Red Hat Enterprise Linux 5
Společnost Red Hat pouští u příležitosti výstavy CeBIT do světa novou pátou verzi svého Enterprise Linuxu. Ta pak v klasickém duchu zachování co nejvyšší API/ABI kompatibility přináší „starý dobrý“ kernel 2.6.18 obohacený jen o nějaké záplaty a prvky backportované z vyšších verzí, které však nemají na kompatibilitu vliv. V RHEL5 dále nechybí jako hlavní novinka virtualizační nástroj Xen, samozřejmostí je přítomnost technologie SELinux a podpora IPv6, ale došlo také na stále oblíbenější 3D akcelerovaný desktop Compiz. Webový HTTP server Apache je k dispozici ve verzi 2.3 podporující LDAP, velikost souborového systému Ext3 povýšila z 8 na 16 TB, systém také plně podporuje čtyřjádrové procesory jako třeba Intel Xeon 5300 (například kolegové z britského LinuxFormat testovali RHEL5 na systému se dvěma čtyřjádrovými Xeony 5340, žádný problém).
Standardním desktopem je i nadále GNOME (zde ve verzi 2.16), přítomno je pak i KDE 3.5.4, z dalších aplikací jmenujme například Evolution 2.8.0, Firefox i Thunderbird 1.5.0.10, GCC 4.1.1, MySQL 5.0.22, PHP 5.1.6, Perl 5.8.8, Python 2.4.3, OpenOffice.org 2.0.4, s ohledem na Compiz nepřekvapí X.org verze 7.1.
Společnost také současně ohlašuje dostupnost tzv. Advanced Platform verze, která je určena pro „mission-critical“ nasazení, tedy klíčové servery, u nichž je třeba zaručit absolutní bezchybnost chodu, k distribuci se dále pojí řada dalších firemních řešení, vše taktéž samozřejmě placené. Pro ty, kterým se za Red Hat Enterprise Linux nechce platit, však máme dobrou zprávu. Zhruba do dvou týdnů se očekává tradiční uvedení odpovídající distribuce CentOS 5, která je sestavována ze stejných zdrojových kódů jako RHEL5, k dispozici je však vždy zcela zdarma.