Rembrandt pro desktop dorazí v zimě, mobilní 16jádrový Zen 4 rovněž
Desktopový Rembrandt
APU Rembrandt, které je aktuálně dostupné jako mobilní Ryzen 6000, bude existovat i v desktopové verzi pro socket AM5 (využívá DDR5) paměti. Protože jsou tyto paměti dražší než se plánovalo, neboť výrobci nestačí dodávat čipy pro regulaci napětí, nechvátá AMD s uvedením desktopové verze. Jak již v minulosti avizovala, mainstreamové řešení nemá smysl vydávat, pokud jsou ceny pamětí na high-endové úrovni.
Podle zdrojů RedGamingTech už AMD stanovila přibližné období, kdy bude Rembrandt pro AM5 vydán. Vypadá to na čtvrtý kvartál letošního roku až začátek roku 2023. AMD tedy může cílit buďto na předvánoční sezónu, nebo na CES 2023 (začátek ledna 2023). Velmi zajímavě působí zprávy o integrovaném GPU (RDNA 2), které prý skýtá velmi zajímavý potenciál pro přetaktování.
Mobilní Raphael
Krom desktopové verze APU Rembrandt se chystá i mobilní verze procesorů Raphael. Tedy klasického („desktopového“) Zen 4. Desktopová verze prozatím vypadá na druhou polovinu třetího kvartálu (konec léta - nutno podotknout, že různé zdroj naznačují jak dřívější tak pozdější data), přičemž mobilní verze přijde později. Její vznik umožňuje přítomnost integrovaného GPU, konkrétně to vypadá na 256 stream-procesorů architektury RDNA 2. To v kombinaci s nějakými multimediálními obvody pro video umožní splnit dvě zásadní podmínky nutné pro notebooky.
Za prvé integrované GPU umožňuje procesoru svébytně fungovat (bez nutné přítomnosti samostatné grafiky). Za druhé (a to je asi podstatnější důvod) umožňuje integrované GPU vypnutí samostatného grafického čipu a tím snížení energetických nároků v desktopu, při přehrávání videa ap., což je docela podstatné pro maximální výdrž baterie, na které si AMD docela zakládá.
V přípravě je (mimo jiné) Ryzen 7900HX s 12 jádry a 24 vlákny a dále Ryzen 7980HX s 16 jádry a 32 vlákny. Taktovací frekvence by neměly být nijak extrémně nižší než u desktopových modelů. To ale není překvapivé, neboť už ECO mode 105W Ryzenů snižující TDP na 65W neznamená nijak extrémní pokles výkonu. Zatím nevíme, jestli Ryzeny 7000HX budou definovány jako 45W+, 55W+ nebo 65W+, ale to už není podstatný rozdíl a notebooky dimenzované na procesory tohoto výkonu stejně mívají TDP limity procesorů zvýšené nad základní hodnotu (s čímž se počítá, proto bývá TDP výkonných mobilních procesorů doplněno oním pluskem).