám ohnuté ruce do levé strany (aby dosáhly na písmena).

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Proto je nejlepší vycentrovaná klávesnice, jako to měl třeba ThinkPad W530 :)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Je to neergonomické, mít ruce šejdrem, když chceš mít střed hlavy, klávesnice i displeje v jedné lajně. Obvykle to pak znamená kompromis v tom numpadu a/nebo hlavním bloku klávesnice, kdy to celé musí srazit.

Nejvíc mě ale trápí ten design, kdy touchpad posunou doleva.

Viz co postoval Karel - https://diit.cz/sites/default/files/p15v3g-13.jpg

vidíš že sice numpad je tak nějak kompletní ale za cenu uzších kláves, šipky, ctrl, alt, klávesy u enteru, end, ins, funkční klávesy... celé je to takové trošku zprznění a připomíná mi to layout 11" Magic keyboard, která má právě hodně kláves zúžených aby se to tam vešlo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Přijde mi, že na 15,6" strojích to jde zvládnout, třeba Lenovo má celkem rozumnou klávesnici i s numerikou na mnoho 15,6-16" strojích: https://diit.cz/sites/default/files/p15v3g-13.jpg

Touchpad mi nevadí, pokud je vypnutý, stejně používám TrackPoint nebo Logitech MX Master :P

Na 14" si numeriku nedovedu představit, to snad zkoušel jen ASUS a to ještě stylem dotykových tlačítek v touchpadu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jak se na trackpointu dělají gesta, třeba tříprsté na přepínání aplikací? Nebo jen drag and drop? Trackpoint jsem miloval, v době kdy touchpady byly prťavé a v lepším případě umožnily skrolování, dnes kdy umí velice dobře rozeznávat gesta 3-4 prsty, kdy jsou daleko přesnější i příjemnější na omak (ideálně sklo, pevný, neproklíkávací s haptikou) tak mě nenapadne používat trackpoint.

Ty trackpointy teď pořád doprovází tlačítka, ty tlačítka zbytečně ubírají ploše touchpadu, zvláště na 16" stroji, tohle je rozumná velikost https://www.pcworld.com/wp-content/uploads/2023/11/Book3-Ultra-.jpg?resi... s touhle velikostí není ani moc rušivý posun doleva.
Samozřejmě vycentrovaný je vycentrovaný https://i.pcmag.com/imagery/reviews/01LG7X66NKFgNRZSIDI1qsc-19.fit_lim.s...

Jinak díky tomu "celému" numpadu je krásně vidět zkriplení zbytku kláves, věci jako alt, ctrl nebo ty vedle enteru ... jsou uzší než obvykle.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Trackpoint je vycentrovaný do písmen by default, tam na výběr není, pokud má nb ještě numpad. Gesta nejsou potřeba, protože je přímo v písmenech, takže např. pro přepnutí aplikace Alt+Tab ruce nikam nepřendaváš. Tlačítka zabírají málo, jen jakoby druhý mezerník (rozměr do stran nevadí a jsou mechanická, nehrozí dotyk položenou rukou).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na TrackPointu se typicky gesta nedělají, podporuje třeba poklepání, ale to osobně nepoužívám. Jelikož mám ruce na klávesnici, tak používám klávesové zkratky + je výhoda prostředního tlačítka pod TrackPointem. Na gesta bych musel dávat ruce pryč z klávesnice.

 

TrackPoint bez fyzických tří tlačítek je prakticky nepoužitelný, občas Lenovo zkouší takové šílenosti, že udělá dotyková tlačítka v touchpadu pro TrackPoint, tím se to celé znehodnotí, protože poslepu nejde tak dobře poznat, kde mám prst a chybí tam ta fyzická odezva.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já jsem tu udržitelnost použil schválně, jinak to typicky nevídám rád, většinou je to zamíchané s nějakými dalšími buzzwordy.

 

Jinak Framework má i 16" model a ten má i modulární klávesnici, kam jde osadit i numerický blok a jsou lidé co pracují na tom, aby tam šlo vrazit ThinkPad klávesnice, viz. fotky v závěrečné části článku :)

FW16 má vůbec zajímavé moduly, grafickou kartu AMD Radeon 7700S, dále je tam možnost mít modul co má dva M.2 2280 PCIe Gen4 x4 sloty místo té dGPU a určitě se chystá i něco dalšího.

