RECENZE: MSI MEG Z890 ACE a Intel Core Ultra 9 285K podruhé
Kapitoly článků
Závěr bude velice podobný jako u prvotní recenze Intel Core Ultra 9 285K. Procesor podává nekonzistentní výkon napříč aplikacemi a celkově platforma působí tak, že by měla nějaký ten pátek dozrát, jelikož lze narazit na mnoho výkonnostních problémů, ale i nestabilitu, což je něco, co koncové uživatele bude trápit víc.
Představte si, že utratíte třeba 50 000 Kč za nový počítač, který je nestabilní i při zcela továrním nastavení bez přetaktování a musíte trávit hodiny laděním s tím, že to nakonec je asi na 99% stabilní, ale přicházíte o nějaký výkon v některých situacích. To prostě není dobrá vizitka pro Arrow Lake a tím pádem nemohu s klidným vědomím tuto platformu doporučit.
V dnešním testu nepomohly ani velmi rychlé DDR5-8266 CUDIMM, tedy v některých případech ano, ale celkově je to plichta. CUDIMMy jsou aktuálně dražší, než normální DIMMy, což prodražuje celou platformu, nezbývá doufat, že se celá situace zlepší třeba s novým mikrokódem pro CPU, tedy pokud je to možné. V horším případě to opraví až Core Ultra Series 300.
Hodnocení procesoru je tak totožné s iniciální recenzí Intel Core Ultra 9 285K.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Vysoký jednojádrový výkon + Nižší spotřeba oproti předchozí generaci + Vyšší výkon E-jader + 3nm TSMC proces + Slušné IO v kombinaci s Z890 čipovou sadou |
zápory | - V mnoho hrách a aplikacích je výkon spíše nižší a nekonzistentní - Horší energetická efektivita oproti AMD Zen5 - Platforma má jisté porodní problémy, které snad vyřeší updaty BIOSu/UEFI a mikrokód |
pohlídejte si | ? Core Ultra 9 285K nabízí výkon, co už tu byl ? Pro správnou funkci jsou třeba Windows 11 24H2 ? Arrow Lake má paměťovou děličku jako Zen5, v 1:1 režimu je možné fungovat údajně až do 6400 MT/s |
MSI si zaslouží menší pochvalu za snahu, jejich nová filozofie "EZ Design" zlepšuje uživatelský zážitek při manipulaci s některými komponentami, líbí se mi možnost montáže a demontáže PCIe NVMe M.2 SSD na základní desce, nemusím tak hledat šroubovák.
Potěší samozřejmě i mechanické tlačítko na odemknutí primárního PCIe x16 slotu, což se hodí při osazení větších grafických karet, které mívají kovový backplate a ten může občas přečuhovat přes zámek PCIe slotu. Tuto drobnost nabízejí i ostatní výrobci a jedná se o celkem užitečnou vlastnost.
Hlavní hvězdou je nakonec vodní chlazení MSI MAG CORELIQUID I360, líbí se mi minimalistická kabeláž, celkem snadná montáž a také způsob uložení veškerých šroubků a podložek. Pozitivní je, že chladič nevyžaduje nějaký extra software, přes 4pin PWM konektory se jednoduše řídí vodní pumpa a tři ventilátory.
Jediné, co chladiči chybí je nějaký extra ventilátor, který by ofukoval VRM a paměti, jelikož v případě procesorů typu Intel Core Ultra 9 285K se okolní komponenty mohou značně roztopit.
MSI MAG CORELIQUID I360 si tak odnáší bronzové ocenění.
Poděkování
Za zapůjčení komponent Intel Core Ultra 9 285K, G.Skill TridentZ Z5 CK 2x24GB DDR5-8200 CUDIMM, MSI MAG Z790 TOMAHAWK MAX WIFI, MSI MEG Z890 ACE, MSI MAG CORELIQUID I360, Intel Core i5-13600KF a Intel Core i5-14400 děkuji společnosti MSI.
Za zapůjčení napájecího zdroje GIGABYTE UD1000GM zdroj společnosti Gigabyte.
Za zapůjčení produktů Kingston Fury Beast DDR5-6000 2x16GB a Kingston KC3000 1TB SSD děkuji společnosti Kingston.