Recenze: Lenovo Moto G6 Plus, skleněný půvab s důrazem na opomíjené prvky
Kapitoly článků
Hardware
A teď k samotnému vnitřku přístroje. Srdcem je Snapdragon 630 doplněný o 3 GB operační paměti RAM vycházející z lehce podtaktovaného procesoru Snapdragon 625. Rozdíl mezi těmito dvěma procesory je spíše kosmetický.
SD 625 je taktován na frekvenci 2.0 GHz, 630 až na 2.2 GHz, další rozdíl je v grafickém jádře. Níže taktovaný SD 625 má na palubě Adreno 506, výše taktovaný Adreno 508. Poslední zásadní skok je pak v podpoře bezdrátového kodeku AptX sloužící k bezproblémovému streamování hudby bez prodlevy do sluchátek. Zajímavostí je, že novější SD 630 podporuje USB s protokolem 3.1, ale výrobce se rozhodl na zařízení ponechat pomalejší USB 2.0. Jinak zbylé části jsou prakticky identické s níže taktovaným procesorem Snapdragon 625, který jsem měl tu čest vidět v mnoha variacích u různých telefonů.
Výsledný výkon je pak očekávatelný, tedy veškeré programy pro běžné používání jako prohlížení stránek, sledování videa, přehrávání hudby nebo telefonování, to vše jede bez jakéhokoliv problému a záseku. Vše hladké jako přistávací plocha. Ani smítko, co by zbrzdilo běžné používání.
AndroBench
Sekvenční čtení | 276.16 MB/s |
Sekvenční zápis | 213.77 MB/s |
Náhodné čtení | 55.76 MB/s, 14275.65 IOPS |
Náhodný zápis | 31.27 MB/S, 15686.37 IOPS |
SQL vložení | 658.01 QPS, 3.13 s |
SQL obnovení | 857.37 QPS, 2.44 s |
SQL smazání | 994.91 QPS, 2.06 s |
Horší to je u hraní her. Kupříkladu Fortnite, který s oblibou testuji u vyšších tříd telefonu, na Moto G6 nespustím, jelikož grafický akcelerátor není v seznamu podporovaných zařízení.
Fortnite jsem se pokusil stáhnout a nainstalovat, ale i přes vyšší výkon grafického akcelerátoru se hra odmítá spustit v důsledku nekompatibility.
PUBG Mobile lze spustit na nastavení Medium, ale pro naprosto plynulé hraní oželím detaily a vše je naprosto hratelné na nízké detaily.
Při hraní se telefon lehce zahřál, ale nešlo o nic hrozného a hra se dá i tak vyhrát.
Zbylé hry jedou bez problému a to stejné platí o většině programů. Cokoliv co jsem kdy testoval na telefonech s níže taktovaným procesorem, jede zde stejně, jen o drobek rychleji. Mimo syntetických testů je tak rozdíl prakticky neviditelný.
Testy
Výkonové testy zakončím pozorováním výdrží baterie. Ta je i v takto obrovském telefonu spíše menší. Kapacita se zastavila na 3200 mAh, což s úsporným procesorem vystačí zhruba na jeden a půl dne aktivní činnosti, s trochou snahy až na dva dny.
Doslova vyždímat více než tři dny bylo obtížné a vyžadovalo opravdu markantní úsporné kroky. Počítejme tedy s reálnou výdrží jeden a půl dne, při intenzivním hraní zhruba jeden celý den. Kapacita zkrátka chybí. Nabíjení je pak otázkou necelých dvou hodin. G6 plus pak lze během půl hodiny nabít z 0 % na 38 %, za což vděčíme 15W nabíječce přiložené v balení (dokonce ani Apple nepřikládá takto výkonné nabíječky), byť jde o vítězství jen kvůli faktu, že baterie nedosahuje kapacity 4000 mAh. Stále jde o skvělý výsledek.
Software
Zážitek z čistého Androidu 8.0 s lehkou nástavbou Moto je kapitola sama o sobě. Nejzajímavější, co nástavba nabídne, je pozměnění funkčnosti čtečky otisků prstu. V základním nastavení slouží pro odemknutí telefonu nebo pro uzamčení, pokud už telefon byl odemknut. Tlačítko, či spíše CMOS senzor lze přenastavit například tak, aby fungovalo jako HOME tlačítko dobře známé z telefonů Samsung nebo iPhone (i když v současnosti i tato funkce zaniká s tím, jak mizí tlačítka a porty z telefonů).
Dále je zajímavost pohotovostní obrazovka, která funguje podobně jako u AMOLED obrazovek, jako always-on notifikace. Kdykoliv telefon například vezmete do ruky, rozsvítí se pohotovostní hodiny ohraničené kruhem, který indikuje stav nabití baterie a skrze malou stavovou ikonu ohlašuje, zda dorazily nebo nedorazily (v závislosti na tom, zda jste přihlášení na všelijaké newslettery) zprávy SMS, email nebo zmeškané volání. K aktivaci pohotovostní obrazovky pak skutečně stačí pouze mávnout přes obrazovku nebo telefon uchopit do ruky a telefon skrze senzory ucítí pohyb.
Na palubě je čistý Android s lehkou nástavbou, která nijak neruší a příjemně doplňuje celkový vzhled.
Poslední vychytávkou je rozsvícení LED svítilny. Není nutné složitě nic nastavovat, v základu zamáváte telefonem a svítilna se aktivuje. Je to obzvlášť praktické, když potřebujete rychle něco nalézt ve skříni, ale jste příliš pyšní na to odložit telefon a komplikovaně zapínat světlo v pokoji. Vše funguje už ze základu.
Mimo tyto vychytávky je zážitek ze systému už takový, na co jsme zvyklí z jiného čistého Androidu. Po aktivaci nás čekají aktualizace systému, Google aplikace a opravdu minimum nežádoucího Software. Jediná věc, která může někomu chybět, je vyhledávací řádek Google, který u Moto G6 prostě není – za což osobně dávám plus. Strávil jsem poměrně mnoho času při hledání způsobu, jak se této důležité věci zbavit. G6 tímto netrpí.