Rusko pošle kosmonauty na Měsíc v roce 2029
Takový je plán a jako vždy v dobývání vesmíru se sluší doplnit obligátní: snad to vyjde, zaručeno není nic. Každopádně Rusko, tedy přesněji jeho agentura Roskosmos, ohlásilo, že má v plánu na rok 2029 pilotovaný let na Měsíc s přistáním. ESA s Rusy úzce spolupracuje a bude tomu tak i na tomto projektu.
Rusové, tedy přesněji Sověti, bojovali s Američany o dobytí Měsíce v 60. letech, ale díky mnohonásobnému šlendriánství a ignorantsví - počínaje vojenskými a politickými tlaky na prioritu v podobě jaderných mezikontinentálních střel či orbitálních stanic, přes neshody mezi hlavním konstruktérem Koroljovem a konstruktérem motorů Gluškovem, až po zpackanou Koroljovovu operaci, která uspíšila jeho smrt, ale naopak také Koroljovově lpění na netoxických palivech, které si v prvním stupni nosné rakety N1 vyžádalo desítky motorů, jejichž společný chod se nedařilo dokonale řídit - zkrátka neuspěli.
Mnohé hlasy tvrdí, že kdyby tehdy Sověti přistáli na Měsíci jako první, Američané by to vzdali. Mars jako další logický cíl ve studené válce byl přeci jen daleko větší sousto, Jenže v tomto vesmíru uspěli Američané (a je jedno jestli věříte, že díky NASA, nebo díky Kubrickovi :-) a Rusům to od té doby leží v žaludku. Každé sousto se ale dá po nějaké době strávit a oněch ~60 let bylo dost. Jenže se objevila Čína, která vypouští čas od času další nové tchajkonauty a má své plány týkající se pilotovaných misí k Měsíci. To je sousto, které Rusové (kteří Číňany za sovětské éry mnohé naučili) zkousnout nechtějí. Takže se nám rozbíhá opět další kosmický závod, tentokrát o stříbrného medailistu na Měsíci.
Velkým cílem přitom není jen doletět na Měsíc a přivést nějaké to kamení. Mise o 60 let novější musí zvládnout více a tak Evropané a Rusové plánují mimo jiné i zřízení trvalé základny na Měsíci. Opět to berme s rezervou, protože o tomto se hovoří možná už 100 let, ve sci-fi literatuře ještě déle. A jak dobře víme, Měsíc je drsná milenka, nehostinné prostředí a velmi nákladný špás.
Na měsíční severní pól má nejprve v roce 2024 zamířit nepilotovaná Luna 25, jež prozkoumá danou oblast Boguslawského kráteru pro budoucí měsíční základnu (nafocení prostředí, IR spektrometrie minerálů, průzkum měsíčního prachu a mikrometeoritů, analýza gamma záření regiolitu či měření plasmatu exosféry). Luna 25 je mise, která byla ve 2. polovině 90 let minulého století v plánu původně už na rok 2012, jenže v Rusku se věcí mají tendenci mlíti z politických či ekonomických důvodů, dokud až prakticky nevyšumí. Díky Evropanům a jejich příspěvku, ať již ve formě know-how, či peněz, se tato mise tedy uskuteční mnoho let po původním plánu.
Konstrukce lodi již začala. Vše probíhá v rámci stále existujícího plánu misí Luna-Glob, kde Luna 25 představuje první misi na jižní pól, následovanou misí orbiteru Luna 26, další misí na jižní pól Luna 27, Luna 28 (s Lunochodem nové generace) a na závěr misí Luna 29 s návratem vzorků na Zemi.