Retro recenze: Nokia 5230 aneb Má stařičký Symbian co nabídnout v roce 2015?
Kapitoly článků
Po necelých dvou měsících, kdy mi Nokia 5230 slouží jako primární telefon, si dovolím vyslovit následující myšlenky...
Z hlediska telefonování a SMSkování použitelnosti nic nebrání. Můžeme filosofovat nad tím, jestli je lepší přijímat hovory patláním po displeji, nebo fyzickými tlačítky, Nokia 5230 má obojí. Stejně tak můžeme filosofovat nad SMS, které se zadávají sw klávesnicí na displeji (v tomto ohledu lze doporučit třeba Nokii C6, která má hw qwerty klávesnici) a česká diakritika se volí více stisky než na androidu či tupých telefonech, nemluvě o absenci napovídá slov z českého slovníku. To jsou ty drobnosti, které vás subjektivně mohou štvát, nebo vám budou zcela ukradené.
Z hlediska použití jako multimediálního přehrávače je potřeba se smířit s malým displejem a s velmi základní funkcionalitou hudebního přehrávače. Hlasitý poslech není špatný, takže pro večerní podcasty je Nokia 5230 dobře použitelná :-).
Fotoaparát je na dnešní poměry hodně základní, nečekejte ani zázraky ani něco, z čeho byste dělal víc jak 10×15cm fotografie (fotka výše je v plné kvalitě přímo z Nokie 5230). Chybí jakákoli složitější aplikace, editační možnosti jsou poměrně primitivní, chybí RAW, ale nejspíš vás nic z toho nebude trápit, pokud byste na Symbianovskou Nokii přecházeli z tupého telefonu. Androidisté a Applisté budou znechuceni.
Surfování po vlnách internetu by bylo otřesné nebýt jedné někdejší smlouvy Microsoftu s Operou, díky níž tyhle Symbiany (ať již S60, nebo S40 a S30 v tupých Nokiích) nemají mizerný Nokie Xpress browser, ale Operu Mini. Právě přítomnost Opery Mini dělá z Nokie 5230 telefon, který je s jistou dávkou tolerance použitlený i dnes.
Nečekejte ale zázraky, Opera Mini, která stránky předchroustává, díky čemuž je načítá daleko rychleji než kupříkladu Androidí telefony s 3G, má problémy s formátováním většiny webových stránek. A to včetně Drupalu, na kterém běží náš server DIIT, však se podívejte sami na srovnání našich homepage.
Navíc zde není takové to „poťukávací“ zoomování jako u Androidu a zapomenout kvůli absenci multi-touch můžete i na zoomování roztahováním dvou prstů. Kupříkladu u nás v diskusích nerozeznáte, jestli daný příspěvek je prvotní, nebo reakcí na jiný a chybí i tlačítka pro odpověď. Formátování stránky pak často na webech bývá takové, že hlavní tělo textu je někde uprostřed stránky pod různými roztahanými bočními panely a jinými prvky.
Opera Mini je tedy použitelná jen na velmi základní surfování se zaměřením na čtení textu. A chce to velký grif, abyste trefili malinké odkazy na resistivním displeji, protože zoom testu se nad jistou poměrně malou úroveň nekoná.
Dosti tristní je emailová aplikace, která sice jde spárovat s účtem, ale zdá se mi, že se chaoticky chová upozorňování na emaily na domovské obrazovce: někdy prudí i když emaily přečtete, jindy zase nezobrazuje i když máte ve stránce X nepřečtených. V zásadě je tahle funkcionalita tedy k ničemu, nemluvě o nepohodlnosti čtení či používání příloh. A promíchanosti emailů s SMS ve stejném submenu. Je to řekl bych neintuitivní.
Na hraní her je lépe rovnou zapomenout, neboť jste u této Nokie se S60 obětí osudu platformy Symbian. To aktuálně znamená, že obchod Nokia vlastně pustí Operu Mini a v ní její "obchod". Řada her se kupříkladu tváří jako free, ale po stažení zjistíte, že je to free-to-play a pořád vám nutí nějaké blbinky na dokoupení, nebo že je to dokonce vysloveně jen demo. Nemluvě o tom, že tyhle prohlížečové hry jsou nic moc.
Mapy jsou Nokiácké a celkem dobře použitelné. A-GPS slízává polohu s přesností řekněme v jednotkách metrů, což stačí, plánování trasy funguje také celkem přijatelně. Samozřejmě je otázkou, jak dlouho tato služba bude v provozu, kupříkladu na androidí seznamácké offline mapy pochopitelně na tomto telfonu zapomeňte. A nenačítá se použitelně ani web mapy.cz apod.
Pozitivně vnímám po dvou měsících hardwarová tlačítka pro ovládání hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Také posuvné tlačítko pro zamknutí/odemknutí telefonu se ovládá dobře.
Čitelnost displeje na přímém slunci je poměrně slušná, stejně tak hodnota minimálního jasu pro večerní čtení. Konstrukce je víceméně plastsová (s kovovým vnitřkem), ale díky tomu, že Nokia tehdy nebyl dementní výrobce honící se za co nejtenčím tělem, není se třeba s ohledem na velikost displeje čeho obávat. Pevnost konstrukce i po 4+ letech provozu mého konkrétního kusu je v pohodě.
A mimochodem, původní 4 roky starý akumulátor vydrží zhruba 4 dny, během kterých se realizuje pár hovorů, přiměřeně surfuje a jinak po většinu doby leží na příjmu.