Spekuluje se možnost druhé baterie, protože do toho velkého modulu jde prý posílat až 240W, jeden borec přišel také s myšlenkou udělat SDR modul s RSMA konektory: https://x.com/QVHenkel/status/1875024509108904377

No a i do těch malých modulárních portů existují různé komunitní věci, třeba sériový port: https://community.frame.work/t/db9-serial-expansion-card/47964

Spekuluje se i nad LTE modemem, duálními USB-C porty a mnoho dalšího.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hmm, ta případná možnost osadit ThinkPad klávesnici s TrackPointem mě nahlodává, jen bych raději něco menšího než 16". Snad se v budoucnu ještě trochu pochlapí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak hlavně se dá dokoupit pár dílů i do základního šuplíku s chlazením a použít ho k vývoji doku pro třeba MXM grafiku nebo jinou kartu (třeba SAS řadiče nebo jiný podobný šílenosti). Ale u pracovního booku je určitě lepší na to mít extra šuplík,protože v tom dodaném jsou větráky, bez kterých v noťasu zbydou jen heatpipy a výměníky.

A co se týče modulů s porty, napadají mě spousty věcí,které do nich udělat:
- RP2040/2350 s GPIO piny
- IRDA transceiver
- PMR 443/868MHz modem
- RS232/422/485 port
- OBD-II / CANBUS sonda
- logický analyzátor
- síťovka s konektorem na industrial ethernet
- magsafe napájecí konektor
...a to jen takhle spatra.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Není na tohle blbnutí lepší spíš dokovačka? Některé notebooky např měly dock s plnými PCI a předtím ISA kartami. Dnes eGPU dock je vlastně normální PCIe sběrnice, která nezapomněla implementovat protokoly pro běh GPU.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

TB dok se dá koupit za pár škeblí na aliku,akorát se s tím blbě jezdí MHD. Pokud bys 1394 potřeboval v noťasu,o implementace v šuplíku si do přímo koleduje.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Podle většiny lidí tady se na notebooku pracuje jen při připojeném adaptéru.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Adapter a dock, nelisi se to v necem trochu?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Dock je adaptér + konektory.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No prave. To je ten rozdil.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To bude nějaká battery life anxiety.
I moje naprosto shitová (po stránce kvality) služební precision 3551 vydrží 4 hodiny, ten synův FW 16 ukazuje podle zátěže mezi 6 a 8h, a při vhodný volbě hw není dneska problém se dostat při kancelářským nasazení přes 10 hodin.
Kromě toho používání jen s napájením je přímo antitezí přenosnosti počítače; proč si pak kupovat noťase?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak noťas je pořád přenosnější než desktop, ale i skladnější, aspoň než běžné desktopy, hlavně je to zařízení, které sice může mít někdo 24/7 na stole ale třeba 1x do roka jede na dovču a vezme si ho s sebou. Synovi by na hraní taky stačil relativně nevýkonný desktop, ale ten nebude tahat, když jede na víkend k prarodičům, že...

