Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Retro: Odpověď Compaqu na iMac

Znám velmi dobře, používali jsme kdysi, když jsem ještě dělal v bance (před CDR). Sluší se připomenout, že disketovka byla LS-120 ;-) (proto taky šla snadno vyměnit za CD-ROMku - obě jsou PATA).
Přezdívali jsme tomu varná konvice.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Pěkně se to čte :-) a toho času kolem stráveného "hraním" = malá závist.
Nicméně poslední odstavce jsou hluší filozofickou myšlenkou jak hodně se změnili naše potřeby, nároky, výkon hw apod. ve vztahu k produktivitě? To nemá přímou úměru...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Tento počítač znám velmi dobře. Známý jej donesl na opravu. Nešel zapnout. Byl vadný zdroj. A protože jsem nový nesehnal, byl jsem donucen jej opravit. Jeden přerušený odpor, přes který startuje pomocný zdroj. Jinak, co se týče OS Windows, tak mám za to, že poslední smysluplný produkt byly Windows 2000. Co se jednoduchosti ovládání i ergonomie týká. Od té doby MS nic, co by stálo za pozornost, nedodal. Stávající Windows je nabubřelý moloch, nepoužitelný na čemkoliv, co má méně než 4 jádra a 4GB RAM.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

NT a W 2000 jsem měl také, ale už přeci jen zaostávaly :-(

Pro mě je nejlepší na jednou starším PC stále XP - to kvůli staršímu HW (zejména profi zvukovky 2x16 kanálů s externími rychlími DSP procesory bez histereze!) , který (HW) novší Win ignorují :-(

A na dalším novším stroji mám W7 Enterprice 64bit - ty zase pro HW podporu 4K a H.264 a 5 a rychlý start a vypnutí a ve vzhledu W98 +, bohužel od 3. strany..., s tlačítkem: "O úrvěň výš", což není to samé jako: "Zpět"!... Ty mi dodnes vyhovují. :-)

Jen škoda nepokračování podpory Firefox a jeho nepodporování Googlem, či spíše záměrné blokování... - jako součást konkurenčního boje :-(...

Dlaždice mi na desktop nesmí!!! :-(

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

„Stávající Windows je nabubřelý moloch, nepoužitelný na čemkoliv, co má méně než 4 jádra a 4GB RAM.“

To je docela legrační výrok.
Win 2k měly v té době dost krvavé požadavky.
Tehdy bylo normální, že minimální konfigurace (u Win 2k Pentium a 32 MB RAM) znamená asi tolik, že na tom projde instalace, a skutečné minimum je doporučená konfigurace (Pentium II a 128 MB RAM).
Hlavně těch 128 MB RAM byla u Win 2k hranice funkčnosti.

Přitom o pouhý rok starší Win 98 SE na Pentiu s 32 MB RAM v pohodě běžely, takže nároky stouply o generaci CPU a na čtyřnásobek RAM.

Ve srovnání s tím, zní dost neuvěřitelně, že nároky Win 10 se dramaticky neliší od 12 let starých (!) Win Vista.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Dovolím si poznamenat, že Windows 98 a Windows 2000 nejsou ve vztahu předchůdce a nástupce a ani to nebyl stejný segment trhu. Dvoutisícovky jsou pokračováním NT4, které provozovat na 32MB RAM bylo utrpení už době v jejich uvedení.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Je to tak, obecně...
W95 jsem zažil na 386-DX40 s 4MB v 4 32p SIMM modulech (víc tam natlačit nešlo, do teď ani nevím, jestli někdo vyráběl větší moduly než 1MB/kus). Ano, nabootovalo, dalo se pod tím i něco spustit, ale bylo to megalíné.

Mám tu 486SX33, ntb twinhead. Standardně tam byly myslím W3.11, já tam hodil "betu" W95, tedy chicago. Myslím že to má 4MB paměti a upgradnout to nelze, protože proprietární konektor. Běhá to svižně, zabíjí to myslím pomalu umírající disk od fujitsu.

