Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k RECENZE: Intel Core Ultra 9 285K, čas Core skončil, Ultra přichází

A teď AMD fanatici do toho, čím víc hejtů a mínusů tím lip. Přesto je to naprosto konkurenceschopný produkt, za cca stejnou cenu jako 9950X.

+1
-25
-1
Je komentář přínosný?

:D hate bude, jen si počkej, očividně v té své prezentaci lhali jak když tiskne, slibotechna naslibovala kdo ví jak skvělou efektivitu, pomalu to vypadalo, že to tu elektřinu bude snad i vyrábět a nakonec je z toho jen další teplomet tak, jak už je u nich zvykem, žádná senzace se nekoná, celkově to je taková horší verze Ryzenu, akorát dražší, to je asi tak tento Arrow Lake v kostce.

+1
+23
-1
Je komentář přínosný?

Z dlouholetého lídra se na lepším výrobním procesu než AMD stal Intel jen konkurenceschopný za stejnou cenu. To mluví za vše.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Ano, 3nm jim pomohlo k tomu, aby to jakž takž dorovnali, to je celkem ostuda a i tak to je prostě ve všem horší, v ničem lepší, podle mě tuto věc moc nemá smysl kupovat, ještě s takovýma problémama, zvlášť pokud to chceš na hry, tak to je docela propadák, prostě proč toto, když místo toho můžu mít Ryzen, dejte mi aspoň jeden rozumný důvod...

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

CPU-Z říká 7nm....
zase je na co se vymlouvat :D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Konkurence schopný čemu? 9800X3D si ho namaže na chleba.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Podivej se ty bambulo jeden na recrenzi na HWU. Herne je to katastrofa. Steve to CPU ve stavu v jakem je a jak pod ruznyma verzemi windows funguje nebo nefunguje rozcupoval..
https://m.youtube.com/watch?v=3n537Z7pJug

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

Zatim jsem zbezne koukal tady a na Phoronix a obcas Intel vede o fous, nekdy zaostava o dost. Cena je stejna, spotreba podstatne horsi. Snad jsem neco podstatneho neprehledl. Takze zalezi na tom, jak definujes konkurenceschopnost...

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

U někoho může v rozhodování převážit lepší IO u Intel platformy LGA 1851. Chipset by měl být jako u předchozích generací k CPU připojen pomocí 8x 4.0 na rozdíl od 4x 4.0 u AM5, Intel platforma disponuje TB4 (z CPU?), umožňuje rychlejší TB5 (až 120Gbps?), kromě 4x 5.0 snad i dalšími 4x 4.0 z CPU a a možná i podporou rychlejších DDR5. Bohužel navzdory širšímu připojení chipsetu k CPU tento neposkládá dohromady na jednotlivý PCIe slot více než 4 linky což jej deklasuje pro připojení rychlejších NIC při snaze nekanibalizovat linky GK.
https://videocardz.com/newz/intel-800-series-platform-for-arrow-lake-s-l...

Příklad osazenějšího LGA 1851 MB (bohužel třetí PCIe 16x slot je krmen jako obvykle čtyřmi linkami z chipsetu)
https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/proart/proart-...

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Přímo v CPU jsou dva TB4 porty, nevím jak jsou řešené ty TB5, zda to není přes extra řadič a všechny desky ho nemají. U té co uvádíte navíc píšou nějaké omezení na 77 Gbps.

U AMD X870E varianty to IO taky není špatné, CPU dává x16 Gen5, dále x4 Gen5 pro SSD a ještě jednou x4 Gen5 pro SSD + x4 Gen4 propoj na čipset. Jen teda u X870E je to řetězené, že ten druhý X870E brouk je pověšený přes čtyři linky na ten předchozí, určitě by bylo lepší vyrobit nějaký čipset podobný Z890 a připojený do CPU přes více linek.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

".. určitě by bylo lepší vyrobit nějaký čipset podobný Z890 a připojený do CPU přes více linek .."