osobně mám zadokováno když pracuji, pak odpojím a používám porůznu a dlouhá výdrž = nemyslet na kabel a jak ho dovést k místu kde právě s tím laptopem jsem. V kanclu, když tam jedu nemám pevné pracovní místo a když není volné místo s dokovačkou, tak se nemusím obtěžovat tahat adaptér... A to nepatřím k těm, kteří pracují různě po baráku v různých relax zónách, v létě na terase v altáncích, nebo po restauracích.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Koukal jsem do kapitol se spotřebou, často se tam píše že to drží limit 30-35W a v grafech pak vidím spotřeby blízké 60W, i když v idle je spotřeba 8W a když bych počítal že v idle CPUčko nic nežere a 8W je na vše ostatní, tak 8+35 = 43W, kde se pak ztrácí těch cca 15W?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Musím to upravit, zjistil jsem, že s maximálním jasem to v idle bere 10W, 8W je se sníženým jasem. Nějaké 2W si vezme ventilátory(možná trochu méně), něco i paměti, ztráty na zdroji a VRM. Přišlo mi, že to místy dělá i nějaké lehce vyšší špičky, ale to na tom zásuvkovém wattmetru neumím úplně dobře zaznamenat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nejvíc žere typicky displej, SSDčka, základní deska (počítač není jenom CPU), RAM, rozhraní, větráky.
Představa, že většinu spotřeby počítače dělá CPU, je extrémně naivní a naprosto scestná.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Notebook běžící většinu času pasivně nemá spotřebu větráků. A když dá všechno do hlavního SoC, tak ani není žádný chipset.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Čemu přesně nerozumíš na tom, že nejvíc žere typicky displej a SSD?
Jseš aspoň přibližně při vědomí a s čistou hlavou a bez kdoví čeho v žíle?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Čemu přesně nerozumíš na tom, že nejvíc žere typicky displej a SSD?
Jseš aspoň přibližně při vědomí a s čistou hlavou a bez kdoví čeho v žíle?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

nápověda: CPU =\= MB

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Asi jsi ještě nepostřehl, jak moc je integrovaný Apple Silicon.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Technicky vzato ten SOC má nějaký chipset v sobě ve smyslu USB řadičů, PCIe a tak podobně. Byť Apple to má jednodušší, protože poskytuje zcela minimální IO, takže tam skoro nic integrovat nemusí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No věř že když připojíš k apple zařízení třeba thunderbolt monitor nebo disk, byť bude spát, tak spotřeba výrazně poskočí, třeba M2 mac mini měl idle spotřebu cca 2,7W, s připojeným TB diskem, povyskočila spotřeba na cca 4,5-5W z toho část šla na napájení TB řadiče v tom externím rámečku (uváděné TDP 1,5W). Nebo když jsem měl Windows latop s Intelem, idle asi 4W, připojený monitor přes HDMI, ten samý monitor přes thunderbolt, spotřeba bezmála 6W. Takže dost velký zářez, ale u toho macu, jak normálně SoC žere v idle 1-2 desetiny W, tak je to daleko citelnější.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mě ale zajímá spotřeba stroje, ne spotřeba nějaké součástky. Když mi procesor s gpu žere 0,1W ale displej si baští 10W a další 4W repro, tak logicky s 70Wh baterií nevydržím 700 hodin, že, ale nějakých 5. Samo rozdíl min jas+min volume vs max jas a volume může udělat hodně, ale záleží na displeji a repro.

Hodně záleží na technologii a obsahu, ono takový OLED s černým obsahem asi nebude mít spotřebu jako OLED s bílým obsahem nebo jako nějaké IPS. To samé jas. I když chápu že jas se bez nějakého měřidla nastavuje dost špatně a ještě hůř porovnává. Nějaký šunt s 250 nitovým displejem bude mít pravděpodobně jinou spotřebu než 600 nitový, když pojedou oba na stejná !procenta" Jenže 250 nitů u jednoho je max, u druhého to není ani polovina "výkonu"

Takže buď měřím spotřebu konkrétní komponenty, nebo spotřebu celého stroje, pro výdrž baterie je podstatné to druhé a je třeba vědět přesně jak bylo měřeno aby se to dalo srovnat.

Tak jak tak rozdíl 15W mi přijde jako obrovský. 15W je třeba 2,5 násobek spotřeby mého 14" MBP, kdy to při celodenní pracovní zátěži má spotřebu v průměru 6W, jas nemám změřený, ale většinou je to 50% v nastavení (ne v nitech), volume asi 20%, a co mi prošly různé laptopy rukama, tak rozhodně jsem neměl 25% "ztrát" při celkové spotřebě téměř 60W.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

on-site NBD zaruku si urcite neurobis pomocou jedneho nastroja. Vybavenie notebooku podla chuti nieje NBD
NBD zaruka je ze pride k tebe technik a je jeho problem vyriesit problem. Tu je to na tebe spravne diagnostikovat a opravit notebookt. Plus standardna NBD zaruka je 3-roky a da sa predlzit. Tu mas iba zakonnu zaruku.

