Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

S jakými návrhy vstupuje ZUI do jednání

Internet pro všechny logo
Minulý týden byl opravdu hektický na zprávy kolem služby ADSL. Ačkoliv využívá v současnosti službu jen něco málo přes 8 tisíc uživatelů, vyvolalo spuštění agregace a okamžitý pokles na čtvrtinu původní deklarované rychlosti vlnu nevole mezi uživateli. Jak je vidět, nejsme až tak otrlí jak by se zdálo, bohužel se Internetová veřejnost bouří až ve chvíli, kdy se něco opravdu závažného stane. Přitom už víc než před měsícem jsme se snažili internetovou veřejnost upozornit na to, že ČTc připravuje nové tarify, které nebudou pro uživatele zrovna krokem vpřed. Pojďme se ale podívat na to co nás v nejbližší době čeká. Ohledně ADSL totiž stále zůstává příliš mnoho nezodpovězených otázek.
1) - celkově snížit cenovou hladinu ADSL v ČR

Cena za nejlevnější přípojku ADSL s DPH, s poplatkem za modem a s poplatkem za telefonní linku se pohybuje okolo 1 800,- Kč. To je cena pořád příliš vysoká na to, aby si tuto službu mohla dovolit domácnost s průměrným příjmem.Navíc do této ceny pořád není započítána vyšší sazba DPH, které se se vstupem do EU stejně nevyhneme. Bez poklesu koncové ceny pod 1 tisíc korun, včetně všech zmiňovaných poplatků, nemůže dojít k opravdu masovému rozvoji ADSL v ČR (to, aby byl počet uživatelů ADSL co největší by měl být také zájem akcionářů ČTc) ADSL totiž není jen o počtu uživatelů a objemu vybraných peněz za tuto službu. Opravdu masový rozvoj ADSL totiž umožní i rozvoj jiných služeb (multimediálních portálů, půjčoven videa a muziky, celoživotního vzdělávání, zábavného průmyslu atd.) a zde se může významnou měrou realizovat i Český Telecom.

Závislost rychlosti připojení na využívané službě

2)- výrazně zlevnit přípojky určené pro méně náročné uživatele (event. i s existencí objemových limitů)

Tak zde je požadavek jasný. Už několik let dochází ve světe k snižování cen za ADSL tak, aby byla tato služba dostupná opravdu každé domácnosti s pravidelným průměrným příjmem a nečinila velkou zátěž v rodinném rozpočtu. Samozřejmě stlačování ceny pod 1 000,- Kč přináší jistá omezení (vyšší hodnotu agregace nebo případné limity na objem přenesených dat). ZUI v zásadě není proti těmto omezením ovšem musí být použity s rozvahou a také cena takto degradovaného ADSL musí odpovídat kvalitě nabízeného produktu. Přeloženo do srozumitelné řeči: Telecom by neměl nabízet za 1 800,- Kč připojení s vysokou hodnotou agregace, s limitem 10 GB, když v téměř každém státě EU lze za stejnou cenu koupit službu bez limitu,mnohdy s vyšší rychlostí a nižší agregací. Na druhé straně, když takto "limitovanou" službu nabídne za nejnižší možnou cenu, zpřístupní tuto službu opravdu široké veřejnosti a je zde naděje, že z průměrného uživatele se postupem času stane uživatel zkušený, který přesedlá na službu o něco málo dražší ( a samozřejmě kvalitnější).

3)- výrazně snížit cenový gradient, tak aby rychlejší a kvalitnější přípojky (s nižší agregací) nebyly o tolik dražší, jako dnes. Požadujeme stejný gradient, jaký je běžný v zemích EU.

