RECENZE: Intel Core i5-13600K a ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI
Kapitoly článků
Změna paradigmatu je zde. Musím říci, že mne procesor Intel Core i5-13600K příjemně překvapil. Intelu se podařilo narušit zenovou zahrádku, nicméně není vše úžasné a veselé. Intel LGA 1700 platforma nejspíše nebude podporovat další generaci procesorů, zde má tak AMD AM5 značnou výhodu. Pokud na něco potřebujete používat AVX-512 instrukce, tak na to můžete u Intelu zapomenout.
Dále nejsem moc nadšený z malých a velkých jader, protože jsou situace, kdy to přináší problémy. Navíc to korektně funguje ve Windows 11, což znamená.....používat Windows 11. Pokud chcete používat Windows 10, je to sice možné, ale počítejte s tím, že některé procesy plánovač náhodně přehodí na úsporná jádra a tím přijde člověk o spoustu výkonu
Energetická efektivita je značně lepší, než u starších Intelů, na AMD Zen4 procesory to sice nemá, ale Intel dokázal provozní vlastnosti a výkon značně zlepšit. Je tak možné celkem v klidu tento procesor doporučit, pokud jste ochotni tolerovat Windows 11 a fakt, že nebude možné procesor upgradovat za novější generaci, tedy pokud se Intel nerozhodne vydat čtrnáctou generaci i pro LGA 1700 desky.
Cena procesoru je velmi slušná a podobná Ryzenu 5 7600X, Core i5-13600K je typicky rychlejší hlavně ve vícevláknové zátěži, očekávám tak, že AMD zareaguje zlevněním Zen4 procesorů, ale na to si dost možná počkáme.
Podobně jako u AMD AM5 i u Intelu si musíme za nové Z790 desky značně připlatit, nicméně Intel zde má malou výhodu v tom, že je možné použít starší Z690 desky nebo jiné LGA 1700 desky, včetně takových, které využívají DDR4 paměti. Jak moc DDR4 RAM raptory zpomalí zatím netuším.
Potěší i fakt, že s dostatečně dobrým chlazením můžeme procesor trochu přetaktovat a vymáčknout výkon navíc.
Procesor Intel Core i5-13600K si tak odnáší mé stříbrné ocenění.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Velmi dobrý herní i neherní výkon + Extra jádra a vlákna pomáhají hlavně v MT zátěži + Podpora PCIe páté generace + Možnost přetaktování a podpora rychlých DDR5 RAM + Rozumná cena + CPU podporuje DDR5 i DDR4 RAM |
zápory | - Nutnost použít Windows 11 pro správnou funkci plánovače CPU - LGA 1700 je "mrtvá platforma" - Vyšší spotřeba - Obtížnější k uchlazení po přetaktování |
pohlídejte si | ? Procesory Raptor Lake nepodporují AVX-512 instrukce ? Vypnutím E jader si můžeme pomoci ve Windows 10, nebo v OS, které neumí rozeznat P a E jádra ? K procesoru nedostaneme chladič |
Nyní ještě něco málo k základní desce ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI. Jedná se o celkem hi-endový model, který potěší některými vychytávkami, nepotěší však moc cenou a podivností s primárním PCIe x16 slotem, který se změní na x8 slot, pokud osadíme do prvního M.2 slotu nějaké SSD.
Deska nabídne rovnou pět M.2 PCIe slotů, ale jen jeden z nich poskytne PCIe páté generace, ostatní jsou PCIe Gen4, což je dostačující. Deska má i dostatek portů na zadním panelu, velmi naddimenzovanou napájecí kaskádu a nutné drobnosti pro taktovače jako POST displej, tlačítko pro reset CMOS a tak podobně.
Základní deska je určena spíše pro nadšence a taktovače, pro běžné uživatele je to možná až "zbytečný luxus".
ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WiFi si tak odnáší ocenění.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Velmi slušně naddimenzovaná napájecí kaskáda + Skvělá portová výbava na zadním panelu + Podpora USB-C 20Gb/s + WiFi 6E čipset + Pět M.2 sloty celkem + Diagnostické LEDky a POST displej + Q-Release pro primární PCIe x16 slot |
zápory | - Vyšší cena - Raptor Lake budou údajně poslední procesory pro tuto platformu |
pohlídejte si | ? Při osazení M.2 SSD do prvního slotu se nám přepne primární x16 slot do x8 režimu |
Poděkování
Za zapůjčení produktů Intel Core i5-13600K ES, ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI, Kingston Fury Renegade 2x16GB DDR5-6800, ASUS ROG STRIX B660-G GAMING WIFI, Intel Core i5-12400F, ASUS ROG CROSSHAIR VI EXTREME, ASUS ROG STRIX X399-E GAMING, ASUS TUF B450-PRO GAMING, ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO, ASUS ROG RYUJIN II 360, Intel Core i9-12900K, TeamGroup T-FORCE 2x16GB DDR5-6000 RAM děkuji společnosti ASUS.
Za zapůjčení produktů GIGABYTE B650 AORUS ELITE AX, GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 Ti XTREME a GIGABYTE Z390 AORUS PRO děkuji společnosti GIGABYTE.