Rekapitulace: nejen digitální foto a video v roce 2015
Kapitoly článků
Zahájit opět můžeme tím, že všeho bude více. Jistě navýší megapixely, alespoň u některých tříd přístrojů. Letošek opouštíme tak, že mezi smartphony dochází k uvedení prvního 23Mpix (1/2,3" snímač), což je dílo Sony. Hovoří se o tom, že koncept PureView, tedy zejména ještě symbianová Nokia 808 a následná windowsí Nokia Lumia 1020 dostanou generačně novějšího nástupce. Z mého hlediska, když vidím různá srovnání 808 a 1020, pokud nástupce předvede podobný skok, může to být pro mnohé i ta must-have vlastnost, která k Microsoftímu (foto)smartphonu přitáhne uživatele dosud dominující platformy Android či Applu. Ale uvidíme, stěžejní je případný nárůst kvality fotografií, rychlost odezev, ergonomie obsluhy, softwarová podpora a také kvalita 4k videa.
Mezi kompakty je šance, že onen snímač z Xperie Z5 Premium se převalí i do této části světa a dojde na prolomení 20Mpix hranice u kompaktů. Megapixel war je prostě nekonečná. Když se pak podíváme výše, tak 1" přístroje se vzácně začínají ustalovat na 20 megapixelech (po profi kompaktech Sony tento formát používají všechny vyšší PowerShoty G od Canonu a Nikon u systému 1 také na 20 Mpix přechází). Nějaký nárůst bych zde neočekával. Stejně tak ne u micro43, kde již první 20Mpix přístroj přišel a na bázi použitého snímače čekejme další fotoaparáty. Jistě nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že svět toužebně vyhlíží nástupce video modelu Panasonic GH4.
Model GH1, který éru zahájil, přišel v roce 2009, model GH2 pak v říjnu 2010, model GH3 v listopadu 2012 a konečně GH4 v prosinci 2014. Takže je šance, že zhruba za 1 rok ode dneška už bude buď přímo na trhu, nebo ohlášen jako chystaný model GH5. A jelikož GH4 nabízel 1080p video v 200Mbit/s H.264, resp. 4k video v 100 Mbit/s, dovolím si zaspekulovat: GH5 nabídne (8k by byl asi opravdu jen sen) 4k video s ještě vyšším datovým tokem (minimálně 200 Mbit/s, ale proč ne i 400 Mbit/s?), ale hlavně v podobě wide-gamut / HDR a věřím též i s ještě lépe vyladěným nastavením logaritmické gammy (možná přímo standard Hybrid Log-Gamma).
V APS-C lze předpokládat prolomení 30Mpix hranice, u full-frame kdo ví: Canon má své 50Mpix modely, Sony svých 42,4Mpix, otázkou je co ponese za snímač očekávaný Pentax a jestli se někam pohne Nikon - a to myslím megapixelově, chystaný ~20Mpix hispeed model Nikon D5 na tomto nic nemění.
Myslím, že hlavní viditelný pokrok pro běžného uživatele se bude letos odehrávat na poli podpory videa, kdy 4k video dostane více přístrojů (včetně smartphonů) a i s ohledem na zlevňování televizorů a monitorů se začneme zase o něco více bavit o tom, že FullHD je prostě méně. Zrovna u fotografie má i horší 4k televize v obýváku smysl, pokud fotky promítáte na ní, jelikož nic naplat, z FullHD zbývá pro 3:2 fotografii 1620×1080 pixelů ~ 1,75 Mpix, zatímco v UltraHD se bavíme o 3240×2160, tedy 7 Mpix.
Pro příští rok tedy čekejme více H.265 - a tedy i více x265, a to s ohledem na zlevnění licence od HEVC Advance. Čekejme větší barevné hloubky, Rec.2020, wide-gamut, HDR - no zkrátka vše co se vymyká standardnímu podání. Uvidíme jestli se budou více prosazovat koncepty „výpočetní fotografie“, protože snímače zase v roce 2016 o něco zrychlí a bude z nich možné odečítat více dat. Ale celkově nelze říci nic jiného, že to bude zase ta stará dobrá pozvolná evoluce.