Provozoval jsem P133 s W95 a 16MB RAM, to bylo docela v pohodě, dokonce jsem s tím kolem roku 2004/2005 lezl na internet a ještě to šlo. Stejně jako jsem na to zkoušel dostat čistě experimětálně W2k, ale buď se mi to nepovedlo, nebo to trvalo tak žalostně dlouho, že jsem se na to vyprdnul. Tady si nejsem jistej jestli jsem měl problém s pamětí, nebo jsem to upgradnul na 32MB ale stejně to nechtělo chodit... kolegovi to šlo, ale ten měl modernější desku, která požírala bez problémů i SDRAMy, já měl pouze 72p SIMMy.

No a pak už to s upgradem na Mendocino 400 bylo o něčem jiném a těch 64MB bylo pro W98 "luxus", následně Tuleň 1200 a 512MB s WinME a až mnohem později WinXP (paradoxně jsem měl s W98 větší problémy se stabilitou, než s WinME, ačkoli většina tvrdí opak).

Samozřejmě tehdy měl MS dvě paralelní větve, začalo to s W3.11 a NT3.1 (a ty se ještě dělily na server a WS), jedno bylo určeno pro "domácí" použití, druhé spíš pro podniky a servery, pro to nejvyšší nasazení (pamatuju si NT4.0 ještě po roce 2008 v bankomatu), následně přišly nějak NT3.5 a 3.51 (stále ještě GUI alá W3.11), následně NT4.0 a W95. Pak dlouho nic, až s miléniem "přispěchali" s W2k, které pasovalo mezi období W98 a WinME (ostatně WinME podědilo grafiku z W2k, která se mi tehdy mnohem více líbila, než W98 a přílišná barevnost WinXP). Mezí tím vším samozřejmě hromada bataverzí a kde čeho, paradoxně některé bety se mi líbily víc jak ostré verze, nemluvě o těch nárocích (longhorn je dle mého asi jedinná vyjímka, ten systém byl snad ještě víc náročný než finální jehovista).

a taková vsuvka...
na 486DX33 mi Doom s 512kB tridentem neběhal svižně, paradoxně mi doom šlapal lépe na přetočeném SX25@33, ta DX33 šla přetočit na 40, ale přišlo mi to horší z nějakého důvodu. Rychlejší 486 jsem neměl, na pentiu už nebylo o čem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mám v krátkých SIMMech 16 MB ve čtyřech modulech, takže ano - dělal. V počítači jsem to ale reálně nikdy neviděl, takhle velké moduly dával Creative do AWE karet, z nichž jsem si to právě nasyslil.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

My jsme to ve 486/100 měli. Byl s tím problém. Ty moduly byly oboustranné a dost tlusté, takže 4 za sebou se do slotů sotva vešly.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Už koukám i do wiki, nicméně reálně jsem se nikdy s větším než 1MB modulem nesetkal. 72p SIMMy max ve 32MB modulech. A ještě větší záhadou mi je kompatibilita desek nesoucí jak SIMMy tak SDRAM slot, protože mi v tom snad nikdy žádná SDRAM nechodila (a to jak ty malé a pomalé, tak i rychlejší).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

30pin 4MB mám 4 a fungují. na aukru jsou i 16MB 30pin (dávají se do zvukovek). 32MB 72pin jsou naprosto běžné. Simm+Sdram jsem provozoval ve dvou deskách 1. s intel chipstem a k5 133 2. zida tomato s cyryxem 300. Taky mám dualní P1@133Mhz s 256MB ram a w2000 normálně funguji.. přehrávání videa se krásně rozloží mezi 2 cpu s MPC :) Ještě mám dvoutualatina s 3GB RAM a na tom funguje i crysis :o)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To přehrávání videa v duální S7 a crysis na dual tuleni zní zajímavě. Dualtuleň řešení mám, jmenuje se Proliant DL360 G1, ještě tak před 8 lety frčel, po 3 letech jsem se rozhodl tohle hlučné a již nedostačující řešení opustit, tak se na něj pouze práší.
K tomu pentiu, tam se mi podařilo tehdy plynule přehrát pouze jedinný CD RIP filmu, žalostné rozlišení i bitrate, ale sežralo to ten film, což byl úspěch. Nastavení, kontejner a kodek si už nepamatuju, "GPU" to rozhodně neakcelerovalo (tehdy tam bylo asi nějaké S3 Trio, konkrétní model neřeknu, valí se mi jich tu tuna a já jsem jich tehdy i pár obětoval - vyřezal jsem z nich paměti a upgradnul Virge na 4MB). A IBM S5 dual mobo jsem vyhodil, po... mi ho myši, takže to zoxidovalo a navíc, stejně bylo podle mne defektní.