Ono by stačilo, kdyby se u Asmedia naučili PCIe Gen5.
(Ty linky z CPU jsou všechny Gen5 a více se jich do AM5 už nenarve)

Mimochodem, s povinným USB4 u 870/870E se NVME slot #2 připojuje přes čipset (takže max 4x Gen4), protože na CPU je připojeno to USB4.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nebo by mohlo nějaký jižní můstek připojený přes x4 Gen5 ukuchtit i samotné AMD :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Těch 77Gbps je možná omezení v rámci protokolu DP2.1 zkrze TB5, boost-mode s až 120Gbps asi bude doménou jiných protokolů. TB5 patrně zajišťuje JHL9580 na MB. Nejspíše schovaný pod chladičem u zadního bracketu. Bohužel dnes není zvykem v dokumentaci MB uvádět propojení funkčních bloků jako v minulosti či jejich pouhou přítomnost.
https://www.techspot.com/news/100140-thunderbolt-5-arrives-next-year-up-...
https://images.anandtech.com/doci/20050/finsec.jpg

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

u Intelu byvalo mnohem lepsi IOMMU. Je to porad pravda? Vim, ze to taky hodne zavisi na desce, ale v recenzich toto skoro nikdo neresi..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V jakém smyslu je tam lepší IOMMU?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

rozdělení pci zařízení do IOMMU groups. Obvykle těch group bylo málo. Třeba jednotlive pci-e neměly vlastní groupu a byly v jedné, která obsahovala i sata řadič atd. Takže Pcie pass-through do virtuálního stroje bylo dost problematické až nereálné. Ale nevím jak je to u těch posledních generacich. Viz třeba https://pve.proxmox.com/wiki/PCI_Passthrough

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

PCIe passtrough jsem používal s proxmoxem na jednom Supermicro serveru s nějakým Zen2 EPYCem, potřeboval jsem dostat několik grafických karet do různých VMs a fungovalo to bez potíží, ale IOMMU skupiny jsem vůbec neřešil, důležité bylo, že primární zobrazovač proxmoxu byl 2D ASPEED v BMC a tím pádem byly PCIe karty volné.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Naopak, ako bývalý fanúšik Intelu vás celkom chápem :)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Takhle jste skočil hlavou do jámy lvové? Díky 😀

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ne a ne překonat, jedno ÁMéDé blbé.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Vy říkáte "ÁMéDé"? Divný, my tomu říkáme "ÁeMDé". Asi nějaký jiný kraj ... 😉

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Obrovina na PCT.
Musím říct sám za sebe, že jsem s výkonem Core Ultra 9 285K spokojen. Procesor je někde výkonnější než Core i9-14900KS a někde o kousek slabší.

Ten člověk je magor, být to opačná situace tak by plival jak by to šlo :D Od nové generace čeká posun... Ano Zen5 nebyl žadný boom ,ale něco málo naštěstí to zachrání s 3Déčkama... Myslím že nový Arrow je zbytečný produkt... Prodávat se to moc nebude, jen pro pár intels fanboy..

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

Tak, ze ten clovek je ulhany magor vi asi kazdy..nic noveho :)

+1
+10
-1
Je komentář přínosný?

Mě na PCT recenzi fascinovala formulace, že na stejný výkon (CB23) potřebuje AMD více prostředků tj. 32 vláken než Intel s pouhými 24. O tom, že Intel má více skutečných prostředků tj. 24 jader než 16 AMD je taktně pomlčeno.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Ono je samo o sobě blbost to porovnávat na základě jader, spíš bych se díval na to, jak velký ten čip musí být, ale je třeba taky zohlednit výrobní proces, takže spíš porovnávat počet trsnzistorů, pokud si někdo něco takového chce poměřovat. Srovnávat CPU podle počtu pindíků bych čekal někde v diskuzi na idnes, ale ne na technickém webu a ještě od recenzenta, to je fakt k smíchu, někdo by se měl nad sebou asi fakt už zamyslet a neplácat kraviny.

