RECENZE: HP ZBook Power G10 A - slušná mobilní pracovní stanice
Kapitoly článků
Na závěr musím do jisté míry ZBook Power G10 A dokonce i pochválit. Jedná se dle mého názoru o velmi slušnou konkurenci například ThinkPadu P16v Gen1, který používá stejný procesor, ale přecijen má ve dvou aspektech navrch. Údajně podporuje Power Delivery přes USB-C a má displej s poměrem stran 16:10, což je jednoduše lepší, než 16:9.
To však neznamená, že je tento model od HP špatný, oproti ThinkPadu má například nativní ethernet. Je trochu škoda, že přes USB-C nejde dobíjet, pro mnoho uživatelů je totiž výkon Ryzenu 7 PRO 7840HS a integrovaného Radeonu 780M zcela dostačující. Kdo chce, může si samozřejmě připlatit za ještě lepší NVIDIA RTX A2000 Laptop GPU 8GB. A pokud dGPU nepotřebujete vůbec, lze notebook objednat v iGPU variantě, zde však musíme počítat se 120W napájecím adaptérem, přes USB-C notebook dobíjet nelze.
Osobně mne těší přítomnost dvou DDR5 SODIMM slotů, teoreticky tak můžeme osadit až 96GB RAM. Potěší i dva M.2 2280 PCIe Gen4 x4 sloty, které jsou navíc pasivně chlazené do kovového spodního víka. Lze tak očekávat, že nedojde k přehřívání SSD v notebooku.
HP si odnáší i malý plus za vyměnitelný WiFi čipset, nezkoumal jsem, zda BIOS/UEFI notebooku nemá nějaký whitelist na WLAN moduly, ale i tak by mělo být možné upgradovat třeba na WiFi 7 čipset, což u notebooků s připájenou WiFi udělat nemůžeme.
Velice příjemná i výdrž při provozu na baterie, pokud si jen tak hrajeme s JavaScriptem v prohlížeči, HP ZBook Power G10 A zde vítězí na plné čáře oproti dříve testovaným výkonným notebookům. Energetická efektivita Zen4 procesoru se tak mohla ukázat v plné síle. Samozřejmě záleží, co při provozu na baterie s notebookem děláme, pokud probudíme dGPU RTX A2000 tak vysokou výdrž na baterie očekávat nemůžeme.
Potěší i upgrade integrované krytky webkamery, ta nově funguje i jako vypínač(stejně jako to dělá Lenovo u ThinkPadů už asi šest let), takže se nejedná jen o mechanickou krytku, kdy dojde k překrytí, ale CMOS senzor běží dál a snímá tmu.
Subjektivní je i rozložení klávesnice, nejsem úplně nadšenec do zapínacího tlačítko namísto klávesy Delete a poněkud zmáčknutých kurzorových kláves. Dále postrádám TrackPoint s třemi tlačítky, ale chápu, že patřím do minoritní skupiny uživatelů nejlepšího polohovacího zařízení na světě. Opět je to nejspíše něco, co nebude většinu uživatelů trápit.
Pokud notebook kupujete pro firemní použití, je možné zvážit rozšířenou záruku, kdy technik opraví případný rozbitý notebook na místě a také lze očekávat lepší dlouhodobou podporu (z hlediska BIOSů, firmwaru, ovladačů a OS) oproti běžným notebookům.
HP ZBook Power G10 A tak považuji za celkem slušně vyvážený stroj, který nijak zvlášť netopí, nehlučí, nabízí i nějaké možnosti rozšíření. Odnáší si tak bronzové ocenění.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Slušný CPU výkon + Dobrá kvalita zpracování + Velmi dobrá výdrž při provozu na baterie + Dva DDR5-5600 SODIMM sloty + Dva M.2 2280 x4 Gen4 sloty s chlazením + Možnost vyměnit RAM, SSD, WiFi + Krytka webkamery (kameru navíc vypne) |
zápory | - USB-C nepodporuje nabíjení |
pohlídejte si | ? Displej má poměr stran 16:9 ? Existuje i verze bez NVIDIA dGPU ? Notebook má pouze jeden USB-C port (USB4 standard) ? Všechny USB-A porty podporují jen 5Gb/s propustnost |
Poděkování
Za zapůjčení notebooku HP ZBook Power G10 A děkuji společnosti HP.
DIIT.cz