Do clanku by som doplnil podmienky zaruky/servisu v zaruke. Tiez prebieha DIY sposobom s tym, ze potrebujes plat. kartu, na ktorej zablokuju peniaze v hodnote meneneho dielu dokial im nepride spet vymeneny diel.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Já netvrdím, že tím šroubovákem udělám NBD on-site. To jedině za předpokladu, že mám k tomu ty náhradní díly :)

 

Jinak samozřejmě vím co je NBD on-site záruka, nejlépe funguje tu diagnostiku udělat sám a vesměs nahlásit co je potřeba za díl, ať se celý proces nezdržuje. Problém je, že ne vždy je to rozumně skladem a čeká se na to.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Když si naberu díly na sklad a jsem byť jen rámcové v obraze, tak si vlastními prostředky udělám nejen NBD, ale klidně mission-critical NBH. Jediná proměnná, která do toho vstupuje je, kolik v tom chci utopit peněz a jak moc mi na tom záleží.
A pro pořádek: Dell nám na firemních notase h NBD nedodržel nikdy, průměr mají právě díky zdržování cestou žádostí o diagnostiku a vyzkoušení toho či onoho 10 dní, a v mnoha případech otevřeně přiznali, že díly nemají na skladě.
Po tom, co nedodrželi ani miss-crit na serverech si držíme náhradní hardware a prvosledový servis si děláme sami, protože nemá smysl jim za to platit.
A z ostatních značek nám podmínky záruk zatím dokázalo dodržet jen supermicro.

Ono se s tím totiž pojí takové tajemství, kterého si většina lidí nevšimne. Když si přečteš ty záruční podmínky, tak tam sice píšou romány co všechno zaručují, ale není tam ani slovo, jak budou kompenzovat když to nedodrží. V nejlepším případě ti vrátí prachy za zbytek předplatného k datu porušení SLAčka záruky a řeknou ti,že když nejsi spokojenej, můžeš změnit značku.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Tak tak, spousta firem vůbec neřeší při nákupu HW záruky (u běžných stanic, u serverů je to kapku jinak, i když to zase řeší cloud). prostě na skladě je nějaké množství HW navíc a když něco umře, tak se to člověku vymění hned kus za kus bez čekání na nějakého technika externí firmy a případně se to reklamuje později a je irelevantní jak dlouho to pak trvá. To je jak pojištění třeba u velkého vozového parku, od určité velikosti se nevyplatí platit havarijka, protože čát škody pokryje srážka ze mzdy zaměstnance (a ten si to může pojistit), a hlavně celkové škody jsou násobně menší než částka za pojistky. Zákazník třeba nepojišťuje auta s cenou do milionu (drtivá většina jeho vozového parku) šetří to vyšší jednotky milionů ročně. Podobně ten HW,

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak to si ty z root.cz.

Dam to aj sem tu.
Standardna NBD zaruka je o tom, ze tvoj problem zacnu riesit najenskor najblizsi NBD, nie ze ti ho vyriesia. V podmienkach mas napisane, ze diely nemusia mat skladom, takze, ze to, ze to priznali(presnejsie povedane, ze to uviedli) nieje ziadne priznavanie k niecom ale len informovanie zakaznika o stave.
Dodrzali podmienky NBD.
Rovnako ta mission critical zaruka ma svoje pravidla. Znovu, ked si si neprcital poriadne zmluvu, tak sa nemas co rozculovat. A ak tak nad sebou.
Je bezne, ze pri mision critical veciach sa drzi aj nahradny HW a je tam redundancia. Nikto ti neda taku zaruku aby pokryla vsetky pripady.