Intel je na tom samozřejmě technicky hůř, protože potřebuje víc křemíku a to má ještě výhodu pokročilejšího procesu, i náklady na výrobu musí být o dost větší a i to propojení chipletů je o dost propracovanější než má AMD, jenže je jim to stejně celkem k h0uvnu, protože výsledek je i přes to všechno stejně horší, mě by spíš zajímalo jaké na tom mají marže, když to prodávají za stejné peníze jako AMD, na tomto přece nemůžou nic vydělat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No a proto je Intel lepší, 24 je menší číslo než 32 a zároveň je výkon podobný! AMD bad :D

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Já mám vždy problém číst ty grafy, nechápu ten systém řazení, není to podle výsledného výkonu ani abecedně, je to takové náhodné. A je tam i skvěle popsaná metodika herních testů.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Mě spíš pobavilo toto:
„Také herní výkon je na úrovni Raptor Lake Refresh, tedy stále špička od Intelu. Proti Ryzenům bez X3D je samozřejmě výkon vyšší. Kdo chce ale opravdu herní procesor, sáhněte po AMD Ryzenech s X3D. S těmi neuděláte chybu.“

Samozřejmě je rychlejší než Ryzen a samozřejmě je stejně rychlý jak Raptor Lake... a samozřejmě to takhle vyšlo asi jen jemu a všem ostatním přesně naopak... tak ale když to říká zrovna OBR, asi to tak vážně bude.:)))

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Bez ohledu na deza Obrika, tak se na ARL da divat treba i pozitivne. Zalezi jaky uhel si vezmes.
Kdyz to vezmes z pohledu architektury, ze to dokazali konecne podobne jako AMD "rozpitvat" na chiplety (dokonce komplikovaneji), IPC velkych jader stouplo, IPC malych jader je konecne k uzitku, hruby MT vykon je na urovni TOP Zen5 modelu AMD nebo o chlup vys, tak to neni spatne.
Akorat herne to nepresvedcilo a vicemene to proti predchazejici generaci vyjma nizsi spotreby nabizi "mix bag" s pozitivy a negativy zaroven. Takze pro nejakeho Intel fandu, ktery uz vlastni predchoziho Raptora a neumrel mu na degradaci, to nedava smysl. Pro prechod ze Zen5 to nedava taky smysl. Takze jediny potencialni kupci jsou Pepa (ktery nema sajnu co kupuje) a nebo nekdo, komu by se vyplatilo mit o "5%" vetsi MT, nez ma Zen5.
Zajimavejsi pro domaci sudlani by mohla byt 245ka oproti 9600x ale jen pro nekoho, koho zajima pridany MT.
Takze suma sumarum, 2xx serie je svym zpusobem zajimavy CPU, akorat taky nevidim duvod, proc ho kupovat :))

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ten vykon bude asi hodně lítat podle použitých ram. Jestli použil ty rychle CUDIMM tak je tam asi docela posun.

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-ultra-9-285k/27.html

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

On hlavne lita podle pouzite verze windows
https://youtu.be/3n537Z7pJug?t=1667
Vypada to na podobny problem jako mel Zen5, jen s tim rozdilem, ze Zen5 aspon mel generacni herni posun. SIce mini, ale mel. 285k je ale herne pomalejsi nez predchzoi generace..coz opravdu nepotesi :)
https://youtu.be/3n537Z7pJug
Koneckoncu je to videt i v tom tebou linkovanem clanku na TPU
https://tpucdn.com/review/intel-core-ultra-9-285k/images/relative-perfor...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

No-x bude muset psát články jako u zen5 na každé KB,které MS vydá a každý update BIOSu... /s

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Updaty BIOSu by celkem bodly.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

@Karáš
"změna paradigmatu" :-)
Ale chybí vám tam obrázek toho diagramu základní desky nebo je to chyba u mě? (Obrázek za "Diagram připojení vypadá na testované desce následovně:")

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A jo, on totiž ten diagram má pořád koukám vodoznak, já to jdu asi přemalovat v mspaint nebo tak něco :D

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Vyscreenovat obrazovku a vlozit ji celou nebo tak nějak? 😉

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jinak děkuji za recenzi. Pěkné to máte.

Z metodologickeho hlediska mam jen jednu poznámku. Mám za to,že máte nějakou chybku měření spotřeby v idle,protože máte dost jiné výsledky oproti např. Techpowerup.

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-ultra-9-285k/24.html

Nemůže to být tou nerealisticky drahou super megačupr deskou se 6x SSD?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Chybka by to být neměla, odečítal jsem to na Wattmetru, nicméně měl jsem funkční síť a připojený UHD monitor, tak je možné, že to sosalo více kvůli tomu + epesní deska s BIOSem, co ještě potřebuje nějaké ladění.

