RID a SID si piráty najdou!
Otázka, zda se dá vystopovat, kdo CD-R/RW (nebo DVD, to už máte jedno) vypálil, je stará jako technologie vypalování sama. Nedávala spát především těm, kteří svojí vypalovačku používali na věci ne zcela legální. Vím, že i takoví náš server čtou. Ono je totiž celkem jednoduché si představit, že každá palírna má někde uvnitř zaznamenané výrobní číslo, což spolu s označením značky a typu může naprosto jednoznačně tuto mechaniku identifikovat. Nutným předpokladem jsou dvě věci. Předně taková informace musí být v mechanice uložena a také, zda se na médium někam nahrává.
Do nedávna platilo, že sice některé měchaniky výrobní číslo mají (viz naše recenze - údaje z CDR Diagnostic), ale nikam se na médium nezapisuje. Je tu nicméně dohoda z roku 1995 mezi IFPI/RIAA/RIAJ a výrobci spotřební elektroniky o kompatibilitě CD-R a CD-Audio techniky. Už v ní je zakotveno opatření, které by umožňovalo zpětně vystopovat, kdo (co) informace (audio, video, ...) nahrál. Jeho část se pak stala součástí specifikace pro CD-rekordéry známá jako SCMS systém (Serial Copy Management System).
Je-li mi dobře známo, zatím žádný výrobce CD ani DVD rekordérů RID neimplementoval (RID = Recorder IDentification code). Tedy alespoň veřejně. Poprvé se s ním setkáváme až u Plextora PX-S88TU, který ho mechanice přidává firmwarem verze 1.06, jenž se objevil právě nyní. Možná je však Plextor první, který o takové věci ve své vypalovačce veřejně informuje. To asi není dobrá zpráva, že? Jednu dobrou ale přeci jen máme. Jak jsme zjistili, policie zatím nemá nástroj, jak by tuto informaci (je-li tam) z CD-R/RW dostala. To neznamená, že ho nebude mít zítra!
Otázkou zůstává, zda se na médium zaznamenává a hlavně kam. Ve spicifikaci na ní místo není. Myslím, že jediné vhodné místo je Power Calibration Area, kde vypalovačka testuje, jakou strategií bude na CD nahrávat. Proč by tedy nemohla zrovna testovat tím, že zapíše svůj RID?
Podle informace, kterou najdete přímo u Philipse, mělo by se RID skládat ze tří částí. Kódu výrobce (např. "PHI", tedy Philips), typového kódu (např. "CD27", tedy označení modelu) a unikátního výrobního čísla (např. "87532"). Kompletní RID kód by pak mohl vypadat takto:
PHI CD27 87532
A nemyslete, že existuje jen RID. Je tu i SID, což je věc, která se již opravdu delší dobu používá a je to označení lisovny (Source IDentification code).
Diskuse ke článku RID a SID si piráty najdou!