Roadmapa AMD potvrzuje detaily APU Cezanne, Van Gogh, Rembrandt a D…
Již na jaře se objevil malý útržek neveřejné roadmapy AMD, který představil CPU Warhol jevící se jako druhou generaci postavenou na Zen 3 a dále naznačil, že CPU Raphael s jádry Zen 4 by mohlo disponovat integrovanou grafikou:
Leaker, který má k dispozici snímek, z něhož výše vyobrazenou část zveřejnil, nyní webu VideoCardz poskytl větší kousek:
Redakce VideoCardz ořezané informace doplnila podle vlastních zdrojů. Domnívám se, že letopočty vyznačila poněkud nešťastně a mají být poněkud více vlevo (pokud tedy vyznačují začátky těchto roků). I kdybychom předpokládali, že původní záměr byl vydat Vermeer / Zen 3 v polovině letošního roku (což pravděpodobně tato - již časově neaktuální - roadmapa vykresluje), pak by začátek roku 2021 měl být zhruba nad bílou přerušovanou čarou mezi Renoir a Cezanne.
Vezměme to po řádcích. Na prvním jsou uvedené klasické procesory. Vermeer alias Zen 3 první generace bude vydán ve čtvrtém kvartálu a po něm přijde Warhol, který se jeví jako Zen 3 druhé generace (refresh). Teoreticky by mohl přijít se socketem AM5 a podporou DDR5, aby AMD umožnila architekturu Zen 3 využít jak majitelům stávajících desek, tak těm, kteří chtějí využít DDR5. To je však moje osobní spekulace (existuje i možnost, že Warhol bude standardní refresh s pár sty MHz navíc v rámci stejné - AM4 - platformy). Raphael by pak nesl jádra Zen 4, zcela jistě by byl určen pro socket AM5 a DDR5 paměti. Chlíveček „Na…“, tedy Navi 2(?) naznačuje přítomnost integrované grafiky, ovšem chlíveček je vyznačen přerušovanou čarou, tak jde zjevně o vizi, která v době vzniku roadmapy ještě nebyla tesaná do kamene. Není tedy jasné, zda by tato případná grafika byla součástí centrálního čipletu, nebo by dostala vlastní čiplet, který by mohl / nemusel být přítomný.
Druhý řádek se evidentně týká úsporných APU (6-35 wattů), nástupců současného 14nm APU Dali se dvěma jádry Zen a 192 stream-procesory původní Vegy. Zkrátka onoho jádra, jímž jsou vybaveny leckteré Athlony a také krátce ohlášené 6W čipy pro Chromebooky. Prvním nástupcem, chystaným na rok 2021, je Van Gogh, který zkombinuje procesorová jádra Zen 2, GPU (již) Navi 2 a jako novinku přinese podporu LPDDR5 a CVML. Tedy Computer Vision and Machine Learning. Mohlo by jít o konkurenta 10nm úsporného čipu Intel Lakefield, tedy řešení pro různé tablety, superúsporné notebooky ap. Není jasné, zda půjde o dvoujádro nebo čtyřjádro - to už bude nejspíš záviset i na tom, na jaké TDP cílí. Jeho nástupce, začínající na „D“, se prý nemá jmenovat Da Vinci (víc se redakci VideoCardz zjistit nepodařilo). APU Dali už bylo, Da Vinci je vyloučeno, a tak se nabízí ještě Donatello (což však byl především sochař). Pokud bychom měli zůstat ve světě malířů, připadají v úvahu třeba Dürer, Dossi, Duval, Daddi, Degas, David, Duncanson, Delacroix nebo významná osobnost Ostravska první poloviny 20. století, Držkovic (kupte si něco od Držkovice, pokud by po něm AMD náhodou nazvala APU, jeho dílo by to celosvětově zpropagovalo a jeho hodnota stoupla).
Třetí řádek uvádí klasická výkonná APU (cca 15-65 wattů), což je v současnosti Renoir s osmi jádry Zen 2 a vylepšenou Vegou. Potvrzuje se, že APU Cezanne, zachovává vylepšenou Vegu a rovněž se potvrzuje použití procesorových jader Zen 3. Což mimochodem činí konec neopodstatněným spekulacím o použití jader Zen 2. K ohlášení by mohlo dojít v lednu na CES. Následuje APU Rembrandt, které již jasně nese grafické jádro Navi (2?). Procesorová jádra nejsou známá (z roadmapy je ořezáno příliš), ale půjde přinejmenším o nějaký vylepšený Zen 3.