Šest SSD jsem osadil jen na test, jak se chová šest SSD, nebyly tam celou dobu.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Intel se strelil do nohy asi diky tomu, ze to nema 2 vlakna na jadro a spousta her a zrejme i W11 s tim nepocita. Proto ta nekonzistence vysledku je takhle desiva.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Takže nic převratnýho se nekoná, proti Intel 7 procesu se jim díky TSMC 3nm povedlo znatelně zlepšit efektivitu, která je ale i tak většinou lehce v závěsu (hlavně v MT) za AMD, které je ale na TSMC 4nm procesu. A potvrdilo se i to, že v nastavení, které Intel považuje za default je u Core Ultra 285K PL1=PL2=250W (u předchůdce to bylo PL1=PL2=253W).

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Že se nic převratného nekoná jsme věděli dopředu na základě prezentací Intelu. Teda zajímavost je ještě přítomnost NPU, ale to je docela pomalé a nejsem si jist, jak moc to je zajímavé aktuálně.

 

Jsem zvědavý, zda se ty napájecí limity budou v čase nějak měnit.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

změna paradigmatu
NE.
Jestli deska umí rozumný RAID, tak možná. Ale za tu cenu koupím NASku se šesti disky.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

změna paradigmatu
Přesně - nevidím žádný racionální důvod kupovat prkno za cenu kompletního slušného PC (bez dedikované grafiky).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Výkon ktorý tu už bol pri spotrebe ktorá tu už bola, ale na Slovensku v jednom obchode za zaujímavú cenu 436€. Ak to nie je preklep, tak jasná voľba pre hráčov Cinebenchu :-p
Alebo niekto omylom prezradil, za koľko to tlačí Intel obchodníkom, len aby predali aspoň pár kusov

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

A nebo je to překlep, protože na numerickém bloku je číslo čtyři hned pod sedmičkou ;D

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No moj odhad bude asi taky, ze omyl na stranke a za tu cenu ti ho urcite nedorucia.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

8 jaderny Zen 5 procesor Ryzen 7 9700X na 65W TDP/ maximu 88W(!) v prumeru konkuruje / je souperem 24 jadernemu(!!) Arrow Lake na 250W(!!!), naprosto debilni produkt, vyhoda 3nm TSMC byla ihned skonzumovana /pretavena na jaky taky prinos v ipc, absence SMT / HT procesor jeste vic znehodnotila a ze na konci roku / ve 4Q / 2024 bude procesor nove generace nadale bez AVX-512, tak tohle neni konkurence ale ukazkovy paskvil.

V intelu jednoduse vzali zmetek Rocket Lake, rozrezali jej na 4(+ 2) dlazdice + pridali pouzdro, mimo centralni pouzdro to vse dali vyrobit TSMC a vysledkem je naprosty prd, skoda ze neni srovnani i s Ryzen 5 9600X, verim ze v pomeru cena / vykon / spotreba by tuhle Arrowackou kokotinu deklasoval ze uplne, tak kuli tomuhle si ma clovek pobezet koupit novy LGA 1851 board a jiz neosazeny LGA 1700 vyhodit do kose protoze Alder Lake nesehnal? No necht se v intelu pojebou!

Ne, nemohl intel rovnez pouzit 3 ciplety jako AMD, jeden(3nm) pro jadra, dalsi v roli IOD(6nm) jak pro iGPU tak I/O a treti(3nm) po dalsi porci 8 jader cili mit konecne v nabidce i 12 a 16 jadro, nasledne sebrat jiz sjednocenou sadu AVX-512 od AMD a integrovat ji, ne, musel jit naprosto debilni cestou...!

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

7800X3D je rychlejsi nez 285K v hrach na roznych weboch o:

HardwareUnboxed +19.9% (minima +22%)
TomsHardware +19% (minima +18%)
ComputerBase +19%
PcGamesHardware +17% (minima +8.5%)
NotebookCheck +15.9%
HardwareCanucks +14.7% (minima +28.1%)
Techpowerup +12.6% (minima +9.5%)

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Phoronix:
"At least for Linux gaming with a few of the lighter-weight games and graphics benchmarks tested, the Core Ultra 9 285K performance was slower than the prior Intel Raptor Lake processors"

Přeloženo do češtiny:
285Ka je herně pomalejší než 14900K.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V podstatě teď už dá konečně bez spekulací říci, že 285k je prozatím takový krok "nikam" ...
Na hraní to vůbec není, spotřeba je citelně nižší než u 14xxx, ale ne nižší než u Ryzenů.
Nejblíže mi ten procesor pasuje k 12900k, jak spotřebou, tak herním výkonem.
Pokud nepoužívám konkrétní aplikaci, kde Arrow exceluje, tak je celá investice do "do všeho nového" zcela mimo mísu..

