Larrabee je mrtvá, Intel už pro Xeon Phi nemá místo
Na přelomu července a srpna loňského roku jsme publikovali rozbor situace kolem nabídky Xeon Phi. Intel tehdy vydal dokument PCN116378-00, ve kterém informuje o ukončení nabídky 14m akcelerátorů Knights Landing. Související rešerší jsme přišli na to, že Intel takovým způsobem postupně, nenápadně a bez mediální pozornosti pohřbil několik generací Xeon Phi a to jak již vydaných, tak nevydaných, ohlášených.
Pokud byste si chtěli situaci připomenout, můžete si přečíst loňský článek (výše) nebo využít stručný sumář situace (níže):
- Larrabee (45 nm)
- Knights Ferry (32 nm) - EOL
- Knights Corner (22 nm) - EOL
- Knights Landing (14 nm) - srpen 2017 EOL slotových, červenec 2018 EOL socketových
- Knights Hill (10 nm) - listopad 2017 - zrušen
- Knights Mill - převeden z 10 nm na 14 nm
Postupně tedy bylo různým způsobem zrušeno prakticky vše s výjimkou projektu Knights Mill, což měl být akcelerátor podporující FP16 určený pro systémy zaměřené na umělou inteligenci. Přestože jej Intel uvádí jako vydaný od konce roku 2017, loni jsme ho nenašli v nabídce žádného obchodu a letos jakbysmet. Formálně tedy vyšel, ale zdá se, že byl vyroben v omezeném počtu - buďto spíše jako vzorky nebo pro konkrétního zákazníka.
Reálně však dostupný není a nejspíš ani nikomu neschází. Toto 14nm monstrum totiž dosahuje TDP 320 wattů, přičemž - můžeme-li usuzovat z chování předchozích generací - bude reálný výkon odpovídat produktům AMD a Nvidie o 2-3× nižším TDP.
Intel nyní představil portfolio výpočetních produktů pro jednotlivé segmenty. Zahrnuje procesory Xeon, grafické akcelerátory Xe, FPGA Agilex, Stratix i Aria a akcelerátory Nervana, Movidius a Mobileye. Xeon Phi již prostor nedostal, Intel s ním nepočítá. Společnost pravděpodobně zvolila strategii vyhnití z toho důvodu, že to zkrátka lépe vypadá. Pokud jednotlivé modely pohřbí v tichosti, postupně a poslední verzi nechá formálně v nabídce, než budou dostupné akcelerátory Xe, bude to vypadat jako průběžná náhrada jednoho produktu dalším a po vydání Xe jistě nikomu nebude Xeon Phi chybět (Xe opravdu horší být nemůže).
Pokud by v roce 2017 Intel oficiálně ohlásil, že s Xeonem Phi šlápl vedle, definitivně s ním končí a náhrada (7nm Xe pro datacentra) přijde až v roce 2021, otevřeně by tím přiznal, že velkým plánům a slibům kolem Xeon Phi buďto nevěří ani on sám, případně že příliš pomalý proces vystřízlivění připravil firmu zcela zbytečně o čtyři roky prodejů. Však Xe, který Xeon Phi nahradí, není ničím novým, co by Intel dříve neměl - jde pouze o velká GPU postavená na architektuře integrovaných grafik. S takovým projektem v podstatě nebylo nutné na nic čekat, grafickou architekturu používanou pro integrovaná GPU má Intel v arzenálu bezmála dvě dekády.