Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Richard Stallman: Ubuntu vyměnilo svobodu za pohodlnost a špehování uživatelů

RMS Stallman 2013
Postavu hlavního představitele projektu GNU a Free Software Foundation jistě netřeba představovat. Jeho názor na změny, které poslední léta prodělává Ubuntu se stal předmětem nedávného rozhovoru kolegů z webu Muktware...

RMS zde v podstatě zopakoval své myšlenky a upřesnil, že současné praktiky v Ubuntu v podstatě vyměnily svobody uživatele za jeho pohodlnost a přidaly navíc třešničku v podobě prachsprostého špehování a nasazení škodlivého softwaru.

Samozřejmě naráží na skutečnost, že vyhledávané řetězce v Ubuntu jsou odesílány Canonicalu a následně též porovnávány se seznamem produktů prodávaných Amazonem, které jsou pak zařazeny do vyhledávání. Ač toto nastavení lze vypnout, není dle Richarda v pořádku a mělo by být odstraněno, resp. uživatelé by měli vytvořit tlak, který by donutil Canonical tuto politiku opustit, resp. změnit.

Bohužel ale, ač s myšlenkami RMS nelze než souhlasit (toto by mělo být povolováno pouze uživatelem a měl by být pokaždé upozorněn, že jsou jeho osobní data odesílána komusi dalšímu), realita současného světa je jiná. Problém s Ubuntu je za prvé v tom, že se Canonical musí snažit jej - a teď použijeme nehezké a překroucené slovo - „monetizovat“. Jednou z cest jsou marže z prodeje softwaru, jinou z cest jsou marže domluvené touto cestou s Amazonem.

Za druhé je třeba si uvědomit, že průměrný, i zkušený uživatel už beztak dávno prozrazuje daleko citlivější osobní data mnoha firmám. Ať již jde o Google (vyhledávané řetězce, obrázky, youtube videa, věci publikované na Picase, Plus či používání služby Maps), Facebook (tady asi netřeba nic vypichovat, stačí použít slovo „všechno“) + Instagram, Foursquare atd atd atd. Je jedno, jsou-li uživatelova data použita vyhodnocena či připravena k budoucímu vyhodnocení přímo v souvislosti s ním, nebo v rámci statistické analýzy velkého objemu takových dat, od toho, co dělá Ubuntu, se to neliší.

Jediný rozdíl je tak v tom, že zatímco na webových službách jde o věc, která není implicitní a ve výchozím stavu aktivovanou součástí života uživatele, v Ubuntu je zadrátována přímo v operačním systému (a u něj čte licenční ujednání opravdu jen málokdo, i poinstalační dialogy se obvykle potvrzují bez přečtení).

Uvidíme, co se vyklube ze zbytku rozhovoru - Muktware má ve zvyku delší rozhovory nejdřív rozkouskovat a až po nějaké době dát k dispozici kompletní dlouhé video. Já za sebe mohu snad jen opět zkonstatovat, že vývoj, který Ubuntu již nějakou dobu prodělává, se mi také nelíbí. Poslední verze Ubuntu, kterou jsem používal dlouhodobě, byla tuším 10.10, což je záležitost stará více než dva roky. V Ubuntu je dle mého stále těžší a těžší rychlostí mrknutí oka rozpoznat, jestli to, co mi GUI zobrazuje, se týká mých lokálních dat na desktopu, nebo věcí v cloudu, nebo nějakých 3rd party nabídek, jakými jsou ty od Amazonu. Vyhledávání chci mít přehledné a obsahující jen to, co si přeji já, ne aby se mi tam pletly věci od Amazonu, který v Česku za Kč neprodává. Ale jak je uvedeno výše: jde to samozřejmě vypnout.

Bude zajímavé sledovat, kam se Ubuntu posune s dalšími verzemi. Jeden z čelních představitelů Ubuntu, vývojář Canonicalu Jono Bacon, v souvislosti s dřívějšími komentáři označil RMS za dětinského. Později se za to pod tlakem veřejného mínění omluvil, ale možná i to něco naznačuje. RMS je v open-source světě něčím jako systémem včasného varování a buďme rádi, že tací lidé existují, ať již dětinští jsou, nebo ne.

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Richard Stallman: Ubuntu vyměnilo svobodu za pohodlnost a špehování uživatelů

Pondělí, 25 Únor 2013 - 12:13 | Richmond | 2.5GHz Mac Mini $599 / 16.123,- Tj. cca 12k za...
Sobota, 23 Únor 2013 - 08:16 | Martin Šulák | Je pravda, že Windows 7 Ultimate je v UK za 162...
Úterý, 19 Únor 2013 - 00:59 | Richmond | Já si myslím, že měl namysli ceny Win8 nabízené...
Úterý, 19 Únor 2013 - 00:32 | Damel | Můžete to prosím lehce rozvést? Proč je ten který...
Pondělí, 18 Únor 2013 - 23:55 | Richmond | Já proti Stallmanovi nic nemám, když by vypadal...
Pondělí, 18 Únor 2013 - 23:35 | BTJ | Ja snad dneska neusnu:o) Tohle bylo nalinkovane:o...
Pondělí, 18 Únor 2013 - 23:30 | BTJ | OMFG! OMFG! OMFG! OMFG! OMFG! OMFG! OMFG! OMFG!...
Pondělí, 18 Únor 2013 - 22:27 | r23 | Půlka věcí je v Evropě 2x dražší než v USA.......
Pondělí, 18 Únor 2013 - 22:22 | Richmond | Prej sekty :D BTW Stallmanův "Snack on the...
Pondělí, 18 Únor 2013 - 22:10 | Richmond | Nějaký odkaz byste neměl? Co jsem koukal na...

Zobrazit diskusi