Ruský serverový Baikal-S otestován, výkon na jádro nižší než Bulldozer
Po noteboocích s procesory Baikal expandují ruské procesory i do segmentu serverů. Baikal-S postavený na 48 jádrech ARM Cortex-A75 a 16nm procesu však mimo ruský trh nejspíš díru do světa neudělá. Jakožto upgrade jej nelze vnímat a pro stavbu nových systémů má smysl jen za specifické kombinace podmínek. Ty zahrnují nepříliš vysoké výkonnostní požadavky kombinované s velmi dobře paralelizovatelnou zátěží (výkon jednoho jádra je zanedbatelný) a softwarovou základnu podporující ARM.
Ruský CNews zveřejnil oficiální výkonnostní údaje od společnosti Baikal. V jednotlivých typech zátěže srovnává výrobce svůj procesor s různě vybranými konkurenčními produkty (většinou staršího data výroby) a u mnohých navíc neuvádí skóre („N/A“), ale pruh grafu v takovém případě uveden je a to o něco kratší než pruh uvádějící výkon Baikal-S (navzdory tomu, že nemá symbolizovat žádnou konkrétní výkonnostní pozici).
zdroj: Baikal
Komentář k těmto grafům raději ani nechtějte, slušný by být nemohl (nejen z výše uvedených důvodů, ale i třeba kvůli faktu, že chybí měřítko osy X, která začíná v nule u grafů, kde Baikal-S vychází pomalejší než konkurence, ale nezačíná v nule u grafů, kde Baikal-S vychází rychlejší než konkurence).
Zastavit se můžeme o výsledků GeekBench 5, které si raději překlopíme do vlastního grafu s kontextem dalších procesorů:
GeekBench 5
Vícejádrový výkon tohoto serverového procesoru dosahuje současné generace mainstreamu Intelu a minulé generace high-endu AMD.
Podstatně větší katastrofou je výkon jednojádrový, který není srovnatelný s ničím novodobým. Dokonce i moderní Atomy od Intelu jsou rychlejší, například Intel N100 (Gracemont) dosahuje 2× vyššího jednojádrového výkonu. Baikal-S ve své nejvýkonnější konfiguraci tak nedorovnal ani 12 let starý Bulldozer a nejblíže je jádrům Excavator bez L3 cache.
Nabízí se tak zamyšlení, jak by dopadl hypotetický 48jádrový Excavator vybavený L3 cache a postavený na nějakém modernějším procesu. Vezmeme-li totiž v úvahu, že AMD byla schopná čtyřjádrovou konfiguraci včetně integrovaného GPU dostat do 12W TDP na 28nm procesu, pak by se i na tomto procesu vešlo 40 jader do 120W TDP (včetně 10 zbytečných integrovaných grafik). Bez grafik, na 16nm procesu a se 48 jádry by tak i Excavator jakožto poslední derivát stavebních strojů musel při 120W TDP nabídnout více než tato novinka.