Ryzen 7 5800X: 8 jader, Ryzen 9 5900X: 12 jader. Lepší boost, výkon na watt, IOD
Patrick Shur, softwarový inženýr, který tráví volné chvíle vyhrabáváním údajů o dosud nevydaném hardwaru, narazil na informace, podle nichž Ryzen 7 5800X bude vybaven 8 jádry a Ryzen 9 5900X 12 jádry. Zdánlivě banální údaj potvrzuje dvě informace. Za prvé to, že generace procesorů vybavená architekturou Zen ponese označení Ryzen 5000 (nikoli Ryzen 4000), čímž nejspíš dojde ke sjednocenému značení CPU i APU se stejnou architekturou. Za druhé tím AMD zachovává názvoslovné schéma, které zůstává v platnosti již od první generace Zenu, tedy že „800“ znamená osmijádrový model a (což logicky vyplynulo s druhou generací), že „900“ znamená dvanáctijádrový model.
V tomto kontextu můžeme zmínit zprávu z první poloviny září, že AMD má i vzorek s deseti aktivními jádry, což je konfigurace, kterou generace předcházející Zen 3 neumožňovaly (nebo alespoň implementace nebyla tak snadná, aby mělo pro AMD smysl desetijádrové modely řešit). Zda se desetijádrová konfigurace v nějaké podobě objeví na trhu, není jasné, ale pokud ano a bude mířit do desktopu, mnoho prostoru pro ni v názvoslovném schématu nezbývá. Mohlo by jít nanejvýš o Ryzen 7/9 5800XT / 5850(X).
Podle vlastního zdroje webu VideoCardz má Zen 3 přinést následující novinky (neupravený překlad):
- Zen 3 bude první velký redesign Zenu zaměřený na výkon na watt a škálovatelnost
- Vyšší IPC, 8 jader na CCX, nový IO čip s lepším paměťovým řadičem, vylepšené SMT a efektivnější boost
- Nový boost se nezaměřuje na dosažení výrazně vyšších taktů, ale je navržen, aby zvládal dlouhodobou zátěž, může být udržen po minuty
Tato zpráva je v podstatě prvním sdělením, které na prvním místě uvádí zvýšení energetické efektivity (poměr výkon na watt). Tento ohled Zen+ a Zen 2 řešily lepšími výrobními procesy (14nm->12nm->7nm), ale Zen 3 tuto možnost nemá, zůstane na 7nm procesu, a tak je každé navýšení výkonu podmíněno nárůstem energetické efektivity architektury i její implementace.
Druhý bod zmiňuje nový centrální čiplet s vylepšeným řadičem. Řadič Zen 2 byl velmi povedený, neměl problémy ani s kompatibilitou, ani s vysokými takty, takže nelze odhadovat, v jakém ohledu se budou změny ubírat. Mohlo by dojít - v kombinaci s vylepšením implementace Infinity Fabric - o nějaké snížení latencí. Proslýchalo se cosi o lepší děličce umožňující větší nezávislost taktů Infinity Fabric a paměťového řadiče.
Nakonec se dozvídáme, že s implementací boostu nepůjde AMD cestou Intelu, který preferuje krátkodobé (28 / 56 sekund) dosažení maximálních taktů (dimenzované shodou okolností tak, že vystačí akorát na dobu běhu většiny benchmarků), ale půjde o taktovací frekvence, které bude procesor schopný udržet řádově minuty.