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Nemá AVX-512 a ohýbání procesoru se pořád musí řešit, takže stopka. Na druhou stranu některé výsledky jsou vzhledem k frekvenci zajímavé, absence HT taky zajímavá, takže kdyby Intel vyměnil vedení, tak by to někdy v budoucnu mohl být zajímavý základ do nějakého jiného socketu.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Když si vzpomenu na ten shitstorm při uvedení Zen5, tak asi jen pokrčím rameny...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

nejhorsi je, ze i stare CPU uz maji tolik vykonu, ze malokdo ma potrebu nejak casto upgradovat.

Ja mam letity 3900x s RX 7800XT a nejak si nemuzu ospravedlnit upgrade. Takto douho jsem CPU nikdy predtim nemel..

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

To se už s přestávkama řeší dávno.
Žabomyší války v diskuzích se vedou v první řadě z nudy a na základě číslíček a komínků které jsou o milimetry rozdílné.. Rozdíly jsou tak titěrné, že je problém je změřit, natož poznat rozdíl když sedíš "za počítačem".
Ale je třeba vyrábět, psát o tom a furt za něco utrácet. :) Časté nákupy hardwaru jsou dnes vyloženě "nákupy z nudy".

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Mě v sekundárním PC běhá i7-4790K kterému je 10 let, na performance je to znát zejména při updatování her, spotřebu neřeším ale nebude optimální, ale pořád se na tom dá slušně hrát (na full HD s Radeon 5600XT). Holt tenkrát ještě Intel uměl dělat procesory...
V main PC je Ryzen 9 5900X který jsem kupoval hned jak ho Alza naskladnila tedy listopad 2020 tedy 4 roky zpět (jak ten čas letí...). Nicméně feeling z toho PC je že je to pořád raketa. Upgrade je v plánu tak za rok a půl nejspíš na ZEN6 X3D tentokrát ale s nějakým odstupem od launche.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Můžu tě ujistit, že spotřeba 4790k je na dnešní poměry velmi optimální :)
Je to něco kolem 50W reálně.
V druhém PC mám Xeon 1270v3 (to je taková 4770).
i7 Haswell je zrovna ta generace, která v pro běžnou práci stačí na 90% všeho dodnes a nové hry to rozhýbe na 30-60fps všechny (kromě MSFS).
Takže ne úplně náročný majitel takového CPU by teprve dnes měl reálně řešit jeho náhradu - 10let.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Do roku 22 jsem měl v PC i5-4690K, po delidu jela všechna čtyři jádra stabilně na 4,5GHz ve všech zátěžích. Pak jsem, když začali zlevňovat, taky upgradoval na 5900X. Vzhledem k tomu, že hry nehraju víc jak 10 let, tak jsem v běžném provozu nezaznamenal žádnou změnu. Jediné kde se to projevilo je při práci s fotkama v CaptureOne a dalším podobném SW, kde ty 4 jádra z i5 už byla permanentně na 100%. Dostal jí syn známého, kde myslím dodnes spokojeně vrní s GTX1080Ti. Tak jsem zvědavý jak dlouho mi v mašině vydrží to 12ti jádro... Njn, asi stárnu.. V dobách PII - P4 mi CPU v počítači málokdy vydrželo dýl než rok :)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Prozradím, že ty 4 jádra respektive vlastně vlákna jsou pro některé dnešní hry nepoužitelné.
Takže "ze staré éry" fungují uspokojivě jen i7 - ne že by to HT byla zázračná funkce, ale enginy už dnes naprosto nepočítají s tím, že mají k dispozici 4vlákna. Takže na i5 jsou opravdu velké cukance, silné dropy.
Zatímco 8vláknová i7 funguje kupodivu docela uspokojivě. Hra to "vidí" jako 8jádro a má kde "rozdat práci"..

