RECENZE: MSI MAG Z790 TOMAHAWK WiFi DDR4 a Intel Core i9-13900K
Kapitoly článků
Na závěr musím říci, že jsem byl během testování překvapen. Byl jsem překvapen tím, že chladič dokázal procesor uchladit dlouhodobě s 320W napájecím limitem, dále jsem byl překvapen, jak "skvěle" občas funguje Intel Thread Director ve Windows 11, umělá inteligence evidentně nenatrénovala všechno, takže existují programy a hry, kde dojde k přesunu těchto procesů náhodně na úsporná jádra tím pádem přijdeme o dost výkonu, viz. kapitola s ffmpegem.
Dále jsem byl překvapen, že i přes obří napájecí limit procesor dokáže konkurenční Ryzen 9 7950X překonat jen o fous, nicméně nevím jak velkou roli zde hrají pomalejší DDR4 paměti, je možné, že ztrácím okolo 10% nebo i více výkonu v některých situacích, je to něco na co se chci v blízké budoucnosti podívat.
Z hlediska pořizovacích nákladů má teď Intelí Z790 platforma výhodu v tom, že můžeme pořídit o něco levnější desky s DDR4 RAM, ceny procesorů jsou typicky dost podobné. Na druhou stranu pokud chceme maximalizovat výkon, má Intel značně vysokou spotřebu a nižší energetickou efektivitu, iGPU je také spíše slabší, ale to některým uživatelům vadit nebude.
Dále je třeba počítat s tím, že LGA1700 platforma je technicky vzato na konci svého života a není očekáváno, že by Intel vydal nějaké modernější procesory, zde má AMD značnou výhodu, jelikož AM5 plánují podporovat minimálně do roku 2025. Také je třeba počítat s tím, že procesory Intelu nepodporují AVX-512 instrukce, ale vnímám to jako spíše okrajovou záležitost a pro drtivou většinu uživatelů to nejspíš nebude problém.
Jako větší problém vnímám Windows 11 a nekonzistentní výkon v některých programech, ale můžeme doufat, že to WIntel časem vyladí, osobně nevnímám přidaná malá jádra jako nějakou super výhru, zvlášť v kontextu vysoké spotřeby. Velmi pravděpodobně se ještě dostanu k nějaké Raptor Lake sestavě a zkusím nějaké optimalizace na nižší spotřebu a možná i srovnání DDR5 a DDR4 pamětí.
Procesor Intel Core i9-13900K si tak odnáší bronzové ocenění.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Velmi dobrý herní i neherní výkon + Extra jádra a vlákna pomáhají hlavně v MT zátěži + Podpora PCIe páté generace + CPU podporuje DDR5 i DDR4 RAM |
zápory | - Nutnost použít Windows 11 pro správnou funkci plánovače CPU - LGA 1700 je "mrtvá platforma" - Velmi vysoká spotřeba - Nutnost velmi výkonného chlazení |
pohlídejte si | ? Procesory Raptor Lake nepodporují AVX-512 instrukce ? Vypnutím E jader si můžeme pomoci ve Windows 10, nebo v OS, které neumí rozeznat P a E jádra ? K procesoru nedostaneme chladič |
Nyní ještě něco málo k základní desce MSI MAG Z790 TOMAHAWK WiFi DDR4. Deska má relativně hi-endovou cenu, podobně jako ostatní Z790/X670 desky na trhu, nabízí rozumnou portovou výbavu, dostatek M.2 i SATA portů, WiFi 6E pro nadšence do beztrátu, rozumnou napájecí kaskádu i chladiče a hlavně podporu DDR4 pamětí. To může celkem zajímavě snížit celkovou cenu sestavy, pokud bychom řešili primárně cenu(nicméně počítejte i s nějakým snížením výkonu oproti DDR5 variantě).
Na druhou stranu by šlo polemizovat tím, že to co dáme navíc za X670/X670E desku s DDR5 RAM propálíme na spotřebované elektřině, ale napájecí limit lze vždy manuálně snížit. Od výrobce bylo nastaveno Unlimited a tak jsem testoval s tímto lehce šíleným defaultem. Deska zládla vše skvěle a jediné co mně trápilo byly Windows 11, ale to už zním jako zaseklá gramofonová deska.
K desce je minimalistické příslušesntví, ale potěší 32GB USB 3.0 flashka, její využití je mnohem lepší, než třeba přiložené DVD s ovladači.
Základní deska MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI DDR4 si tak odnáší bronzové ocenění.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Velmi slušně naddimenzovaná napájecí kaskáda + Realtek ALC4080 audio kodek |
zápory | - Vyšší cena |
pohlídejte si | ? Windows 11 jsou nutností aby správně fungoval Intel Thread Director |
Poděkování
Za zapůjčení produktů MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI DDR4, MSI MAG CoreLiquid P360 a Intel Core i9-13900K děkuji společnosti MSI.