Taketo zaruky maju vyznam ale niesu vseliek. A ako spomina JirkaK, tak pre firmu urcitych rozmerov to nehra rolu. V ich objemoch nakupov sa niekolko kusov do rezervy strati a vyjde to lacnejsie ako si priplacat za taketo zaruky.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Kolik se dá nastavit jako maximum dedikované VRAM pro iGPU v UEFI u tohoto ntb?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mám staré AMD APU, a tam je to 50 % RAM. V mém případě 20 GB ze 40 GB (osazen 8 + 32 GB).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

U mého Legion 5 Pro (5800H) se 64GB RAM jsou to pouhé 4GB.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

On myslí nejspíše fixní alokaci z RAM, dynamicky si to pak může brát o dost více.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ano jde mi o statickou alokaci, některé programy dynamický limit ignorují.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V Death Stranding mi píše využití 3,6 GB z 20 GB. Tzn. hra je dělaná pro 4GB karty, resp. zvolené nízké detaily a rozlišení. Medium bude asi odpovídat Playstationu, kde je 16 GB dělené na 8 GB VRAM a 8 GB hra + OS.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V UEFI jsou dvě volby, obě tak trochu dynamické podle množství RAM, ta defaultní přiděluje v rozpětí 512~2GB pokud má počítač až 32GB RAM, pak je tam ještě volba Gaming a ta přiděluje 4GB VRAM, s tím jsem také testoval. Ještě se zítra pro jistotu podívám, nevím, zda si to nepamatuju špatně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Co jsem koukal, v EFI jsou profily 2 / 4 GB jako výchozí hodnoty při bootu s dynamickým limitem 50% osazené, ale už je zase nová verze, ta to klidně může mít jinak

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

OT: V týdnu jsem na breadboardu přibastlil k fotodiodě DPW11 ještě operační zesilovač. Průběh jasu AMOLED displeje (bílá plocha) na měřeném tabletu Galaxy Tab S2 ukazuje zřetelněji průběh PWM regulace jasu (při zhasnutém display, ~15% jas, ~40% jas, 100% jas). V případě automatického jasu umí tablet jas ještě nad 100% zvýšit (ručne to nedovolí), tomuto maximálnímu autom. jasu by patrně odpovídala plná střída (trvalé plné napětí/jas).
https://www.monitos.cz/tmp/AMOLED_PWM_GT_S2.png

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Když se na ty průběhy dívám opakovaně je možné, že jde o hybridní regulaci (kombinaci DC a PWM). Pro nízké jasy se používá čistě PWM (nejnižší úroveň zaznamenaného jasu je shodná s úrovní signálu tmy), kdežto pro vyšší jasy to "úplné tmy" nedosahuje. Což by mohlo mít vysvětlení i v kombinaci dvou regulací (pro vyšší jasy se použije napájení kombinovaného DC a PWM), což v důsledku omezí stroboskop efekt (rychle se mění pouze menší část z celkového jasu).

Zkusím postavit zdroj světla s vyšší frekvencí změn, autor obvodu jehož zapojením jsem se inspiroval prezentuje podobnou strmost změny jasu i při 50kHz.
https://meettechniek.info/diy-instruments/lux-meter.html

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tohle jsou skvělé stroje! Zvažuji koupi 16ky. Sleduju je už dlouho a nedávno se oficiálně začaly prodávat i v ČR - rozuměj lze je objednat s doručením do ČR. To drive nešlo. Do bay slotu 16ky bych si představoval ještě dodatečnou baterii jako tomu bylo kdysi u thinkpadů . Spolu s možností mít numpad je to pak skvělá možnost si udělat ntb podle svého.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

16ku jsem během Vánoc kupoval. Jediná výhrada je, že víko je z tenčího plechu než jsem doufal,takže se trochu kroutí,ale jinak chybu neuděláš.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Kdybych chtěl laptop (jakože vážně nechci) tak by to byl docela určitě tenhle. Ale asi spíše tu verzi 16.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na FW16 se mám v plánu podívat taky.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

