Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Safe-BP nová technologie proti podtečení bufferu

Safe-BP logo
Řekl bych, že Sanyo nyní přebírá výhradní postavení Philipse a Sony v tvorbě nových technologií, co se týče CD. Byla první, která přišla s ochranou proti podtečení vyrovnávací paměti, velmi dobře známým Burn Proof. Velmi rychle ji následovaly další firmy s podobnými postupy (SafeBurn - Yamaha, JustLink - Ricoh, Seamless link - Philips, Acer, ExacLink - Mitsumi, SmartBurn - LiteOn, Power-Burn - Sony, ...). S přibývající rychlostí se však ukazuje, že už ani BurnProof nestačí. Sanyo proto nyní přichází s novou, zdokonalenou technologií, kterou pojmenovala Safe-BP.

Safe-BP logoPři rychlostech vypalování kolem 40× a více, se díky vysoké rychlosti začínají vyskytovat nejen problémy s větší rychlostí přísunu dat, ale i chyby servopohonu. Safe-BP řeší právě tento problém. Při výskytu chyby servopohonu se zastaví vypalování a při následném pokusu o rozjezd se pokračuje s nižší rychlostí. Pro identifikaci takových drobných chyb, je instalován speciální detekční filtr.

Safe-BP je postaveno na jiné technologii, kterou Sanyo použilo již u své první externí mechaniky CRD-SBP15A (24×10×32). Protože je to externí vypalovačko, museli vývojáři Sanya vyřešit problém s drobnými otřesy, kterých se u takové mechaniky nikdo nevyvaruje. Zde byla proto použita Shock-BP. Ta, při výskytu chvění nebo nárazu, okamžitě zastavila nahrávání a to se rozjelo až když chvění ustalo. Tato technologie však detekovala pouze chvění způsobované externě.

Sanyo se ale rozhodlo problém řěšit systémově. Proto impuls k zastavení vypalování dodává samotný servomechanizmus.

Safe-BP

Podíváme-li se na přiložený obrázek, můžeme vypozorovat, jak to celé funguje. Narozdíl od BurnProof tu je ještě navíc detekční signál od servopohonu. Když sledovací signál serva začne vykazovat pokles (průběh dole), dojde k vygenerování signálu (Servo error detection signal), který způsobí zastavení vypalování, tak jak to znáte z BurnProof. Narozdíl od něj, pak při následném rozjezdu vypalování, dojde ke snížení rychlosti.

Safe-BP je tak dalším zvýšením bezpečnosti vypalování ale i zvýšením kvality nahrávání, protože nedovolí vypalovat, když chvění přenosky přesáhne povolené hodnoty. S nižší rychlostí je pak větší pravděpodobnost, že chvění problémy dělat nebude.

V popisu technologie u Sanya jsem se ale nedočet jednu poměrně důležitou věc. Když se rychlost vypalování sníží, dojde někdy v budoucnu opět k pokusu o návrat na původní rychlost? Mám obavy, že nikoliv. Je to další důvod, proč není třeba hledat ty nejrychlejší vypalovačky. I když s kvalitními médii asi vše proběhne bez zásahu Safe-BP, u některých možná Safe-BP sníží rychlost až na 24× (možná i méně?). Je pak opravdu otázkou, zda utrácet za takto rychlé vypalovačky, když často vlastně pojedou "jen" 32× nebo 24×. Zabezpečení nejvyšší rychlosti pak bude do značné míry také zaviset na kvalitních značkových médiích, která jsou samozřejmě zase dražší.

Jak to vidím já, je již nahrávání od 40× čím dál tím problematičtější. K podstatnému zkrácení rychlosti nahrání celého CD již nedochází, doporučoval bych proto zkoušet maximálně 32× speed. Nejkvalitnější CD-DA bych viděl s použitím nejvyší rychlosti CLV (většinou 12× - 16×). AudioMaster Quality, kterou nacházíme u posledních modelů Yamah je také řešením pro znalce s netopýříma ušima. Tam se rychlost snižuje až na 4× speed a navíc se poněkud protahují vypalované pity. VariRec od Plextora je trochu jiným řešení, které je však vhodné pro zlepšení kompatibility CD-R/RW s audiem a stolními CD přehrávači. Rozhodně budu stále tvrdit, že my, obyčejní konzumenti, významné rozdíly v poslechu pozorovat nebudeme. A to i když CD-DA nahrajete s mnohonásobným zásahem BurnProof (nebo Safe-BP, chcete-li).

Diskuse ke článku Safe-BP nová technologie proti podtečení bufferu

Žádné komentáře.