Rekapitulace: nejen digitální foto a video v roce 2015
Kapitoly článků
Než se podíváme na letošní rok, tak mi dovolte připomenout dvě předchozí roční shrnutí:
- 12 zastavení s digitální fotografií a videem v roce 2013
- Fotografické vybavení v roce 2014 zahřálo u srdce
A teď už ke končícímu roku. Hned v lednu nás potěšila Mozilla, která vydala již verzi 3.0 svého zmenšovátka MozJPEG. Tohle může celkem nechat chladné ty z nás, kteří holdují více filmovému materiálu, neb jak hlásí britský Ilford (který byl letos odkoupen jiným subejktem), prodeje filmů rostou. „Analogová“ trend potvrzuje i Fujifilm, který poslední roky sleduje stále rostoucí zájem o instantní přístroje a materiály Instax. V tomto kontextu je také zajímavé, že „ve smrtelné křeči zmítající se“ Kodak odstřelil budovu, ve které před více než 100 lety začínal. I další „analogová“ legenda končí, a sice čínská Holga, poslední roky spojená spíše s fenoménem lomografie. Na druhou stranu uspěl projekt digitální Holgy na KickStarteru. A ještě jedna drobnost ke klasické emulzi: česká Foma uvedla na trh nový film Retropan 320 soft a novou vývojku Retro.
Tolik moje úlitba filmu, kterou mi doufám odpustíte. Pokračujeme již digitálně, a to březnovým uvedením veleúspěšného ultrazoomu Nikon P900. Šílený rozsah v přepočtu 24 až 2000 mm zjevně trefil do černého, fotoaparát byl dlouhou dobu nedostatkovým zbožím, jelikož Nikon nestíhal uspokojit velký zájem o něj. To o dva měsíce později uvedenou bezzrcadlovku Nikon 1 J5 čekalo již přijetí vlažnější, ať již s ohledem na cenu, nebo fakt, že kvůli starší elektronice (novější Nikon zatím neuvedl) nabízí 4k video pouze v 15 fps. Takže všichni toužebně čekají na „Nikon 1 V4“ .
Začátkem června představila dánská Phase One (která o pět měsíců později koupila svého japonského partnera Mamiyu) systém XF a digitální záda IQ3. Letní zprávy patřily ale hlavně Canonu, který postupně představil kameru se snímačem s obrovskými pixely zvládající ISO 4 000 000, následně ohlásil, že 120Mpix full-frame přijde v roce 2018, stejně jako 8k kamery a že další metou poté je 250Mpix full-frame, nyní testovaný na ASP-H snímači. Možná nejúchvatnější full-frame přístroj ale letos uvedla Sony, 42,4Mpix bezzrcadlovka A7R II je vynikající stroj s dobře implementovaným 4k videem. Stejný snímač používá full-frame kompakt RX1R II s 35mm f/2.0 sklem od Zeisse a technologickou novinkou, variabilním lowpass filtrem.
Leica se na podzim zmohla na velkou bezzrcadlovku SL 601 s velkými těžkými objektivy, ale třeba také ISO 50. Pentax se v této oblasti nezmohl na nic, ale na počáteční měsíce příštího roku až snad fakt vopravdu hergot chystá uvedení full-frame zrcadlovky :-).
Pro mnohé překvapením byl odprodej snímačové divize Toshiby firmě Sony, vzláště když víme, že Toshiba uměla snímače hodně dobře, minimálně právě na úrovni Sony, která je světovou špičkou. Ale Toshiba tím řeší důsledky účetního skandálu. Kdo naopak zásadní finanční problémy nemá, je jihokorejský gigant Samsung, který představil snímač typu BRITECELL. Samsung totiž tam, kde se mu nedaří, nemá problém řešit věci radikálně, jak to nyní vypadá s jeho bezzrcadlovkami v Evropě. Svojí cestou si jde i Sigma, která produkuje poslední dobou opravdu vynikající objektivy a ani tak nemá problém udržovat si technologickou výjimečnost na nevýdělečných kompaktech se sníamči Foveon. Nyní Sigma přímo odmítla odkoupení Canonem a jde si dál pod vedením zakladatelova otce. Svou cestou si jde i Panasonic, který nyní s ohledem na začínající příchod 8k videa obnovil vývoj vlastních snímačů a ostatně se také blýskl první 20Mpix bezzrcadlovkou systému micro43.
Obecně se ale výrobci fotoaparátů perou o stále menší trh, z nějž stále více a více ukusují smartphony. A to je asi to nejdůležitější letošní sdělení, které nás posouvá k výhledu na rok příští.