Čistou náhodou, cache modul pro S7 CPU, nějaká zkušenost? Je to pouze intel only, nebo to pofrčí i s jinými CPU? Rozdíl ve výkonu platformy? Kdysi jsem to měl, ale rozdíl jsem nezaznamenal (WinChip 200) a navíc jsem byl ještě docela nezkušený, takže jsem neměl představu o vlivu cache a tudíž jsem to ani netestoval syntetikou.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

I některé S3 už částečně akcelerovaly. Začalo to přepočty YUV-RGB a scalerem. Trio to asi ještě neumělo, ale S3 Virge už ano. Vím, že jsem si na tom tehdy pouštěl VideoCD (mpeg1, PAL/2) a ten rozdíl v kvalitě obrazu byl značný. DivX video jsem přehrával na P233, ale s AGP kartou, ale jen nějaká malá rozlišení. Pořádně to chodilo až s prvním PII Celeronem. Do Win98 jsem tehdy musel dostrkat ovladač na SB z Win2k (wdm driver), protože jinak to filmy se vzorkovačkou 48kHz přehrávalo strašně mizerně - W9X (VxD) driver neuměl převzorkovávat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mpeg videu pomáhala už 64v+ byly na to uvladače a přehravač na disketě. tušim že první pořádný film byl 5 element na 2 CD ale to už sem měl nejspíš Cyrixe :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jako s Virge bych tomu i věřil, u tria právě nevím. Mám tu totiž origo CD k virge, kde to trochu propagujou (to video) a taky tam jsou demoverze her Terminal Velocity a ještě něčeho. Ofiko výrobce je PCpartner a mělo to i hezkou utilitu k nastavení téhle grafiky. Byla to má první vlastní grafika, co zvládla 3D Akceleraci, takže jsem si s blaženým ksichtem pustil kostku v DXdiag a následně 3DMark99.

Dokonce si pamatuju jedno "exotické" trio, které mělo ještě vedle 15pin D-subu i jack, k čemu konkrétně byl, to už nevím. Pak se mi tu otočilo něco od Tsengu, ta karta mi přišla podstatně rychlejší (chasm the rift) než tria, ačkoli vypadala velmi podobně (1MB VRAM, stejně velký čip, design karty).

A poslední taková "perlička", mám tu TV Tuner Movie Machine II, nese to vesměs obvody od philipsu a jsou v něm obě dekodovací/enkodovací karty - MJPEG a MPEG, do 16b ISA slotu. Jinak jsem štěstí na GK s dekodery neměl (vím že se k mnoha starším kartám dal přimlasknout na pinheader dekoder a pak to akcelerovalo video, logicky).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pamatuji se, že k tomu Triu byl Xing mpeg player a chodilo to ještě pod Win 3.11. Takže nějaké urychlení to mělo, ale scaler nikoliv, zvětšený obraz byl hnusně zubatý. To ty vyšší verze už uměly scalovat líp.
Movie machine i Movie Machine II jsem používal taky, grabnul jsem přes ní pár VHS do mpeg1. MM byly fakticky 2 karty a rozlišení nahrávky max PAL/2, MM2 na sobě nesla 2 moduly a uměla plný PAL, ale ISA nezvládala velký datový tok. Bohužel šly před 10 rokama do popelnice, dneska by to byla vzácnost.... Pak následovala Truevision Targa 2000, ta už byla PCI, ale po nějaké dobře chcípla přehřátím.
Jiné dekodéry jsem taky neměl, ale měl jsem speciální kartu s profi TV výstupem. Ta se připojovala třeba k tomu Triu přes konektor (asi 20 pinů někde na kartě), přes který četla jednotlivé pixely. Ale byla jen 256 barevná a informaci o paletě dostávala ze sběrnice - u PCI karet jako Trio tak tuhle vlastnost musel podporovat BIOS, u ISA grafik to chodilo automaticky. PAL se dělal tak, že rozlišení bylo 800*600 a karta z toho vyčítala 768*576 bodů. Dala se nastavit jedna barva z palety jako klíčovací. Přes tu pak procházelo vstupní video nebo se dal použít klíčovací výstup pro řízení režie.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hned jak jsem viděl jméno Xing, okamžitě mi to naskočilo a ano, bylo to tam (resp. to tam je, to CD se mi shodou okolností válí vedle v místnosti na vrchu kupičky). MM2 mám stále někde uschované v dobrém stavu, koupil jsem to kdysi dávno v holicích za nula nula nic, dnes už by se tam něco takového těžko hledalo (už několik let zpět to bylo dost slabé a hlavně nechutně drahé, pokud se něco objevilo).