S tím jak začaly skoro geometrickou řadou přibývat jádra, zvětšuje se i časový "akční rádius použitelnosti".
Takže jakákoli 12700/5900/13600 a podobně bude bez problému fungovat na běžné věci i za 10let.
Jen už to nebude mít "best of the best" IPC, spotřebu, výkonovou rezervu.
Ale fungovat to bude normálně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Přijde mi to že jsme se zase dostali do Skylake éry a výkon CPU zase stagnuje jak u AMD tak u Intelu už tak poslední 2,5 roku žádný

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Rozhodně je to lepší, než za Skylake éry, skoky v IPC jsou vyšší než -1~5% a není to jen o čistém výkonu CPU.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V dalsom clanku na diit sa pise "V jednojádrovém výkonu je Core Ultra 9 285K na úrovni nejpomalejšího modelu Zen 5, Ryzen 5 9600X. ". Toz babo rad. V tomto clanku, vo vsetkych Cinebench testoch je zase 285K jednojadrovo najrychlejsi a v najdolezitejsom teste CB24, aj multijadrovo. A to este nie je vyladeny firmware a neboli pouzite najrychlejsie RAMky.
Toto je procak na productivity. Nie na hry, ani stare softy, ktore nevedia vyuzit moderne technologie, takze CB24 je najlepsi test. A to este pride 295K.
Touto generaciou Intel definitivne vyhral nad AMD. A nejde len o vykon. Intelu by stacilo aj keby uhral remizu s AMD. Ale pokrytie, marketing, znacka, dostupnost, software atd. zabezpecia ze predaje Intelu pojdu hore a AMD dole.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Koukam, ze jsi to krasne shrnul. Tolik "positiv" jsem snad nenasel ve vsech recenzich, ktere jsem cetl dohromafy :)))
ARL je z urciteho uhlu pohledu tezky ptopadak, ktery Intelu bohuzel nepomuze. Naopak, jeho sestupns tendence bude pomalu pokracovat dal...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

1) intel staví CPU pro testy. To platí už roky. Takže pro běžné použití to často není ideální.
2) spotřebu v intelu nastavili tak, aby výkonem o kousek překonali AMD.
3) Ty co se renderováním živý, koukají na efektivitu. A to hned dvakrát. Protože to musí uchladit klimatizací. A tady AMD jasně vede.
4) Je otázka času, kdy CB začne používat AVX512
5) Jednojadrové vítězství ukazuje na dobré IPC.
Jenže za cenu velké spotřeby, která se při jednom jádru neprojeví.
6) Dobré IPC se neprojevilo v ostatních testech.
To se vracíme k 1)
7) Vítězství o 4% když výsledky skáčou o ± 10% není vítězství ale plichta.
8) Prodeje se jistě zlepší. 14gen nikdo nekupuje.
13gen intel ukončil.
Ale bude to stačit na to aby se dosta intel ze ztráty?
Intel musí především uživit vlastní továrny.
Což se s tímto produktem nepodaří.
Jediný kdo na tom vydělá bude TSMC.
9) Už roky čekám až Arc vyladí firmware a ovladače. Stále nic. U CPU je pravděpodobnější, že se objeví problém, který výkon ubere.
10) Rychlejší RAM pomůžou i AMD.
CB24 je citlivý na propustnost RAM.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Co to meleš?
CB 2024:
v ST je rychlejší AMD.
V MT se projevili rychlé paměti 8400CL40, které použila alza:
https://www.alza.cz/intel-core-ultra-9-285k-recenze-a-testy
Ty měli zřejmě vliv i na LLM.
A závěr je opravdu pikantní.
"Nefukčná drivery iGPU."
A já doufal že Koduri vylepší ovladače pro integorvané grafiky intelu.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Niekedy pomoze precitat si clanok, pod ktorym reagujeme.
Cinebench 2024.1.0 - CPU - 10 minut dlouhý test
Intel Core Ultra 9 285K - 24C/24T @ 250W - ST 144, MT 2 430
AMD Ryzen 9 9950X - 16C/32T @ 200W - ST 140, MT 2 332

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.