RECENZE: Lenovo ThinkPad P14s Gen4 (Intel+NVIDIA) - aneb reparát s dGPU
Kapitoly článků
Tentokráte jsem mimo měření teplot za pomoci HWiNFO využil i zásuvkový wattmetr, protože může být zajímavé vědět, kolik energie notebooky spotřebují při různých činnostech. V testovací místnosti bylo cca 24°C.
Provozní vlastnosti velmi závisí na použitém napájecím profilu, já jsem testoval v továrním nastavení, přičemž ve Windows 10 bylo zvoleno navíc Best Performance(myslím tím za pomoci šoupátka v nastavení napájení ve Windows).
Notebook má samozřejmě jeden ventilátor a rozumně vypadající chladič, který má za úkol uchladit 28W TDP CPU a 30W TDP GPU. To je samozřejmě vyšší zátěž, než v normálním 14" ThinkPadu, který využívá pouze iGPU. Lenovo příjemně překvapilo, ventilátor se sice točí častěji, ale hlučnost dle telefonu nepřesahuje nějakých 38-39 dBA, což není vůbec špatné vzhledem k vyšší spotřebě oproti iGPU verzi.
Pokud máme připojený 95-100W napájecí adaptér a použijeme NVIDIA RTX A500 dGPU, prakticky vždy využije 30W napájecí limit, CPU pak může držet až 28W dlouhodobě a 66W krátkodobě, což je docela vysoké číslo.
Nově jsem se rozhodl začít testovat i Cinebench R23, benchmark nechávám běžet opakovaně po dobu třiceti minut a hodnoty si zapíšu během necelé poslední minuty.
Procesor i napájecí kaskáda má tak příležitost se pořádně zahřát, Intel Core i5-1350P má dlouhodobý napájecí limit 28 Wattů, nicméně z nějakého důvedu byl procesor ochotný konzumovat 30 Wattů v Cinebench R23. Velká P jádra zde jsou ochotna boostovat až na frekvenci 2,5 GHz a E jádra držela stabilně 2,2 GHz. V začátku testu procesor konzujume 66W a teplota se tak instantně vyšplhala na 100°C, nicméně po poklesu na 30W se teplota samozřejmě značně snížila.
V AVX2 zátěži se drží 28W napájecí limit. Podobně jako v Cinebench R23 i ve ffmpegu P jádra tikají na frekvenci 2,4GHz, ale občas frekvence poskočí o 100 MHz nahoru po dobu testu. E jádra tikají okolo 2,3 GHz. Teplota CPU je trochu vyšší, ale je to dáno vyšší AVX2 zátěží a napájecím limitem oproti jiným business-class notebookům, které mají často pod 25W limit napájení CPU.
V AIDA64 stress testu je zatížen procesor, iGPU a NVIDIA RTX A500 dGPU, ze začátku testu si CPU vezme 40W, ale po delší době odběr klesá na 20W, zatímco NVIDIA RTX A500 si drží svých 30W stabilně po celou dobu.
Ve Furmarku je GPU ochotné držet frekvenci maximálně 1GHz, jelikož Furmark je ošklivý power virus. I tak NVIDIA RTX A500 bez problémů udržuje 30W napájecí limit a nepřehřívá se. Vyšší teploty je možné očekávat, pokud se nějak více zatíží procesor.
Vyzkoušel jsem také, jak moc notebook spotřebovává energii při hraní DOOM Eternal v 1080p na nízké detaily.