Ještě jsem si vzpoměl i na nějakou GK, která měla přímo dekoder/enkoder součástí, nebylo to jako modul, ale co to bylo, to už fakt nevím, akorát si pamatuju, že to opět bylo nějaké trio obalené hromadou obvodů. A nejlepší tuner co jsem kdy měl (analog) hauppauge PRV-500, teď už je to kromě té hromady analog vstupů a HW enkoderů k ničemu, před více jak 10 lety v kombinaci s kabelovkou televizní pecka. Snad se v rozumném čase podaří dodělat barák, mít rozumné bydlení a prostory na hraní, abych pak tyhle muzeální radosti mohl pustit do světa těm, co to nezažili :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Takhle starou GK s dekodérem neznám. Mně se vybaví až Ati Allinwonder případně verze Matrox G400 s TV vstupem/výstupem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A byl to opravdu slot pro SDRAM? Byl v tom tehdy docela chaos, 64MB SDRAM modul, který mi chodil na nějakém VIA čipsetu pro PI a K6-2 se mi pak na BX čipsetu pro PII detekoval s poloviční kapacitou, ale žil.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tohle už zodpovědět nedokáži, je to víc jak 10 let, nicméně mám dojem, že v manuálu k desce bylo uvedeno SDRAM. O existenci EDO do "SDRAM slotu" taktéž vím, ale to jsem zjistil až později, byť jsem se s takovou exotikou nesetkal (teprve nedávno jsem objevil Slot1 mobo s 72p SIMM sloty, pouze tímto, tuhle platformu jsem měl za to, že už využívala pouze SDRAM a ejhle).

K6-2 v BX? Něco o čem nevím, že by existovalo mobo s chipsetem pro Slot1/S370 a napasovali to k S7?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vida, co udělá jedna zapomenutá čárka. Ne, K6-2 byla stejně jako to Pentium 1 ve VIA čipsetu. Jen ten SDRAM modul se pak po přesazení z této desky do nové pro PII s BX čipsetem choval divně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Právě jsem se lekl, že by byl nějakej rovnák na ohejbák. Já taky zažil zvláštní SDRAM moduly, je možné že jsem si chvilku i hrál s tím "speciálním" SDRAM modulem, ale je to takových let, že už nevím.

No, snad si najdu pak čas na hraní s tímhle "retrem" a udělám nějaké ty videa, ať nevzdělám jen sebe, ale i další. Nějak zásoba hraček na hraní by už teď měla být :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Naprostý větší nezájem, byl dán tím, že v té době, často i korporát stavěl vlastní PC kdy za stejnou cenu byl třeba o polovinu větší výkon a nebylo to vázané na CompaQ. Do běžných domácností to pak přišlo, až když došlo k výprodejům v zapadních zemích a k nám to dorazilo jako repasované kousky.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

v praci sme mali s Celeronom a 128MB ram a windows 2000.
co som bol vtedy dost prekvapeny bola hlucnost. na tu dobu to bolo tiche pc

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ten limit chipsetu na 512 MB RAM minimalne s W98 nebol vobec na skodu. Raz som do stroja s W98 nakopal 3 kusy 256MB pamati a ten system sa pomerne rychlo rozpadol do takeho stavu, ze nedokazal renderovat ani TTF fonty. Myslim, ze to bola znama chyba v memory manageri, ktory pri prekroceni 512MB RAM zazmatkoval a vobec nefungoval. Druha vec je, ze tomu systemu to vlastne ani nebolo treba.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ten limit byl Intelovská prasárna té doby, kdy se snažil lidem natlačit čipset i820 s předraženými RDRAM.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ono to hlavně nebylo ani potřeba, sám jsem měl tuleně 1,2GHz s 512MB a bohatě mi to stačilo (myslím že jsem na tom frčel tak do roku 2008, byl to takovej můj první robustnější stroj, byl to slepenec starého rodinného stroje s bazarem). Střípky toho HW stále mám.

