RECENZE: Sabrent Rocket Q4 2TB - QLC SSD a PCIe čtvrté generace dohromady?
Kapitoly článků
Tato kapitola je velmi důležitá, jelikož testuji výkon SSD ve formě zápisu hromady dat. Konkrétně se jedná o Steam s několika hrami. Připraveno mám několik adresářů různých velikostí, abych mohl testovat různé kapacity. ChoEazyCopy je v podstatě GUI nadstavba pro program Robocopy. Testuji tak, že dovolím použít maximálně šestnáct CPU vláken, Robocopy tak kopíruje hromadu souborů najednou a slušně všechny disky potrápí. Abych měl co nejnižší úzké hrdlo, data poskytuje Gigabyte AORUS Gen4 7000s SSD 2TB. Samotné Gigabyte AORUS Gen4 7000s SSD 2TB pak testuji oproti Gigabyte AORUS NVMe Ge4 SSD 500GB a proto je otestováno jen s 205 a 447GB daty.
V těchto testech se tak ukáže, jak rychle zvládají SSD zápis většího množství dat po delší dobu, mnohé NVMe disky se totiž extrémně zpomalí. Výsledky udávám ve formě průměrné rychlosti, kterou mi vyplivne Robocopy a důležitá je i doba kopírování, zde mohou být dost značné rozdíly.
Sabrent Rocket Q4 2TB poskytuje skvělý výkon, pokud zapisujeme malé množství dat, výkon je velmi, velmi dobrý.
Pro 480/500/512 GB SSD mám připraveno 447GB testovacích dat, přičemž Sabrent Rocket Q4 2TB v tomto testu nabízí opět skvělý výkon a je na druhém místě.
Pro 1TB SSD mám připraveno 750GB testovacích dat, opět Steam adresář s hromádkou her. Sabrent Rocket Q4 2TB zde značně zpomaluje, zcela dojde SLC cache a DRAM cache to nezachrání, přičemž zpomalení je na úrovni slušného TLC SATA SSD(tedy alespoň teoreticky, nestetoval jsem tento typ zátěže na nějakém samotném SATA SSD).
Pro SSD s kapacitou přes 1TB mám připraveno 1213 GB testovacích dat, je hezké, že čtyři SATA Samsungy drží krok s jedním NVMe Samsungem. Sabrent Rocket Q4 2TB je opět nejpomalejší, QLC NAND je jednoduše pomalá, ale pořád máme lepší výkon, než s plotnovým diskem.