Recyklací Galaxy Note 7 zachrání Samsung 157 tun materiálů, bude to ale stačit?
Jeho zájem o recyklaci produktů řady Note 7 je pochopitelně řízen financemi, takže primární a hlavní zájem je zde o vzácné kovy. Některé klíčové komponenty budou znovu použity jinde. Hovoří se o OLED panelech, paměťových čipech či kamerkových modulcích.
Na recyklaci si Samsung netroufá sám, bude ve věci spolupracovat s řadou jihokorejských i zahraničních společností. Cílem je extrakce prvků jako zlato, stříbro, nikl, kobalt či měď, a to v celkovém objemu 157 tun.
Modelů Galaxy Note 7 se prodalo zhruba 3 milióny kusů. Více než 200 tisíc jich bylo použito při testování problémů s akumulátory, zhruba 400 tisíc je nyní znovu v prodeji v Jižní Koreji s menším bezproblémovým akumulátorem, další stovky pak v jiných regionech. Zbytek projde recyklací.
Recyklace je jistě dobrou zprávou, nicméně vzato technokraticky je to jen menší zlo. Telefony byly vyrobeny, tj. se na ně spotřebovala hromada energie (která se nějak musí vyrobit) a z výroby vzešla spousta nepěkných chemikálií, které nejsou přírodě vlastní. Ani recyklace není čistý proces šetrný k přírodě, sama spotřebovává energie a produkuje nebezpečný odpad. Ale celkově bude bilance tohoto postupu spíše kladná.
Snad se i jiní výrobci poučí a tento průšvih se pokud možno již nikdy nebude opakovat.