Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

RECENZE: Lenovo ThinkPad A485, aneb T480 s AMD Ryzen PRO

Společnost Dell nedávno vydala Latitude 5495 s mobilními procesory AMD Ryzen řady PRO 2xxxU. Lenovo není pozadu a uvádí také čtrnáctipalcový ThinkPad A485, který jakoby z oka vypadl ThinkPadu T480.

V této kapitole se podíváme na to, jaký je BIOS v ThinkPadu A485, co vše můžeme nastavit a také jaký software na notebook najdeme po zapnutí. Bohužel až po předání ThinkPadu A485 dále mi došlo, že jsem mohl použít VGA framegrabber na screenshoty z BIOSu. Zkusím na to tedy myslet příště :)

BIOS

Do BIOSu se u ThinkPadu A485 dostaneme tradičně skrze klávesu F1, nebo stisknutím klávesy Enter, kdy si můžeme v menu vybrat, zda chceme do BIOSu, nebo do boot menu, či spustit diagnostiku.

Úvodní obrazovka a celý BIOS je pak tradičně Lenovácký a víceméně stejný od dob IBM, což je super, protože se dá krásně a rychle ovládat klávesnicí a pokud jste někdy v tomto BIOSu něco dělali, můžete pracovat téměř z paměti.

Config

Na záložce Config najdeme rozcestník mnoha možností, vidět je můžete na přiložené fotografii.

Config - Network

V nastavení sítě můžeme zapnout Wake On Lan pro integrovanou síťovou kartu a pro kartu, která obsluhuje konektor v dokovací stanici. Také můžeme síť kompletně vypnout, nastavit pořadí IPv4 a IPv6 pro PXE boot a také MAC Passthrough. MAC Passtrough je relativní novinka, kterou jsem poprvé zahlédl na Dell Latitudech 5480/5580.

Jedná se o funkci, která po připojení USB-C dokovací stanice zpropaguje MAC adresu onboard síťovky na USB ethernet v doku. Tím pádem notebook nekonzumuje dvě IP adresy z DHCP serveru a navíc je možné notebook přenášet po firmě mezi dalšímy USB-C doky. Na ThinkPadu A485 tato volba nedělá nic, v obou případech mám pořád dvě nezávislé síťové karty, nejspíš se tedy jedná o pozůstatek z BIOSu pro T480.

Config – USB

V nastavení USB nenajdeme nic překvapivého, můžeme vypnout UEFI podporu bootování z různých USB zařízení a také můžeme nastavit funkci Always On USB, která způsobí, že jeden USB port lze používat na nabíjení při vypnutém notebooku. Můžeme také povolit tuto volbu, pokud notebook nemá adaptér a je vypnutý, nicméně tím si vybijeme baterii.

Config – Keyboard/Mouse

V této sekci můžeme vypnout TrackPoint a Trackpad. Trackpad mi nevadí, když je vypnutý, tuto volbu tedy vítám. Také zde můžeme swapnout klávesy Fn a Ctrl, pokud vám nevyhovuje IBM industry standard, kdy je Fn zcela vlevo. Pokud jste navíc nadšencem do okamžitého používání speciálních funkcí dostupných přes Fn+Fx, můžete to zde přepnout namísto standardního F1-F12. Velká spousta běžných notebooků preferuje právě speciální funkce před standardními F klávesami, což může být frustrující. Tuto volbu můžeme navíc měnit za chodu za pomoci zkratky Fn+Esc, která toto nastavení ad-hoc změní.

Config - Power

V nastavení napájení můžeme měnit poměrně standardní věci jako na ostatních ThinkPadech. Namísto Intel SpeedStep zde můžeme vypnout nebo zapnout AMD PowerNow!, které je v základu zapnuté. Můžeme zde také měnit chování procesoru a ventilátoru při napájení z baterie nebo adaptéru, nicméně poměrně omezeně. Také můžeme vypnout úsporné stavy procesoru a povolit automatické zapnutí notebooku po připojení adaptéru. Poslední volba slouží pro odpojení interní baterie.

Config – HDMI Configuration

V této sekci můžeme přepínat verzi HDMI mezi 1.4 a 2.0, přičemž tovární nastavení je HDMI 2.0. Nejsem si úplně jist, k čemu je to vlastně dobré, možná pro problémy s kompatibilitou?