Na "bambus" jsem zvědavej, protože se mi podařilo "uloupit" dost pamětí a jedna taková deska se mi tu válí, včetně CPU a paměti (byť malé, proto jsem byl rád za ten objev). Jsem zvědavej co z toho vytřískám a co to všechno sežere :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nebylo to potřeba doma/v kanclu. Ale byl to limit pro výkonnější stroje, kde bylo nutné použít i820 nebo i840 čipset s RDRAM. Já jednu serverovou desku s Rambusem už pro 2xP4 mám a žádný výkonostní zázrak to nebyl. Další stroj už měl DDR.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokud se w98 s 756MB ram nastavila disková cache na 256MB tak všecno fugovalo naprosto v klidu...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ono největší brzda tehdejších počítačů byly především disky. Neřeším takové ty hodně očesané stroje, kde bylo i žalostně málo paměti, takže to swapovalo už jen při pohledu na start nabídku.

Sám tu mám takovej "retro" stroj, který budu aktivně používat (znovu), protože Audigy 2 ZS v PCMCIA. Je to lifebook B s PIII800 (tuleň) a 256MB RAM, používal jsem ho už jako notně zastaralý ještě v době, kdy jsem byl na střední, takže 2009? Nahozené tam byly WXP v classic motivu. Internetoval jsem na tom celkem obstojně, navíc to bylo lehké, vydrželo to dlouho na baterii, Wi-Fi bylo zprostředkováno kartou v PCMCIA a starší hříčky ten 8MB Rage jakž takž zvládal (dokonce jsem tam "hrál" ragnarok, framerate fakt bídnej, ale na zahánění nudy během nudných výkladů, které mi dali něco jen místy to podstatně zpříjemnilo). A web... pohodlně jsem četl tehdejší CDR, ale i další stránky a situace s příliš dlouhou odezvou moc často nenastávaly.

Teď už je ve stroji SSD disk od intelu, konkrétně SLC mSata kartička v redukci z číny, zbytek zůstal identický. Stroj to "nakoplo" nehorázně, byť je to SSD dost limitované PATA33 rozhraním. Ještě tak před třemi roky jsem se k tomu ze zvědavosti připojil k lokálnímu TS3 serveru, ale CPU to nechutně zatěžovalo, tak zůstalo jen o pokusu, jestli tam něco moderního lze provozovat. Starej FF3 a moderní web... to fakt ne, nebo pokus zobrazení něčeho ve starém IE, které je ve WinXP by default.

Jinak stroj bez problému přehrává FLAC/MP3, nějaké starší MPEG2/MPEG4?, pokud je bitrate rozumný a rozlišení je podobné nativu (XGA). Jakmile to přeleze víc nativ, nebo je použit moderní kodek, CPU to neupočítá. No a právě k tomu ten stroj roky sloužil, než mi umřela právě ta audigy do PCMCIA (už mám dvě úplně nové). Mám tam vymazlené EAX profily a ten stroj byl takovým přehrávačem s konfigurovatelným DSP a sloužil tak několik let. Navíc je to úsporný HW, bytelná a tenká konstrukce, nic lepšího asi vymyslet nelze.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

MacOS 8 a 9 byl proti win95 a 98 zaostalý? Jako vážně?

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Technicky ano:

- Kooperativní multitasking. Systém sice běžel nad plně preemptivním nanokernelem, nicméně nad ním běžel jako jediný task a všechny Mac OS aplikace multitaskovaly jen kooperativně, tj. když se rozhodly nevrátit řízení systému, tak ten končil a bylo třeba restartovat. Třeba takový Internet Explorer for Mac se dal do takové situace dostat a nedalo to ani až tak moc práce. Celkově systém fungoval stabilněji když se na něm dělala jedna věc, Apple v té době ve svých guidelines i uváděl, že Mac OS je navržen tak, aby uživateli pomáhal soustředit se plně na jednu věc, to ale byl marketingový pokus udělat z nedostatku přednost.