F16ku jsem během Vánoc kupoval synovi kvůli exitu jeho dosavadního notase, a tl:dr jiná značka nedává smysl s výjimkou specifických usecasů jako grafika / video na MBpro.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Super, v jaké konfiguraci? S RX 7700S nebo bez? Je spokojený?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Bez, zatím ji nepotřebuje.
Když se vezme s bookem,je za 11 a drobný, samostatně 14 a drobný.
Ale zřejmě ji dokoupíme; kolega z firmy si ho asi bude brát taky jako nový služební, další 4 kolegové co to viděli, když jsem kontroloval krabici, slintali a prý budou do rodin nakupovat taky. Tak bychom ji vzali s některým,ke kterému se kupovat nebude,a firmě bych vyplatil rozdíl mezi dGPU a šuplíkem chlazení. Nebo se vezme i šuplík chlazení/SSD dok, nebo co já vím.
Akorát aktuálně nejsou dostupné české klávesnice. BTW ANSI verze je s úzkým Enterem, ISO s vysokým, tak si to nezapomeň zohlednit. Palmrest s touchpadem je v šířce klávesnice plus jsou k němu dvě záslepky, takže si ho dáš tak,aby byl vůči klávesnici symetrický.
Nebrali jsme numblok ani makroblok (interně jsou IMO stejné,jen makroblok nemá potisk), zato jsme vzali 2x LEDmatrix záslepky. Dá se s tím fakt vyblbnout 😁
CPUčko to slabší, 7840HS. Příplatek za 100MHz s 7940 cca 5500 je nesmysl.
Píšou dodání do 5 dnů,ale leželo to 3,5 dne v Paříži na celnici (Francouzi + víkend); objednával jsem večer, bylo to tu osmý den dopoledne, takže cca 7,5 dne z něhož dva dny byly víkend a 1,5dne celnice.
V ceně na webu je nejen DPH (což tam píšou), ale i doprava FedExem a clo, nedoplácel jsem nic.
SSD, RAM a zdroj kup tady, je to o 1/2 až 2/3 levnější.
RAM jsem bral Kingston Fury Impact 2x32GB z Composu, protože certifikované ADATA jsem tu nesehnal. Možná už budou.
SSD primární (2280) jsem vzal Kinston Fury Renegade 500GB z Alzy, sekundární (2230) teď nevím jestli 1 nebo 2 TB Lexar taky z Alzy (vybíral jsem podle rychlosti).
Napájecí zdroje beru dellácké od repasů z InComputer, 130ku mívají občas za 7 stovek s DPH.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

IIRC se "macroblock" liší tím, že má QMK FW, stejně jako volitelná (dražší) QMK klávesnice. A to je velká paráda. S QMK klávesnicí není numpad potřeba, nebo naopak na macropadu lze nastavit různá komba hot-keys...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Právě že když jsem to 25. objednával,tak mi to přišlo že už se to liší jen tím, že numblok má hmatníky kláves potištěný, ale že hw a fw už jsou stejný, protože i u numbloku mi to nabízelo ke stažení stejný varianty firmwaru; tzn že do macropadu lze nahrát režim numbloku a do numbloku lze nahrát makra.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Kde se dá dohledat informace o možnosti zvolit OLED display zmíněné v článku?
V e-shopu se u dražšího display píše:

2.8K Display
13.5", 3:2 aspect ratio
2880x1920 resolution
>500nit brightness
120Hz refresh rate
100% sRGB color gamut
Matte anti-glare surface

Což vzhledem k udávanému gamutu, matném povrchu a nezmiňování typu panelu mi připadá spíš jako LCD IPS.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jsem retard, není to OLED, ale lepší LCD, v článku jsem to upravil. Ten OLED mi tam upadl nejspíše z toho důvodu, že jsem se teď hrozně často setkával s ASUS stroji co mají právě 2,8K 120Hz OLED panely a asi se mi nějak vryla do paměti informace, že 2,8K 120Hz je OLED.

Nicméně OLED by tam mělo být možné připojit, jen nevím, zda ho někdo vyrábí v dané úhlopříčce s poměrem stran 3:2.

Co jsem koukal na panelook, tak zdá se, že ne.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tady například Lenovo nabízí Ideapad Pro 5 varianty s IPS a OLED a všechny ostatní parametry (až na technologii/gamut jsou shodné). Taky jsem až do dnes u 2880x1800 tak nějak automaticky předpokládal, že u jde o OLED. ;-)
https://www.lenovo.com/cz/cs/p/laptops/ideapad/ideapad-5-series/lenovo-i...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2,8k(3k) displeje byly OLED tak 2-3 roky zpět, už víc jak rok je to zcela běžné i jako IPS.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.