Ryzen Z1 (Phoenix pro konzole) podporuje 9W TDP a nenabízí AI akcelerátor
Jak ukázaly první nezávislé testy APU Phoenix, čím nižší TDP je nastaveno, tím vyššího posun výkonu oproti předchůdci (APU Rembrandt) lze dosáhnout. I proto dává smysl, že AMD rozšířila rozsah TDP tzv. Ryzen Z1, APU pro mobilní konzole, z původního 15-30 wattů na 9-30 wattů.
Pokud Phoenix při 15 wattech dosahuje o 35 % vyššího grafického výkonu než Rembrandt, je možné, že ani při 9 wattech nebude pomalejší a nelze vyloučit, že stále nabídne o něco málo vyšší výkon.
Řada Ryzen Z1 je speciálně navržena pro mobilní herní zařízení. Pro dosažení tohoto cíle museli inženýři AMD ověřit zcela nové rozsahy napájení a optimalizovat křivky napětí speciálně pro tento typ použití - optimalizační a validační práci nelze podceňovat. Takže zatímco stavební kameny (jako Zen 4 a RDNA 3) jsou pro řady 7040 a Z1 stejné, výsledné modely mají dost odlišné vlastnosti přizpůsobené pro jejich případy použití. Kromě toho není v procesorech AMD Ryzen řady Z1 k dispozici engine AMD Ryzen AI. --- AMD |
Řada Z1 tedy má vypnutý akcelerátor AI (XDNA) od Xilinxu. Samozřejmě se nic nemění na podpoře AI -optimalizovaných instrukcí grafického jádra RDNA 3. AMD je u APU Phoenix celkem skoupá na modely, které mají XDNA akcelerátor AI aktivní. Z dosud ohlášených ho podporují řady Ryzen 7/9 a vyšší modely Ryzen 5. Prozatím lze AI akcelerátoru XDNA využít pouze pro zvýšení kvality komprese videa do formátu AV1 a v Microsoft Studio Effects Pack (Windows 11). Absence těchto prvků na herní konzoli tak uživatele příliš trápit nebude. S první generací produktů podporujících XDNA stejně půjde spíš o platformu pro vývojáře, kteří dostanou do rukou hardware, pro který mohou optimalizovat, a širší využití lze očekávat až s nadcházejícími generacemi (které mají mimo jiné podstatně posunout výkon akcelerátoru (stávající dosahuje 12 TOPS, čipy řady Strix Point by měly dosáhnout 20-40 TOPS).