Tak tento požadavek osobně považuji za nejdůležitější. Český Telecom totiž místo aby si náročných uživatelů vážil označí je za "stahovače" (Stahovač obecný téměř kriminální živel, který se snaží co nejvíce využít svojí přípojku ADSL a tak poslouchá od rána do večera rádio, stahuje si filmy nejčastěji porno, MP3-ky, různé nelegální prográmky a samozřejmě nemá na to, aby si koupil kvalitnější, rychlejší variantu ADSL v podání Českého Telecomu za víc než 10 tisíc Kč). Těchto podle ČTc 10% uživatelů utlačuje ty méně náročné uživatele a tak je musíme nějak umravnit a zavést rovné podmínky pro všechny ( zavedením limitu). Řešení ČTc nese název "Fair User/Usage Policy":

U nového portfolia Carrier Broadband Plus jsme uplatnili moderní princip tzv. Fair User/Usage Policy. Tento princip je postaven na spravedlivém přístupu k zákazníkům. Základním principem je uplatnění Fair User/Usage Policy po přenesení 10 GB dat u rychlosti 512/128 kbit/s a 20 GB dat u rychlosti 1024/ 256 kbit/s. Tento datový kredit je nastaven mnohonásobně výše, než je současný průměrný provoz, a dle našich statistik jej plně nevyužije 90-95 % koncových zákazníků. Pouze 5-10 % koncových zákazníků tyto hodnoty překračuje a byl by jim naúčtován poplatek za dodatečný datový balíček.

Takto vypadá současný stav v síti ČTc při počtu zhruba 8000 uživatelů.

Koláče použití ADSL podle počtu uživatelů a přenesených dat

K řešení "Fair User/Usage Policy" se ještě vrátíme. Hlavní argument ČTc má na první pohled jednu vadu na kráse. Z těchto grafů není dost dobře patrné, jestli se zde uváděný počet "stahovačů" týká pouze nejlevnějších variant ADSL s vysokou agregací. V případě, že grafy zahrnují všechny varianty dostupné na trhu, dopouští se zde ČTc dost podstatné chyby, protože těch několik málo procent uživatelů linek o rychlosti 512 a 1024 kb/s s nižší agregací a s možností tyto linky sdílet, dokáže zřejmě vyprodukovat provoz daleko vyšší a tak trochu pozměnit celou statistiku.

Připusťme však, že na těchto grafech něco je (osobně si myslím, že se nejedná o nic nenormálního a podobné rozložení využití služeb ADSL je i v jiných státech EU), připusťme také, že stahovači jsou pro síť ČTc vážnou hrozbou. Musí se však tato situace řešit limitem na objem přenesených dat? V státech EU jsou totiž nejlevnější přípojky určené opravdu široké veřejnosti a náročnější uživatelé Internetu si "nějaké to Euro" připlatí za varianty kvalitnější. Výraz "nějaké to Euro" jsem myslel doslovně, protože za kvalitnější a rychlejší variantu si obvykle náročnější uživatel připlatí něco kolem 20 Euro. U nás je situace poněkud jiná. Náročnější uživatel v současnosti zaplatí za variantu 512 kb/s zhruba 6 000,- tisíc Kč, za variantu 1024 kb/s zhruba 10 000,- Kč. To si to opravdu dobře rozmyslí objednat si "něco lepšího" a tak se snaží ze své přípojky vymáčknout co nejvíc. Právě proto by se měl Český Telecom zamyslet na současným stavem, nepromarnit svojí šanci jako to udělal u technologie ISDN a výrazně zmenšit rozdíly mezi jednotlivými variantami ADSL, aby tak motivoval náročné uživatele k přechodu na kvalitnější verze svého produktu.

4) Aby konečně bylo dosaženo ADSL na bázi propojení, aby si mohli alternativní operátoři sami určovat jednotlivé parametry služby a nebyli odkázáni na to, co jim nabídne Telecom!

Neudržitelnost současného stavu v plné síle odhalilo zavedení agregace ze strany ČTc a představení nových modelů. Zákazníci kteří volali na linky svých operátorů slyšeli totiž stále jednu a tu samou odpověď "Za všechno může Telecom, my nemůžeme vůbec nic dělat". Rovněž si nedokážu představit jednotlivé AO, jak budou vysvětlovat vznik nových modelů a zánik těch starých všem těm zákazníkům, kteří uzavřeli se svým operátorem smlouvu na konkrétní variantu na nějakou delší dobu. Alternativní operátoři musí mít možnost sami nabídnout svojí vlastní rychlost, hodnotu agregace, nebo případný datový nebo časový limit. Jenom to přinese skutečnou konkurenci na náš trh s vysokorychlostním připojením.

Diskuse ke článku ADSL: co mělo být a není, aneb radíme Telecomu

Žádné komentáře.