Startup

 

V části Startup nastavujeme nečekaně různé možnosti bootování. Můžeme nastavit pořadí bootovatelných zařízení v sekci Boot. Také můžeme nastavit pořadí při bootování ze sítě. Jako další možnost je zde přepínač mezi Legacy a UEFI, přičemž tovární nastavení je UEFI režim. Můžeme boot zpomalit, nastavit zobrazování klávesy Enter pro spuštění menu, které nás dostane do BIOSu. Také je zde možno povolit klávesu F12 pro povolení dočasného boot menu. Nenajdeme zde tedy nic speciálního.

Restart

 

Na záložce restart můžeme změny uložit a vyskočit z BIOSu. Také je zde možnost, která nastaví tovární nastavení nebo také „OS Optimized Defaults“, což nastaví BIOS dle Microsoft Windows 8 specifikace, což je přinejmenším zvláštní.

Předinstalovaný software

V této sekci se podíváme, jaký software nám Lenovo předinstalovalo. Byl jsem poměrně překvapen, že v notebooku nebyl nainstalovaný McAffee a mimo ovladačů a tapety Lenovo tam vlastně nebylo vůbec nic. Jedná se tedy o příjemné překvapení. Lenovo také notebook dodalo s Windows 10 Pro v1709, provedl jsem tedy upgrade na v1803.

Lenovo Performance Mode Settings

Tento nástroj bydlí v tray liště a umožní měnit mezi stavy "High Performance" a "Quiet Mode". V Quiet Mode se procesor podtaktuje na 1,9GHz a kompletně se vypne Turbo boost. Doporučil bych spíše používat Performance Mode pokud chcete rozumný výkon, nicméně i Quiet Mode se někdy může hodit.

Lenovo Vantage


Další software, který v sobě sdružuje mnoho nastavení je modernUI aplikace jménem Lenovo Vantage. Dříve bylo zapotřebí více extra programů, nicméně v nedávných letech Lenovo téměř všechny utilitky sloučilo do jednoho programu. Na úvodní obrazovce najdeme rozcestník, nejvíc nás zajímají položky System Update, Hardware Settings a Health & Support.

System Update

V sekci System Update můžeme aktualizovat ovladače pro notebook, firmware či BIOS. V základu jsou nastaveny automatické aktualizace pro kritické updaty BIOSu, firmware a ovladačů. Já tyto volby vypínám a pravidelně si kontroluji ručně, co je k dispozici nového.

Hardware Settings - Power

V této sekci máme možnosti, které najdeme jinak i v BIOSu, nicméně zde jsou přístupné v prostředí operačního systému. Také zde jsou volby, které v BIOSu nenajdeme.

Power Status a Airplane Power Mode

V této sekci můžeme zjistit stav obou baterií a také jaký napájecí adaptér máme k notebooku zrovna připojený. Po kliknutí na Show details u baterií zjistíme podrobnější stav.

Airplane Power Mode volba má způsobit snížený odběr při napájení z adaptéru, nejspíše v případě, že používáme zásuvku v letadle, tedy alespoň dle popisu. Skoro to na mě působí jako rakouské detektory elektřiny, které detekují zlou elektřinu pocházející z Temelína, nicméně je možné, že adaptér dokáže měřit co mu leze na vstupu a podle toho se zařídit. Efektivně se tak zpomalí nabíjení baterie.

Always On USB, Battery Charge Treshold, Battery Gauge Reset

Always On USB můžeme nastavovat v BIOSu, mění se tak chování USB portu s piktogramem baterie. Z tohoto portu můžeme nabíjet například telefon, pokud je notebook uspaný nebo vypnutý. Můžeme povolit i nabíjení, pokud je notebook odpojený z adaptéru, což vybíjí interní baterie.

Battery Charge Treshold slouží k tomu, aby se baterie nedobíjela na 100%. Toto nastavení se hodí, pokud Váš ThinkPad bydlí dlouhá období v dokovací stanici a na baterii se prakticky vůbec nepoužívá. Díky tomu, že se baterie nedobíjí do 100%, získáme údajně delší životnost baterií.

Battery Gauge Reset pak slouží k resetování měřícího mechanismu baterie a umožní tak získat přesnější data o výdrži baterie.

Hardware Settings – Audio/Visual


Dynamic Brightness Control

Tímto checkboxem můžeme zapnout snižování jasu displeje, pokud jsme na lockscreenu. Tato možnost na mě působí poněkud zbytečně, protože Windows snižují jas po neaktivitě automaticky.

Eye Care Mode mění teplotu barev displeje aby zobrazoval méně modrého světla. To samé ale umí samotné Windows 10. Radeon Settings nebo můžeme použít nástroj třetí strany jakým je například f.lux. Tato možnost mi tedy přijde jako zbytečně redundantní.

