14nm 10jádrový desktopový Rocket Lake od Intelu nabídne i PCIe 4.0
14nm proces využíval Broadwell, Skylake, Kaby Lake, Coffee Lake, Coffee Lake-refresh, Whiskey Lake, pro příští rok čekáme Comet Lake, který zvýší počet jader z osmi na deset. Jeho nástupcem, což znamená zhruba rok 2021, by se měl stát Rocket Lake. O tom se zprvu uvádělo pouze to, že bude 14nm a desetijádrový (což jsou parametry shodné s Comet Lake).
Teprve nedávno jsme se dozvěděli, že se přecijen lišit bude (kdyby se nelišil, neměla by jeho existence valný smysl) a to integrovanou grafikou. Nakonec má jít o Gen 12, tzn. architekturu GPU jako na samostatných grafikách Xe. Intel tedy vzal návrh připravený pro 10nm generaci a zvětšil ho na 14 nanometrů. Nelze čekat, že 14nm varianta bude disponovat tak vysokým počtem EU jako 10nm (bloky totiž budou na starším procesu větší a zvětší se i procesorová část přidáním jader).
Novinkou je, že Intel aktualizuje i podporu PCIe na čtvrtou generaci. Druhou novinkou v desktopu bude rozšíření DMI, tedy spojení procesoru s čipsetem, na 8 linek ze stávajících čtyř. Pokud i tyto linky budou PCIe 4.0, pak dojde k až zečtyřnásobení možné přenosové kapacity mezi CPU a čipsetem. To se může hodit pro připojení rychlejších úložišť přes čipset. Mohlo by to dále indikovat, že podpora rychlých úložišť nebude integrovaná přímo v procesoru, ale to už je jen spekulace.
Do vydání Rocket Lake v roce 2021 zbývá ještě spousta času, takže se jistě za tu dobu dozvíme řadu upřesňujících a podrobnějších informací, které vysvětlí, proč jsou parametry takové, jaké jsou. Kombinací podpory PCIe 4.0 a 8 GMI linek by měl být vybaven i 10nm Rocket Lake, který však poslouží pro mobilní účely.