Revoluce v modrých laserech
Vědci z Solid State Lighting and Display Center při kalifornské univerzitě v Santa Barbaře pod vedením Shuji Nakamury oznámili, že vyvinuli revoluční modrolaserovou diodu, podařilo se jim totiž demonstrovat funkční nepolární GaN modrofialový laser na vlnové délce 405 nm. Do této chvíle se pro Blu-ray i HD DVD (a jiná zařízení požadující lasery na této vlnové délce) používají tzv. polární (c-plane) GaN laserové diody, které mají ale problém v tom, že se silně hřejí.
Asi by to ale bylo dobré převést do srozumitelné řeči. K tomu nám pomůže obrázek. Na něm vidíte strukturu krystalu, který GaN dioda má. Atomy GaN se nachází na vrcholech šestiúhelníku a protože dusík (N) má celkově mnohem větší záporný náboj než Galium (Ga), vytváří se v této vrstvě poměrně silné elektrické pole, to je ona rovina „c“. Ovšem podíváme-li se na molekuly krystalu v rovině označené jako „a“ nebo „m“ (nepolárním), objevíme stejný počet atomů Ga a N a není tak generováno elektrické pole. Na obrázku vpravo je pak ještě vidět tzv. semipolární rovina.
No a co to vlastně znamená? Takto vyrobené lasery z výše uvedeného důvodu potřebují menší proud, méně hřejí a tedy i déle vydrží ale krystaly i rychleji rostou. Zatím se nedařilo takové nepolární diody vyrobit tak, aby byly průmyslově využitelné, neboť byly velmi hrubé. To se s tímto objevem mění a očekává se brzy průmyslové využití v širokém spektru zařízení včetně modrolaserových přehrávačů a vypalovaček.
A jen tak na okraj, on ten pan Nakamura není žádný nýmand, loni získal prestižní ocenění The Millenium Technology Prize a je vynálezcem bílé a modré LED.