Camera

V této sekci můžeme ladit webkameru, ta se zapne, pokud odkryjeme ThinkShutter. Můžeme pak měnit poměrně běžné věci jako kontrast, jas a auto-expozici.

Camera Privacy Mode


Tato volba má údajně zabránit odesílání obrázků z webkamery. Nicméně přijde mi jednodušší použít krytku ThinkShutter.

Dolby Settings

Dolby Audio má zlepšovat zvuk, můžeme volit mezi presety Dynamic, Movie, Music, Gaming a Voice. Já osobně tuto volbu ihned vypínám, protože dělá se zvukem podivné věci a přijde mi to jako zcela zbytečná funkce. Zabudované reproduktory jsou prostě obyčejné notebookové reproduktory.

Microphone Settings

V této sekci můžeme mikrofon vypnout nebo zapnout, což můžeme provést i klávesovou zkratkou Fn+F4. Také zde můžeme nastavit úroveň mikrofonu, což je možné i v nastavení samotných Windows 10. Mikrofon lze také optimalizovat pro různé scénáře, můžeme zapnout vyrušení zvuků z klávesnice, rušení echa a automatickou optimalizaci zvuku. Rušení echa a optimalizace zvuku je standardně zapnutá.

Hardware Settings – Smart Settings

V této sekci najdeme pouze volbu „Application-based Settings“, kterou můžeme zapnout nebo vypnout. Toto chytré nastavení ztlumí veškeré ostatní aplikace, pokud někomu voláme přes Skype, Microsoft Lync(Lync je tuším mrtvý a efektivně ho nahrazuje Skype for Business) nebo jinou VoIP službu.

Hardware Settings – Input

Klávesnice – Fn klávesy

V nastavení klávesnice si můžeme prohlédnout všechny klávesové zkratky, které lze vyvolat klávesnicí. Také si můžeme nastavit vlastní klávesu, která je v klávese F12

TrackPoint


Nastavení TrackPointu neobsahuje nic speciálního, můžeme ho vypnout, nastavit citlivost a také nastavit chování prostředního tlačítka.

Podsvícení klávesnice

Podsvícení klávesnice můžeme měnit za pomoci klávesové zkratky Fn+mezerník, toto nastavení mi tedy přijde jako zbytečně redundantní.

Klávesnice – horní řada

V této sekci můžeme přepínat mezi použitím standardních F1 až F12 kláves nebo můžeme přepnout na režim, kdy se používají speciální funkce jako první. Toto nastavení můžeme měnit i v BIOSu.

Fn Key and Ctrl Key Swap


Toto nastavení prohodí klávesy Ctrl a Fn, což můžeme nastavit i v BIOSu.

Karel "Karáš Svorka" Svoboda (Google+)

Pesíci dělají chro. Je potřeba vysumýšovat chrochták.

VGA Legacy MKIII

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku RECENZE: Lenovo ThinkPad A485, aneb T480 s AMD Ryzen PRO

Čtvrtek, 18 Říjen 2018 - 22:13 | Humanusdratus | Ještě jednou bych rád přispěl komentářem k tomuto...
Sobota, 13 Říjen 2018 - 00:17 | Karáš Svorka | Díky moc za info :) Čtečku karet bych určitě...
Pátek, 12 Říjen 2018 - 23:23 | Deff | Jen jsem spustil ten runme skript - 1385s a 1381s...
Pátek, 12 Říjen 2018 - 10:21 | Karáš Svorka | Díky moc za info, nechcete zkusit ten ffmpeg...
Středa, 3 Říjen 2018 - 19:03 | Deff | https://www.gearbest.com/laptops/pp_009535618227....
Čtvrtek, 20 Září 2018 - 15:19 | Karáš Svorka | Tak kdyžtak dejte vědět v komentáři jaké to je,...
Čtvrtek, 20 Září 2018 - 15:19 | Karáš Svorka | Vidíte, použil jsem špatný výraz, myslel jsem...
Čtvrtek, 20 Září 2018 - 15:02 | BlackRider | Trvalo mi teda asi 10 minut nez sem pochopil, co...
Středa, 19 Září 2018 - 17:25 | sumix | To souhlasím, microUSB konektor je ze všech USB...
Středa, 19 Září 2018 - 17:21 | sumix | Na tom není nic zlýho, já to mám stejně. Sice se...

Zobrazit diskusi