Rozhovor s Ageia o PhysX
Hned na začátek byl Manju Hegde dotázán na to, zda někdy zvažovali/zvažují integraci PPU do grafických karet (což má patrně v plánu kanadská ATI). Manju odpověděl, že o tom již diskutovali, nicméně v tuto chvíli chtějí nabízet své PPU pouze ve formě samostatné karty.
V odpovědi na dotaz ohledně limitů při výpočtech PPU zmínil, že limit PhysX je poměrně komplexní záležitostí, musí se brát v úvahu spousta aspektů včetně počtu objektů, jejichž fyzika se počítá, složitost geometrie scény či povaha pohybů po ní atd.
Následoval dotaz o možnosti použití sdílené paměti (tedy něčeho jako TurboCache či HyperMemory) u PPU karet z hlediska možnosti srazit takto cenu. Manju reagoval, že technicky je to samozřejmě proveditelné, ale znamenalo by to výraznou ztrátu na výkonu. Pro ty, kdož budou PPU kupovat jako první (tedy hráči a „techničtí fanatici“) by to bylo dosti nešťastným řešením, které by ukouslo část z výkonu PPU a navíc by zbytečně zatěžovalo sběrnice v počítači, od kterého jeho majitel určitě očekává co možná nejvyšší výkon.
Dále Manju v odpovědi na další otázku konstatoval, že PPU může klidně počítat i takové úlohy, jako třeba renderování či vědecký výzkum (určitě by mu velmi slušelo počítání nějakých těch BOINC projektů jako LHC@home a podobně ;-), nicméně oni se hodlají zaměřovat na herní oblast.
Co se týče otázky, zdali je PPU schopno počítat i jiné fyziky, než newtonowskou, jako třeba kvantovou, relativistickou atd. Manju kontroloval situaci (a věřím že s úsměvem na rtech), že PhysX může počítat jakýkoliv fyzikální model, protože mu můžete bez problémů definovat základní fyzikální zákony.
Dále přišly na přetřes limity technologie a proces práce na nich v krátkodobém a střednědobém horizontu. Ageia se teď musí soustředit zejména na to, aby ukázala herním vývojářům přínos a celkový potenciál této nové technologie a cesty, jak jej využít v jejich hrách.
Došlo i na téma podpory PPU PhysX v komerčních programech. Manju zmínil podporu PhysX SDK v Solid Works, 3D Studio Max a Maya. Z hlediska možných typů výpočtů pak PPU zvládne počítat třeba vliv gravitace, kolize objektů, tlak, střihání, napínání a kroucení objektů.
Jedním ze zlatých hřebů byla odpověď na následný dotaz ohledně možnosti provozu dvou PPU (jakožto ekvivalentu dvouprocesorových/dvoujádrových systémů či SLI/CrossFire). Manju prohlásil, že návrh PhysX je založen na paralelní architektuře, takže to v budoucnu nebude žádný problém.
Závěr se týkal toho, co se objevilo i u nás v diskusích. Ano, Ageia také nevidí problém v integraci PPU na základní desky, tuto možnost dokonce sami momentálně zkoumají.
Tak, to je vše. Zjevně společnost Ageia neplánuje skončit v zapomnění, s jejími PPU se jistě v budoucnu setkáme v obchodech s počítači a za nějakou dobu si na ně zvykneme stejně, jako jsme si zvykli na 3D akcelerátory.