S koncem záruky odstranil Intel podporu Xeon Phi (Larrabee) z LLVM
Historie Larrabee sahá do roku 2007, respektive do té doby sahají první zmínky prosáklé na povrch. Původně šlo o grafickou architekturu, na níž měly vzniknout běžné grafické karty pro desktop a která měla být vyráběná 45nm procesem Intelu. Ten zvolil prazvláštní architektonickou cestu, kdy se rozhodl většinu obvyklých fixních obvodů grafického jádra nahradit programovatelnými (de facto procesorovými) jádry. Už tehdy přicházel ze mnoha stran údiv, neboť grafické čipy jakožto akcelerátory složené z jednoúčelových obvodů vznikly jako důsledek toho, že provádění příslušných operací na programovatelném univerzálním CPU bylo pomalé, energeticky náročné a neefektivní (z hlediska ceny za FPS drahé). Larrabee tedy byla poměrně nepochopitelným krokem zpět, nicméně nadšení fanoušků na dlouhou dobu přehlušilo racionální argumenty.
Akcelerátory Xeon Phi (Intel)
Teprve časem prosákla skutečnost, že čip větší než mnohý tehdejší high-end dosahuje grafického výkonu nižšího než konkurenční mainstream, takže se Intel rozhodl změnit zaměření, zrušil grafickou verzi Larrabee a pokračoval ve vývoji výpočetní, která dala vzniknout akcelerátorům Xeon Phi. Právě na nich měl být postaven původní superpočítač Aurora - ten, o kterém se začalo mluvit v roce 2015 a který je reálně nyní, v roce 2024 dokončován a laděn.
Problém byl v tom, že vývoj šel mnohem pomaleji a generace Knights Landing se zpozdila natolik, že původně požadovaný akcelerační výkon v FP64 přesnosti už přestával být tím jediným, co se vyžadovalo od superpočítačů. Nástup umělé inteligence si žádal podporu přinejmenším formátu FP16, který Knights Landing neuměl. To uměla generace Knights Mill, jenže ta tak dlouho čekala na zpožděný 10nm proces, až ji Intel převedl na 14nm výrobu. Jenže Knights Mill zase neuměl formát FP64. Počítač by tedy musel být osazen oběma typy akcelerátorů, což by neúměrně zvýšilo energetické nároky už tak nafouklé použitím 14nm procesu namísto 10nm.
- Larrabee (45 nm)
- Knights Ferry (32 nm) - EOL
- Knights Corner (22 nm) - EOL
- Knights Landing (14 nm) - srpen 2017 EOL slotových, červenec 2018 EOL socketových
- Knights Hill (10 nm) - listopad 2017 - zrušen
- Knights Mill - převeden z 10 nm na 14 nm
Plány tedy padly a akcelerátory Xeon Phi se prodávaly ve zcela minimálním množství na menší projekty. Jejich zákazníci s nimi patrně nebyli příliš spokojení, neboť několik kvartálů poté se začaly objevovat v bazarových nabídkách za ceny tak nízké, že je začali nakupovat těžaři kryptoměn.
V červenci 2018 ohlásil Intel EOL akcelerátoru Knights Landing s expedicí posledních dodávek nejpozději 19. července 2019:
Intel obvykle na hardware pro superpočítače poskytuje pětiletou záruku, takže nyní, v roce 2024, končí záruka posledních Intelem prodaných kusů. Právě nyní Intel odstranil podporu akcelerátorů Knights Landing a Knights Mill z kompilátoru LLVM/Clang 19.
Jak upozornil Phoronix, podpora těchto akcelerátorů nikdy nebyla zcela dokončena, například použití oficiálně uváděných instrukcí AVX5124FMAPS, jejichž podpora reálně nebyla dotažena, může způsobit problémy. Intel zřejmě po fiasku s Aurorou neměl motivaci investovat do podpory produktu, který se sotva dostal do stavu sériové výroby. Již v době svého dokončeníl fakticky mrtvý, neboť bylo jasné, že záhy skončí nejen daná generace, ale celá vývojová větev, kterou nahradí produkty postavené na zcela jiných architekturách.