- Ochrana paměti - Vzhledem k tomu, že ještě Mac OS 8.1 běžel i na 680x0 železe a následně ještě v několika malých verzích byl v systému 68k kód, který se na PowerPC jen JIToval, neexistovala u něj funkční ochrana paměti. Zbloudilá aplikace si tak mohla dovolit zapisovat kam chtěla a končilo to dialogem s bombou a tlačítkem restart.

- Dynamická alokace paměti - Tak základní věc, jako že si aplikace řekne systému o paměť, dostane ji a když ji už nepotřebuje, tak ji zase vrátí v Mac OS neexistuje. Aplikace má ve svých vlastnostech řečeno, kolik paměti jí při spuštění systém vyhradí - buď to stačí, nebo je třeba aplikaci ukončit, velikost paměti přenastavit a zase spustit, máte-li otevřeno hodně třeba obrázků v grafickém editoru, není větší radosti muset kvůli načtení dalšího vše zavřít a program editor znovu.

Tyhle tři z pohledu moderního OS naprosto základní věci Windows 9x mají a MacOS je po celou dobu své existence nezískal. Proto také Jobs po svém návratu do Apple měl na pracovním stole notebook od Toshiby a na něm OpenSTEP a ne Mac a to až do vydání první verze OS X, odmítal s takovým systémem pracovat. Mám Mac OS rád, používám ho od verze 7 výš, prakticky furt mám na stole nějaký Mac s tímto systémem ale jeho přednosti jsou úplně někde jinde než v technické modernosti, tam fakt ne - smrtelně vážně.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Já si myslel, že ochranu paměti mají jen Win NT a (2000 atd) - nebo teda aspoň kompletní/prakticky vzato. Teď ale čtu a vypadá to, že ochrana je i v W95/98, ale jenom pro 32bit programy (sakra, to jsem teda dlouho žil v omylu), ale úplně nefunguje u 16bit programů/součástí a kvůli kompatibilitě s DOS aplikacema. Asi důvod, proč 2000 byly perfektně stabilní (pokud nehaproval HW/ovladače), ale u W98 to moc zaručit nešlo. Ale asi to na MacOS bylo ještě horší...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vážně. Osobně jsem tedy považoval W98 za hrozný krumpl, ale Mac Classic 8 a 9 nebyl o moc lepší a každý věděl, že je šíleně zastaralý, takže mu dokonce některé vlastnosti co už MS do W98 dostal chybí (a věděli to moc dobře i v Apple).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ja som si kúpil za 14€ HP T510 (https://www.parkytowers.me.uk/thin/hp/t510/) a urobil z neho offsite backup server - Debian, OpenVPN client, rsync.Pôvodne na tom bežal Win XP embedded. Skúšal som na tom aj W10 LTSB, so 4 GB RAM a SSD, ísť to išlo, ale CPU bolo na 100% aj v idle :))

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

docela dneska lituju, že jsem ho před pár lety vyhodil. Design je docela zajímavý i po letech, obzvlášť ta verze s kulatým ON/OFF tlačítkem a chromovým olemováním. Bylo by docela zajímavé do toho nacpat nějakou moderní ITX desku

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mě ta nostalgie starých strojů úplně opustila. Zjistil jsem, že i když dnes všichni na win nadáváme, řeším s PC stále méně problémů (win 7 byly z tohohle pohledu nejlepší). S dnes se to s win 10 trochu vrací, ale i tak lidem ty systémy nějak fungují. Už nechodím po známých a něco zprovoznňuji, nepřeinstalovávám win. Kromě výměny disků už win prakticky neinstaluji. Na doby těchto PC rád vzpomínám, ale už bych je zpět rozhodně nechtěl. Přemlouvání jehličkových tiskáren na LPT společně s účetnictvím, aby netiskly v grafickém režimu brr.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

... jeste, mi to tady doma lezi ... skoda ze to bezne neumelo Tulene

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Win2K byl dobrý, stabilní systém pro programátory a tedy i pro autora z jeho popisu použití. Osobně bych ale W2K vyměnil za XP v SP2, byl to systém na stejném HW svižnější než W2K a běžely na něm i starší programy pro klasické Win řady 9x, což na W2K byl docela problém (přece jenom to bylo stále drtivě jádro Win NT a nějaké větší kompatibility z domácích platforem Win nebyly v té době dořešeny). XP se daly v klidu používat už od 128MB RAM, 512MB byl na něj luxus.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.