RECENZE: GeForce GT 1030 s DDR4 VRAM
Kapitoly článků
V této kapitole se podíváme na provozní vlastnosti jednotlivých karet. Teploty i spotřebu jsem testoval v různých scénářích, přičemž spotřebu jsem měřil za pomoci zásuvkového wattmetru Voltcraft Energy Check 3000, měřím tedy spotřebu celé sestavy.
Testy spotřeby
Spotřebu testuji ve scénářích IDLE a zátěž všech komponent za pomoci AIDA64 stress testu. Také jsem využil Unigine Superposition s presetem Extreme 1080p, což zatěžuje hlavně GPU. Jako herní test posloužilo Metro Last Light Redux, které zatíží I procesor a dozvíme se spotřebu v herní zátěži.
Protože používám 1kW zdroj, můžou zde být jisté odchylky v měření. Jako napájecí profil používám AMD Ryzen Balanced Profile, přepnutí na úspornější profil by jistě nějaký ten Watt ušetřilo. Karty jsou řazené od té nejúspornější po nejhladovější. Díky interaktivnímu grafu si můžete řadit podle konkrétních položek.
Jak vidíme z testů spotřeby, GT 1030 s DDR4 VRAM je nejúspornější karta v testu, pouze v testu IDLE ji překonává Radeon RX 550 o jeden Watt, což je nejspíše způsobeno tím, že zastavuje ventilátor, pokud není GPU v zátěži. Nejedná se však o velké překvapení, neboť GT 1030 s DDR4 má snížené TDP o celých 10 Wattů, je však škoda, že nezastavuje ventilátor v klidu podobně jako RX 550.
Teploty
Jak můžeme vidět, GT 1030 s DDR4 VRAM je nejchladnější karta, což není moc překvapivé vzhledem nízkému TDP a sníženým frekvencím GPU oproti GT 1030 s GDDR5 VRAM. Bohužel karta nereportuje otáčky ventilátoru a tak jsem netestoval, jak se liší otáčky ventilátorů. Poněkud smutné je, že nezastavuje ventilátor, myslím si, že karta by se uchladila bez problémů i s vypnutým ventilátorem, ale nezkoušel jsem to.
GT 1030 s GDDR5 od společnosti Gigabyte se zahřeje podstatně více, chladič má velmi malý a ventilátor se zde nikdy nezastavuje. Na začátku článku jsem zmiňoval, že se teplota může vyšplhat až na 74°C v zátěži, toto se mi však povedlo nasimulovat pouze v malé miniITX skříni, kde tato karta standardně bydlí a nemá zrovna dobré airflow.
Radeon RX 550 je v tomto testu nejteplejší a to hlavně díky vyššímu TDP a faktu, že v idle zastavuje ventilátor. Co se týče zvukových projevů, všechny karty jsou tiché a netrpí ani pískajícími cívkami či jinými problémy.